Reklama

Olga Tokarczuk nagrodzona literackim Noblem!

10/10/2019 13:08

Związana z Wrocławiem pisarka Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką literackim Noblem! Honorową Obywatelkę Wrocławia nagrodzono w czwartek za książkę „Bieguni”. Oprócz niej literackiej Nobla otrzymał też austriacki pisarz Peter Handke.

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok (kiedy to nie przyznano tej nagrody ze względu na skandal obyczajowy w Akademii Szwedzkiej). Tym samym została ona piątą polską laureatką tej nagrody, ale dopiero drugą Polką i pierwszą polską prozaiczką, którą spotkał ten zaszczyt. Po 23 latach od przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej to najważniejsze literackie wyróżnienie znów trafia w ręce Polki. 


W tym roku w dziedzinie literatury przyznano dwie nagrody – drugą otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Reklama

Akademia Szwedzka nagrodziła polską pisarkę za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia".





– Od dawnych sułtańskich pałaców przez siedemnastowieczne gabinety osobliwości po współczesne hale odlotów – Olga Tokarczuk zabiera czytelników w niezwykłą podróż przez różne miejsca i czasy. Zaprasza do wspólnego oswajania migotliwej, fragmentarycznej rzeczywistości, do porzucania utartych szlaków. Ta powieść nie ma granic – dzieje się na całym świecie – można przeczytać w opisie książki „Bieguni”, za którą Polka otrzymała Nobla.

Reklama

Olga Tokarczuk, której miałem zaszczyt wręczyć tytuł Honorowej Obywatelki Wrocławia, laureatką tegorocznej Nagrody Nobla. Olga, wielkie gratulacje – napisał na FB prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.



Portal Lithub typował, że szansę na Literackiego Nobla mają kobiety: Olga Tokarczuk (10/1), a także m.in. autorka "Opowieści podręcznej" Margaret Atwood (10/1), laureatka nagrody Pulitzera Marilynne Robinson (10/1) czy rosyjska pisarka oraz działaczka społeczna Ludmiła Ulicka (8/1).


Przypomnijmy, że związana z Wrocławiem Tokarczuk otrzymała niedawno tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny. – W pisarstwie Tokarczuk ginie opozycja między atrakcyjnością kultury popularnej i wspaniałością kultury wysokiej; to język jasnych głębi – mówił podczas laudacji profesor Jerzy Bralczyk.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: OLGA TOKARCZUK ODEBRAŁA HONOROWE OBYWATELSTWO WROCŁAWIA


Polska pisarka debiutowała w 1979 r. jak autorka opowiadań w czasopiśmie „Na przełaj”. W 1989 r. ukazał się jej tomik poetycki, a w 1993 r. pierwsza powieść „Podróż ludzi Księgi”, za którą otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Książek. Akcja jej drugiej powieści „E.E.” osadzona jest we Wrocławiu początku XX wieku.


Tokarczuk jest autorką 17 książek – powieści, zbiorów opowiadań, esejów, a także scenariuszy filmowych. Jej twórczość była przenoszona na deski teatralne i ekran filmowy. W 2010 roku odznaczono ją medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2018 roku otrzymała prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera.

Reklama

Z Dolnym Śląskiem związana jest od ponad 30 lat. Mieszka we Wrocławiu oraz w Krajanowie w Kotlinie Kłodzkiej.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości