Od wtorku, 4 maja, ponownie mogą zostać otwarte muzea i galerie sztuki. Nie wszystkie od razu wznowią jednak działalność. Sprawdziliśmy, które z nich będzie można odwiedzić w pierwszej kolejności.
Od wtorku otwarta dla zwiedzających Centrum Historii Zajezdnia będzie wystawa stała „Wrocław 1945-2016” oraz czasowa „Zajezdnia strajkuje”. Zwiedzanie będzie się odbywać zachowaniem reżimu sanitarnego. Oznacza to, że zwiedzający będą musieli zakrywać usta i nos maseczkami, a także dezynfekować ręce przy wejściu i wyjściu. Chętni będą również mogli skorzystać z dostępnych na miejscu jednorazowych rękawiczek.
Część interaktywnych elementów wystawy „Wrocław 1945–2016” pozostanie wyłączona z użytku. Na wystawie „Zajezdnia strajkuje” przebywać będzie mogło maksymalnie 5 osób, a wejście na nią będzie możliwe tylko o pełnych godzinach. Zalecana jest wcześniejsza rezerwacja ([email protected], tel. +48 71 715 96 82 lub +48 71 715 96 83). Na ekspozycję stałą „Wrocław 1945-2016” nie są one konieczne.
Centrum Historii Zajezdnia będzie czynne we wtorki i środy od 9 do 17, w czwartki od 10 do 17, a w soboty od 10 do 18. Bilety kosztują: 5 zł (ulgowy), 10 zł (normalny), 25 zł (rodzinny) i 30 grupowy.
Od wtorku ponownie zwiedzać będzie można Galerię M, a w piątek 28 maja nastąpi tam otwarcie nowej wystawy. Szczegóły zostaną ogłoszone wkrótce. Instytucja będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11-18 oraz w soboty 11-15.
Od 5 maja czynne dla zwiedzających będzie także Muzeum Poczty i Telekomunikacji. Będzie je można zwiedzać od wtorku do soboty od godz. 10 do 16, a w niedzielę od godz. 10 do 15. Maksymalna liczba zwiedzających to 5 osób. Bilety kosztują: 8 zł (ulgowy), 10 zł (normalny) i 20 zł (rodzinny)
Od 4 maja znów dostępna dla zwiedzających będzie galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Będzie otwarta od wtorku do soboty w godzinach od 10 do 18.
Pracownicy instytucji kultury są wyposażeni w przyłbice ochronne i maseczki zasłaniające usta i nos. Sprzedaż biletów (normalny: 4 zł, ulgowy: 2 zł, wtorek: wstęp bezpłatny) odbywać się będzie przy stanowisku wyposażonym w przezroczystą przegrodę, dzięki której zwiedzający nie będą mieli bezpośredniego kontaktu z osobą sprzedającą bilety.
Wstęp do galerii będzie możliwy jedynie w maseczkach zasłaniających usta i nos, a na terenie obiektu obowiązuje zakaz ich ściągania. Przy wejściu znajduje się środek dezynfekujący. Galeria udostępniana będzie tylko widzom indywidualnym, a przebywać będą w niej mogły maksymalnie cztery osoby. Oznacza to brak możliwości zwiedzania grupowego. W obiekcie zwiedzający będą musieli zachować odległość dwóch metrów od siebie. Tymczasowo obowiązywać będzie zakaz korzystania z szatni i wstępu na antresolę znajdującą się w pierwszej sali ekspozycyjnej.
Do 16 maja można tam oglądać wystawę Witolda Liszkowskiego pt. "Fluktuacja - Sztuka Osobista”. Te prace dotyczą zarówno życia osobistego autora, jego intymnych przeżyć i relacji z drugim człowiekiem, ale też zaangażowania w walkę o nowy społeczny ład. Ekspozycja składa się z dwóch odrębnych formalnie i stylistycznie części: prezentacji fotografii i elementów instalacji przestrzennych z 3 cykli („Sztuka osobista” 1976 -81, „Pytania” 1978-81, „Współczesność” 1980-81) oraz multimedialnej instalacji „Fluktuacje - Sztuka osobista” (zbudowanej z fotografii, elementów malarskich, rysunków, oraz obiektów przestrzennych wyeksponowanych na tle pomalowanych przez artystę ścian).
Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne czynne będą od 5 maja.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu dostępne będą wystawy stałe: „Sztuka śląska XIV-XVI w.”, „Sztuka śląska XVI-XIX w.”, „Sztuka polska XVII-XIX w.”, „Sztuka europejska XV-XX w.” i ekspozycje czasowe: „Płaszczyzna porozumienia. Stoły w XVIII i XIX w.” (do 4.07) oraz „W głębi obrazu” (do 25 lipca).
W Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej czynna będzie ekspozycja stała „Kolekcja sztuki polskiej II poł. XX i XXI wieku” oraz wystawa czasowa: „Bypass. Wystawa pandemiczna” (do 16.05). W Muzeum Etnograficznym dostępna będzie wystawa stała „Dolnoślązacy. Pamięć, kultura, tożsamość” oraz czasowe „Jorcajt – czas chasydów” (do 27.06)
Liczba osób odwiedzających poszczególne placówki będzie limitowana zgodnie z zaleceniami inspektoratu sanitarnego. Wejście do obiektu będzie możliwe tylko w maseczce zakrywającej nos i usta lub w przyłbicy. Wszystkim wchodzącym do niego osobom mierzona będzie temperatura. Jeżeli przekracza ona 37,5°C, jest to podstawą do odmowy zgody na zwiedzanie. Po wejściu do muzeum trzeba będzie zdezynfekować ręce i utrzymywać 2-metrową odległość między zwiedzającymi (nie dotyczy rodzin z dziećmi oraz opiekunów osób niepełnosprawnych). Preferowany będzie bezgotówkowy zakup biletów wstępu.
Muzeum Narodowe będzie czynne od wtorku do piątku w godz. od 10:30 do 16, a w soboty i niedziele – od 10:30 do 17. W soboty wstęp na wystawy stałe będzie bezpłatny. Bilet normalny na wystawę stałą i czasową kosztuje 10 zł, ulgowy 8, rodzinny 5 (od osoby), a specjalny – złotówkę.
Muzeum Etnograficzne będzie czynne od wtorku do soboty w godz. od 10:30 do 16, a w niedzielę – od 10 do 18. Bilety kosztują: 10 zł (normalny), 8 zł (ulgowy) 5 zł (normalny i rodzinny/od osoby). Dzieci do 7 lat wejdą za darmo. W soboty na wystawę stałą wejdziemy za darmo.
Pawilon Czterech Kopuł będzie czynny od wtorku do czwartku od godz. 10 do 16, w piątki od 12 do 18, a w soboty i niedziele – od 10 do 18. We wtorki za darmo wejdziemy na wystawę stałą, a w piątki o godz. 17 i w soboty o 12 odbędą się oprowadzania po wystawie stałej. W niedziele o godz. 17 odbywać się będą seanse multimedialne. Bilety na wystawę stałą kosztują: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 15 zł (rodzinny, od osoby), 10 zł (grupowy, od osoby) i 3 zł (specjalny). We wtorki będzie na nią można wejść za darmo. Za bilety na wystawę czasową zapłacimy: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy), 15 zł (rodzinny, od osoby), 10 zł (grupowy, od osoby) i 3 zł specjalny). W ofercie są też bilety łączone na wystawę stałą i czasowe, które kosztują odpowiednio 30, 25, 20, 15 i 5 zł.
Od 5 maja, w reżimie sanitarnym (1 osoba na 15 metrów kwadratowych), otwarte zostaną wszystkie oddziały Muzeum Miejskiego Wrocławia, czyli muzea: Historyczne, Sztuki Medalierskiej, Teatru, Sztuki Mieszczańskiej, Militariów i Sztuki Cmentarnej. Wszystkie oddziały Muzeum Miejskiego – poza tym ostatnim – nie są czynne w poniedziałki i wtorki. Oznacza to, że większość z nich będzie można zwiedzać od środy, 3 lutego. Bilety kosztują 10 zł (ulgowy), 15 zł (normalny), 30 zł (rodzinny) i 10 zł (grupowy). Do instytucji wpuszczane będą jedynie osoby w maseczkach zasłaniających usta i nos. Płyny do dezynfekcji są dostępne przy wejściach do każdego z oddziałów muzeum.
Od 5 maja otwarte dla zwiedzających zostanie również Muzeum Architektury. Instytucja będzie czynna we wtorki, środy, soboty i niedziele od 10 do 17, a w czwartki i piątki od 12 do 19. Bilety kosztują: 20 zł (normalny), 14 zł (ulgowy) i 25 zł (rodzinny, min. 1 osoba dorosła i do 5 dzieci do 18 roku życia). Można je będzie kupić przed wejściem do instytucji kultury albo zarezerwować telefonicznie (71 344 82 79) bądź mejlowo ([email protected]). Muzealna księgarnia będzie czynna w godzinach otwarcia muzeum, a biblioteka od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 15.
W tej instytucji kultury będzie mogło przebywać maksymalnie 35 zwiedzających, z czego w Kościele 10 osób, w salach romańskiej i wschodniej oraz w wirydarzu po 5 osób, a w krużgankach – 10. Zwiedzający będą musieli zasłaniać usta i nos. Przed wejściem do muzeum pracownik ochrony będzie mierzył zwiedzającym temperaturę. Jeśli przekroczy ona 38 stopni Celsjusza, nie zostaną wpuszczone do budynku. Płyny do dezynfekcji rąk znajdują się przy wejściu oraz w toaletach.
Na chętnych czekają wystawy „Ćwiczenia z wyobraźni” Kasi Kmity i „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”.
– Projekt „Ćwiczenia z wyobraźni” stanowi reinterpretację „legendarnego”, „fantastyczno-niemożliwego” rysu, jaki wpisany jest w pamięć o Sympozjum Plastycznym Wrocław "70 – mówią inicjatorzy wydarzenia. I dodają, że podstawowym punktem odniesienia dla artystyczno-kuratorskiego zespołu są prywatne historie opowiadające o jednostkowych sposobach doświadczania tego historycznego wydarzenia. – Subiektywne opowieści o tym historycznych wydarzeniu, odkrywane podczas rozmów, lektury dzienników, przeglądania starych albumów, złożyły się na fabularny szkielet projektu – wyjaśniają.
Na jego podstawie powstały ilustracyjne prace stworzone przez Kasię Kmitę – wrocławską malarkę, posługującą się skrupulatnie dopracowaną, inspirowaną tradycyjnymi ludowymi kodrami formą wycinanki. – Składającym się na wystawę uprzestrzennionym kompozycjom (nasuwającym na myśl złożoną architektoniczne makiety, scenografię czy formułę "pop-up books") towarzyszą komentarze, stanowiące przetworzenie informacji odnalezionych w wypowiedziach, archiwalnych tekstach, fotografiach – podkreślają organizatorzy ekspozycji.
Dostępna będzie także wystawa „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna”. – Sama ekspozycja stanowi przestrzenne rozwinięcie praktycznych i teoretycznych rozważań twórcy na temat modułu, brył i ich wzajemnych relacji przestrzennych – podkreślają organizatorzy wydarzenia. I dodają, że przyjęła ona formę instalacji, zaprojektowanej przez Łukasza Wojciechowskiego i Aleksandrę Czupkiewicz - architektów oraz badaczy.
W obrębie instalacji prezentowane są modele zrealizowanych budynków autorstwa Szpakowicza - przede wszystkim trzech domów w Zalesiu Dolnym, które stanowiły swoiste credo architekta, a także przestrzenne diagramy kompozycji modularnych oraz projekty, rysunki i fotografie związane z takimi koncepcjami jak - osiedle Waszyngtona (Warszawa, 1962), Stegny (Warszawa, 1973), Natolin Wyżyny (Warszawa, 1978), Moczydło (Warszawa 1980), Szkoły Specjalnej w Legionowie (1989) i tych realizowanych już poza granicami Ain Benian i Tijarat (Algieria, 1982), czy osiedla w Giberville (Francja 1994).
– Logiczny porządek i matematyczny rygor projektowanych przez Szpakowicza systemów sprawiają, że proponowane przez niego rozwiązania stają się niezwykle uniwersalne - funkcjonują ponad skalą, funkcją i granicami kręgów kulturowych, czy tendencji stylowych – można przeczytać w opisie ekspozycji. W twórczości Szpakowicza pobrzmiewają echa inspiracji awangardowymi twórcami z Francji (Claude Parent), Japonii (Kenzo Tange), ale przede wszystkim - twórczością architektów skupionych wokół warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych - Oskara Hansena, Zbigniewa Ihnatowicza i Jerzego Sołtana.
Od środy ponownie dla zwiedzających otworzy się Galeria Miejska (ul. Kiełbaśnicza 28), w której będzie można oglądać wystawę „Po nitce do kłębka”. – Dzieła Zdzisława Nitki, jednego z najciekawszych reprezentantów wyrosłego w Polsce lat 80. XX wieku nurtu neofowizmu, spotkają się z pracami młodych, choć uznanych już w świecie sztuki, twórców, którzy w swojej artystycznej praktyce w różnym stopniu korzystają z przynależnych ekspresji środków formalnych – czytamy w zapowiedzi wystawy. Instytucja kultury będzie czynna od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 18, a w soboty od 12 do 16. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.
Na początek, od środy, otwarte dla publiczności zostaną dwie Galerie BWA Wrocław. Do 16 maja w BWA Wrocław Główny oglądać będzie można ekspozycję „Trzy to już tłum”. Jej tytuł odnosi się do „dynamiki tworzenia zgromadzeń czy zbiorowych manifestacji i do biopolityki stanu wyjątkowego, a także do historii kultury klubowej, znającej przypadki kryminalizowania rytmicznego poruszania się minimum trzech osób do muzyki opartej na repetytywnych bitach”.
Ekspozycję będzie prezentowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Jego szósta edycja jest poświęcona „analizowaniu miasta jako specjalnego przypadku urbanistyczno-społecznego, wykorzystującego wzorce zachowań przestrzennych człowieka w kontaktach społecznych”. – Przyglądać się będziemy kontekstom przestrzennym, urbanistycznym enklawom, samoorganizującym się punktom zapalnym na mapie miasta, tendencjom oddolnego i obywatelskiego kształtowania przestrzeni publicznej, które wspólnie odpowiadają za organizację miasta – mówią organizatorzy wydarzenia.
Od środy w Galerii Dizajn BWA Wrocław dostępna będzie wystawa „Kod ceramiki”, która opowiada o „nowym kontekście zastosowania ceramiki w dizajnie, zrównoważonym przemyśle, nauce i technologii oraz kodowaniu jako praktyce projektowej”. – Wystawa powstała w celu pokazania niewykorzystanego jeszcze potencjału tworzywa ceramicznego. Znane wszystkim, używane na co dzień obiekty stanowią jedynie wąską reprezentację wyrobów ukazujących się w coraz nowocześniejszych i zaskakujących formach – mówią organizatorzy wydarzenia.
Galeria BWA Wrocław Główny będzie czynna w środy, czwartki i niedziele o godz. 12 do 18 oraz w piątki i soboty od 14 do 20. Galerię Dizajn chętni będą mogli zwiedzać od wtorku do niedzieli, od godz. 11 do 18. Wstęp do wszystkich tych placówek jest wolny.
Z kolei od 7 maja otwarte dla zwiedzających będzie Muzeum Pana Tadeusza. Dla publiczności dostępne będą obie wystawy stałe oraz wystawa czasowa „Stany osobne”. Na ekspozycję co kwadrans będzie mogło wejść maksymalnie 6 osób. O pełnych godzinach odbywać się będzie zwiedzanie z przewodnikiem muzealnym w cenie biletu na wystawy stałe. Muzeum czynne będzie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 17 (ostatnie wejście na wystawy stałe o godzinie 16.30). Bilety kosztują 10 zł (ulgowy), 20 zł (normalny) i 40 zł (rodzinny). Można je kupować w kasie muzeum lub online.
W piątek działalność wznowi również mieszczące się na Dworcu Świebodzkim Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery. Oznacza o, że muzealni goście znów będą mieli dostęp do kilkuset zgromadzonych w muzeum zabytków, gier, komputerów, konsol i maszyn arcade. Placówka będzie czynna od wtorku do piątku, od godz. 10 do 18, w sobotę od 10 do 20, a w niedzielę – od 10 do 18. Bilet wstępu kosztuje 22 zł (normalny), 20 zł (studencki), 17 (ulgowy) i 55 zł (rodzinny). Ze względu na ograniczenia sanitarne czas zwiedzania placówki został zmniejszony do 1 godz. 45 minut, a rezerwacje są przyjmowane tylko od mniej liczniejszych grup. W Muzeum maksymalnie będzie mogło przebywać 12 osób. Obowiązkowe będzie zakrywanie ust i nosa oraz zachowanie dwumetrowego dystansu.
Od piątku na gości czekać będzie również Centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Na terenie obiektu będzie mogło przebywać jednocześnie do 250 gości. Każdy z nich w trakcie zakupu biletu otrzyma jednorazowe rękawiczki. Zwiedzający będą poddawani obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała i muszą pamiętać o noszeniu maseczek.
Póki co do odwołania zamknięte jest Muzeum Współczesne Wrocław.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze