Reklama

Politechnika Wrocławska już od 50 lat kształci specjalistów z dziedziny górnictwa

25/10/2018 12:08

Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej obchodzi swoje 50 urodziny. W dwudniowym wydarzeniu z tej okazji udział weźmie ponad 500 absolwentów. W trakcie zjazdu nie zabraknie biesiady górniczej.

Pierwsze próby utworzenia Wydziału Górniczego podejmowane były już w 1945 r., jednak dopiero pięć lat później powstały Oddziały Górnicze przy Wydziałach Elektrycznym i Mechanicznym oraz Samodzielne Studium Węgla Brunatnego przy Oddziale Chemii Technicznej. Jednostki zlikwidowano decyzją Ministerstwa Oświaty i Szkolnictwa Wyższego z kwietnia 1954 r.


Na początku lat 60-tych Wincenty Czechowicz – ówczesny dyrektor techniczny Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego – podjął kolejną próbę powołania studiów górniczych na Politechnice Wrocławskiej, w efekcie czego 4 grudnia 1964 r. powstał Oddział Górnictwa Odkrywkowego przy Wydziale Budownictwa Lądowego. 1 września 1968 r. oddział został przekształcony w samodzielny Wydział Górniczy, a 1 stycznia 2004 r. zmienił nazwę na Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

Reklama

Od chwili powstania do 1992 r. Wydział Górniczy miał siedzibę w gmachu NOT-u przy ul. Piłsudskiego 74, a następnie przy pl. Teatralnym 2. Obecnie mieści się w budynku Geocentrum przy ul. Na Grobli 15 we Wrocławiu.


Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii kształci i prowadzi badania naukowe w zakresie eksploatacji podziemnej i odkrywkowej złóż, geologii poszukiwawczej i górniczej, geoinformatyki oraz geoinżynierii. Blisko współpracuje z uczelniami oraz jednostkami naukowo-badawczymi i przemysłowymi w Polsce i na świecie. Jakość kształcenia na wydziale gwarantuje akredytacja Państwowej Komisji Akredytacyjnej, certyfikat IPMA oraz Wydziałowa Komisja ds. Oceny i Zapewnienia Jakości kształcenia.

Reklama

Absolwenci wydziału doskonale radzą sobie na rynku pracy. Są zatrudniani w przedsiębiorstwach górniczych, administracji państwowej i samorządowej, jednostkach projektowych czy w firmach zajmujących się pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji przestrzennej. Obecnie wydział prowadzi dwa kierunki studiów: Górnictwo i geologia oraz Geodezja i kartografia. Kształci się na nich ponad 1000 osób.


Uroczystości z okazji 50-lecia wydziału rozpoczną się w piątek o godzinie 11:00 w auli gmachu głównego PWr. W ramach obchodów odbędą się spotkania absolwentów poszczególnych roczników, spotkania uczestników z kadrą naukową wydziału, walne zgromadzenie Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Górniczego, konferencja naukowa „Aktualia i Perspektywy Górnictwa” oraz oczywiście tradycyjna biesiada górnicza. Przewidziane jest także wydanie księgi pamiątkowej.

Reklama

– Podczas gali otwierającej wydarzenie pięciu osobom zostaną wręczone odznaki Wyróżnionego Absolwenta Politechniki Wrocławskiej. Ponadto tytuł Konsula Honorowego Politechniki Wrocławskiej otrzyma wybitny absolwent wydziału Andrzej Zabłocki z Uniwersytetu w Santiago (Chile). Jest on prezesem Zjednoczenia Polskiego im. Ignacego Domeyki w Chile i jednocześnie wiceprezesem Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polonijnych w Ameryce Łacińskiej – mówi Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości