Reklama

Politycy i ludzie kultury gratulują Tokarczuk literackiego Nobla [KOMENTARZE]

10/10/2019 17:39

Minister kultury Piotr Gliński zadeklarował, że przeczyta książki nagrodzonej w czwartek literackim Noblem pisarki Olgi Tokarczuk. Najbardziej prestiżowej literackiej nagrody pogratulowali jej m.in. Jacek Sutryk, Rafał Dutkiewicz, Konrad Imiela, Rafał Ziemkiewicz, Mariusz Szczygieł, Maciej Stuhr czy Agnieszka Holland.

Przypomnijmy, że związana z Wrocławiem pisarka Olga Tokarczuk została wyróżniona przez Akademię Szwedzką Literackim Noblem! Honorową Obywatelkę Wrocławia nagrodzono w czwartek za książkę „Bieguni”. Oprócz niej literackiej Nobla otrzymał też austriacki pisarz Peter Handke.


– Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję! W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki ;) – zadeklarował minister kultury Piotr Gliński.

Reklama


Gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk. Sukces polskiego twórcy bardzo cieszy, tym bardziej, że to kolejny międzynarodowy sukces Pani Tokarczuk. Nagroda Nobla to dobitny dowód na to, że polska kultura jest doceniana na całym świecie. Gratuluję! 1/2


— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) October 10, 2019





W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki ;) 2/2


— Piotr Gliński (@PiotrGlinski) October 10, 2019

Maciej Stuhr zacytował fragment tekstu Olgi Tokarczuk o "Pokłosiu", dodając że z satysfakcją pójdzie na wybory. – Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jak kraju który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa , która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników, czy mordercy Żydów. Myślę, że trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy – cytował pisarkę popularny aktor.

Reklama


Radości z Nobla dla pisarki nie krył również aktor Borys Szyc:



 Do gratulacji przyłączył się prezydent RP Andrzej Duda. – Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo! – napisał na Twitterze.



Serdeczne gratulacje dla Pani Olgi Tokarczuk! Wielki dzień dla polskiej literatury. Kolejna polska pisarka, po poetce Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literackiego Nobla. Brawo!


— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) October 10, 2019



– Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla! Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość – skomentował premier Mateusz Morawiecki , zaś minister finansów Jerzy Kwieciński dodał, że polska Noblistka zostanie zwolniona z podatku od nagrody.

Reklama


Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla! Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość.


— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 10, 2019





Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Pani Oldze #Tokarczuk i bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki


— Jerzy Kwieciński (@JerzyKwiecinski) October 10, 2019




– Byłem dawno temu jednym z pierwszych recenzentów, który dostrzegł Olgę Tokarczuk i wróżył jej wielką przyszłość, więc gratulując laureatce, gratuluję trochę sobie – napisał na Twitterze Rafał Ziemkiewicz.

Reklama

– Reakcja wszystkich rozpoznawalnych  ludzi szeroko pojętej prawicy - radość, że uhonorowano Polkę, gratulacje. Reakcja lewoliberalnych: obsesyjne wyszukiwanie kto z wrogów kiedykolwiek skrytykował „ich” noblistkę i kreowanie jej na męczennicę walki z PiS. Gugiel i wszystko jasne – dodaje Ziemkiewicz.


– Wielki sukces PiS! Jak słusznie zauważyła nasza, czyli Dowody na Istnienie autorka - Joanna Gierak-Onoszko - za PO Nobla nie dostaliśmy – napisał Mariusz Szczygieł.



 
– Wybitny reporter pierwszej połowy XX wieku, Egon Erwin Kisch przestał być wybitny jak tylko zaczął służyć komunistom. A talent w służbie ideologii = tragedia. I dla twórcy, i dla sztuki. Wolę iść za Olgą Tokarczuk... – dodaje Szczygieł.

Reklama


 – Jaki ja jestem dumny. Olga Tokarczuk, której miałem zaszczyt wręczyć tytuł Honorowej Obywatelki Wrocławia, laureatką Nagrody Nobla. Olga, wielkie gratulacje! – napisał na Facebooku prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.


– To wielki dzień dla Wrocławia, dla regionu, dla Polski po prostu – to komentarz Sutryka na wieść o przyznaniu Literackiej Nagrody Nobla związanej z Wrocławiem pisarce.


Nasza kamera zarejestrowała moment, w którym prezydent Wrocławia dowiedział się o przyznaniu nagrody Honorowej Obywatelce Wrocławia.

Reklama



 Rafał Dutkiewicz wspomina, że Olgę Tokarczuk poznał w czasie spotkania w jego gabinecie. Wizytę we wrocławskim ratuszu składały wówczas Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. – Pamiętam uśmiech pani Olgi. Potem rozmawialiśmy tylko trzy razy. Zawsze telefonicznie. Zawsze ja dzwoniłem. Raz jeden w ważnej dla mnie sprawie, w której pani Olga mnie uspokoiła. Pózniej namówiony przez Irka Grina i jeszcze po chwili, aby się z tej rozmowy, "grinowej", wytłumaczyć. Patrzę, sponad okularów, na Olgę, urodzoną w Sulechowie i myślę o jej śląskich (świadomie nie mówię dolnośląskich) kontekstach – dodaje.

Reklama


– Nie wiem z jakimi obrazami, ukrytymi pod powiekami, zasypia Olga. Zaryzykuję mówiąc, że są to pejzaże niedalekich okolic. Które zaprowadziły ją, na ten czas, do Wrocławia. Co chyba trafnie odczytali wrocławianie. Nie wiem, gdzie Olga będzie mieszkać w przyszłości. Chciałbym, aby jej miejscem był Wrocław. Wyczuwam w niej jednak, a przecież prawie się nie znamy, podwójną tęsknotę. Tęsknienie do tutaj i do dalekiego "tam". I bardzo mi się to tęsknienie podoba. Na koniec, ciesząc się z uśmiechu na buzi Olgi, pani Olgi, chcę powiedzieć o czymś, co wyczytuję w jej pisaniu – napisał na FB prezydent Wrocławia w latach 2002-2018.

Reklama


 Dyrektorowi Teatru Muzycznego Capitol Konradowi Imieli Nobel wciąż najbardziej kojarzy się z Marią Skłodowską-Curie. – Czyli z jakąś legendą przeszłości, jest czymś nieosiągalnym, symbolem Najwyższego Docenienia. Bardzo, bardzo się cieszę, że dostała ją znakomita pisarka, mądra, pozytywna, kochająca ludzi wrocławianka. Ilekroć dane mi było spotkać się z Olgą, zawsze towarzyszył temu dobry nastrój. Kiedyś stoimy w na jakimś bankiecie w kilka osób i nagle zapada niezręczna cisza, którą natychmiast rozładowuje Olga: - No dobrze, a teraz każdy mówi, na jakim instrumencie chciałby umieć grać:-) Skłodowska-Curie chyba była posępniejsza. W ponurych, dzisiejszych realiach to jakiś taki dawno nie czuty powiew docenienia prawdziwych wartości – napisał Imiela.

Reklama


 – Olga Tokarczuk wrocławianka, pisarka, poetka, eseistka, a także autorka scenariuszy i psycholog. W 2018 roku otrzymała prestiżową nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Była dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" – za wspomnianą powieść "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe". Tym razem sięgnęła po najwyższy laur czyli Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury - w pełni zasłużenie. Serdecznie gratuluję! – napisał z kolei Bogdan Zdrojewski.



 – Wielkie gratulacje, ogromna radość i duma! (…) To wspaniała wiadomość dla Polski i polskiej kultury.  Także dla całego Dolnego Śląska, gdzie wybitna pisarka mieszka od lat i skąd czerpie inspiracje do swojej twórczości – napisał marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski.

Reklama


 Literackiego Nobla pogratulował pisarce również dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu Igor Wójcik. – To wielki dzień dla literatury światowej i wielki dzień dla Polski. Chylę czoła i jestem szczęśliwy:) – napisał na FB.


– Radość wielka. Brawa! – napisał na FB dyrektor Strefy Kultury Wrocław Krzysztof Maj.


– Mieszkanka Wrocławia i Nowej Rudy, Olga Tokarczuk, laureatką Nagrody Nobla !!! Serdeczne gratulacje !!!! – napisał na Facebooku Michał Bobowiec, członek zarządu województwa dolnośląskiego.



Krzysztof Mieszkowski uważa literackiego Nobla za ogromny sukces polskiej literatury i kultury. – Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafia do pisarza tworzącego w języku polskim po raz piąty. Olga Tokarczuk jest drugą kobietą i pierwszą polską prozaiczką, która została nagrodzona najważniejszym zaszczytem literackim na świecie. Wcześniej, w 1996 roku, Akademia Szwedzka doceniła Wisławę Szymborską – napisał na FB Mieszkowski.


– Spodziewałam się trochę,  że Olga dostanie literackiego Nobla,  bo Szwecja poznała się na niej jako jedna z pierwszych – mówi nam Agnieszka Holland. – Olga otrzymała tę nagrodę absolutnie zasłużenie, bo jest wyjątkowym talentem obdarzonym wyobraźnią, a jej wielkoduszność trafia do ludzi na całym świecie. Strasznie się cieszę! – dodała reżyserka „Pokotu”, który powstał na podstawie książki „Prowadź swój pług przez kości umarłych” autorstwa Olgi Tokarczuk.





Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości