Reklama

Posłowie Nowoczesnej złożą projekt ustawy o Wrocławskim Związku Metropolitalnym

25/09/2017 15:57

Już na najbliższym posiedzeniu sejmu posłowie Nowoczesnej zamierzają zgłosić swój projekt ustawy o Wrocławskim Związku Metropolitalnym. Zdaniem polityków partii Ryszarda Petru ustawa ta nie tylko pomoże w komunikacji między władzami Wrocławia i 44 innych dolnośląskich gmin, ale będzie wiązała się z możliwością pozyskania dodatkowych środków na rozwiązywanie problemów regionu.

Projekt ustawy przygotowany przez działaczy Nowoczesnej ma zostać złożony do laski marszałkowskiej, już na najbliższym posiedzeniu sejmu.


– To prawie 200 mln zł rocznie na rozwiązywanie problemu korków, na kształtowanie ładu przestrzennego oraz na różne wspólne działania, np. w zakresie edukacji, bo to też są problemy, które występują pomiędzy poszczególnymi gminami. Chodniki, ścieżki rowerowe – to wszystko powinno być robione razem – przekonuje poseł Michał Jaros.


Miejsce poniedziałkowej konferencji, podczas której politycy zaprezentowali swój projekt, nie było przypadkowe. Miejscowość Wysoka została przedstawiona, jako przykład braku odpowiedniej współpracy między gminami. O sprawie absurdu drogowego, w wyniku którego sąsiadujące ze sobą gminy wybudowały obok siebie dwie drogi, które następnie rozdzielono słupkami, pisaliśmy już w sierpniu. Zdaniem autorów projektu ustawy o Wrocławskim Związku Metropolitalnym w przyszłości gminy miałby ściślej współpracować, planując podobne inwestycje.

Reklama

Współautorka projektu ustawy Anna Pietrońska zauważyła, że podobne rozwiązania zastosowano już w innych regionach Polski. – Nowoczesna przygotowała projekt ustawy o Wrocławskim Związku Metropolitalnym jako odpowiedź na przyjęcie przez Sejm ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim, a tym samym uniemożliwienie powołania związków metropolitalnych w innych regionach kraju – stwierdziła Pietrońska .


– Powołanie Wrocławskiego Związku Metropolitalnego jest szczególnie istotne dzisiaj, kiedy na Górnym Śląsku jest już związek metropolitalny i kiedy my zastanawiamy się jak spełnić takie nasze marzenie, żeby mieszkańcy nie byli dzieleni słupkami, tak w województwie śląskim samorządowcy zastanawiają się, jak wydać w ich przypadku 300 mln złotych co roku na poprawę transportu i na zapobieganie tego typu sytuacjom, które dzięki wspólnemu planowaniu przestrzennemu, powinny być bez najmniejszego problemu rozwiązane – powiedział Piotr Uhle, radny miejski Wrocławia.

Reklama

Przed przygotowaniem ostatecznej wersji projektu, jego autorzy przeprowadzili szerokie konsultacje, których zwieńczeniem była zeszłotygodniowa debata, zorganizowana na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Udział w niej wzięli przedstawiciele samorządów różnego szczebla, w tym wójtowie, burmistrzowie, radni gmin, powiatów oraz starosta powiatu wrocławskiego i wiceprezydent Wrocławia. – To, co jest najważniejsze, to to, że nasz projekt ma łączyć gminy. Przy zachowaniu ich autonomicznej działalności, żeby mogły same funkcjonować. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy działać wspólnie – podsumował Michał Jaros.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości