Reklama

Prof. Chybicka diagnozuje problemy transportowe Wrocławia. „Zawał z martwicą” w „stupid city”

20/11/2017 12:45

Kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia w poniedziałek przedstawiła wypracowane przez swój zespół pomysły na usprawnienie transportu we Wrocławiu. Prof. Alicja Chybicka, posługując się terminologią medyczną, obecny stan wrocłąwskiej komunikacji zarówno zbiorowej, jak i indywidualnej określiła, jako „pełny zawał z martwicą”.

– Jestem lekarzem i uważam, że w wielu miejscach jest to zawał. Pełny zawał z martwicą. Tak, jak zatyka się naczynie w sercu, tak zatkane są wrocławskie ulice – mówiła podczas konferencji prasowej prof. Alicja Chybicka. – Wszyscy, z którymi się spotykam, zarówno na tych bogatszych, jak i biedniejszych osiedlach zwracają uwagę na komunikację i transport. To jest po prostu tragedia, wrocławianie skarzą się z różnych powodów: gdzieś brakuje przystanków, gdzieś nie ma linii albo linia jest za krótka, a jakie we Wrocławiu są korki, to już nikomu nie trzeba nawet mówić – dodała.


Sztab prof. Chybickiej przedstawił program, który miałby udrożnić układ transportowy i uzdrowić komunikację miejską. Jednym z założeń jest przeznaczenie co najmniej 10% budżetu miasta na wydatki związane z transportem. Co ważne środki te miałby być przeznaczone tylko na działalność bieżącą. Zadania inwestycyjne byłyby realizowane z innych pieniędzy.

Reklama

Zdaniem Tomasza Owczarka z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego, który wspiera kandydatkę zgłoszoną przez PO, wydatki na transport we Wrocławiu powinny być realizowane zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. – Złotówka wydana na transport samochodowy, powinna oznaczać wydanie złotówki na transport zbiorowy. W tym momencie dysproporcje są na niekorzyść transportu zbiorowego – zauważa .


Zdaniem samej Alicji Chybickiej należy zwiększać środki na transport publiczny, ale polityka transportowa miasta nie może polegać na „udręczaniu kierowców”. – Trzeba zrobić tak, żeby wilk był syty i owca cała. Trzeba dać wrocławianom „marchewkę”, czyli transport publiczny, który będzie czysty, klimatyzowany, wszystkie tramwaje muszą być niskopodłogowe, a autobusy czyściutkie i dobrze ogrzane – przekonuje kandydatka.

Reklama

Politycy Platformy obiecują, że jeśli wygrają przyszłoroczne wybory, w latach 2019-2022 co roku będą otwierać co najmniej jedną nową linię tramwajową. Początkowo dokończone mają być linie na Nowy Dwór (docelowo też na Muchobór Wielki) oraz trasy prowadzące przez Popowice i ul. Hubską. W kolejnych latach politycy chcą poprowadzić tramwaj na Jagodno, Swojczyce i Ołtaszyn oraz przygotować projekty linii na Psie Pole i Maślice. W planach jest też budowa nowej zajezdni tramwajowej oraz rozbudowa obecnej zajezdni przy Powstańców Śląskich.


Radny miejski Sebastian Lorenc uważa, że jednym z czynników, który mógłby zachęcić wrocławian do korzystania z komunikacji miejskiej, oprócz nowoczesnego i w pełni niskopodłogowego taboru, byłoby uproszczenie taryfikatora. – Połączenie biletu 30-minutowego i jednorazowego dałoby niezwykły komfort i elastyczność korzystania z tego rodzaju biletu. Osoba, która wsiada do pojazdu, mogłaby jechać na bilecie do końca trasy, albo przesiadać się korzystając z okresu 30-minutowego – tłumaczy.

Reklama

W programie PO znalazły się też punkty związane z usprawnieniem komunikacji samochodowej. Partia chciałaby rozwijać system parkingów P&R, rozbudowywać system drogowy oraz poprawiać stan nawierzchni dróg i osiedlowych uliczek. W przedstawionym w poniedziałek dokumencie zaznaczono, że ważnymi inwestycjami są: budowa północnego odcinka Obwodnicy Śródmiejskiej, budowa Łącznika Świebodzkiego oraz budowa obwodnicy Muchoboru Wielkiego. PO proponuje też likwidację „absurdów komunikacyjnych”. – Tak zwane inteligentne światła np. na ulicy Hallera doprowadzają kierowców do szewskiej pasji. W tym miejscu kierowcy stoją na światłach i widzą, że poprzeczną ulicą nic nie jedzie. To nie jest „smart city”, to jest „ stupid city” – podsumowuje prof. Alicja Chybicka.


Na liście planów transportowych znalazły się również kontynuacja realizowanych, już dotychczas programów rowerowych oraz pieszych, a także dalsza współpraca z urzędem marszałkowskim w zakresie tworzenia kolei aglomeracyjnej.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości