Reklama

Prokuratura wkracza do Trzonolinowca. Mówi o zagrożeniu życia i zdrowia

30/08/2024 17:03

Nierzetelna ekspertyza budowlana dotycząca stanu teczchnicznego budynku mogła sprowadzić na mieszkańców wrocławskiego Trzonolinowca zagrożenie dla życia i zdrowia. Tak twierdzą sami mieszkańcy, którzy o sprawie zawiadomili prokuraturę. Ta poinformowała dziś, że rozpoczęła postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

Postępowanie sprawdzające to jeszcze nie śledztwo. Na razie prokuratura sprawdza, czy faktycznie mogło dojść do przestępstwa. Chodzi o ekspertyzę, która wskazywała że w budynku przy ul. Kościuszki można spokojnie mieszkać. Uśpiło to czujność mieszkańców, przez co zwklekano z niezbędnym remontem Trzonolinowca. Skutkiem był nakaz natychmiastowej eksmisji mieszkańców, wydany kilka miesięcy temu przez nadzór budowlany. Eksmisja ta właśnie się kończy. 


TRZONOLINOWIEC OPUSTOSZAŁ - KLIKNIJ I ZOBACZ ZDJĘCIA

Reklama

- Przedmiotowa sprawa została zarejestrowana w związku z wpłynięciem do Prokuratury Rejonowej pisemnego zawiadomienia mieszkańców tzw. Trzonolinowca we Wrocławiu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W postępowaniu gromadzony jest materiał dowodowy zmierzający do wyjaśnienia okoliczności podanych w pisemnym zawiadomieniu, zwłaszcza w zakresie okoliczności i zasad uzyskania kwestionowanej ekspertyzy budowlanej - poinformowała Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu.


Decyzja o eksmisji została wydana w oparciu o nowe ekspertyzy naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Ci napisali, że Trzonolinowiec w obecnym stanie może być użytkowany najwyżej do końca lipca. - Należy pilnie przystąpić do monitorowania częstości drgań poprzecznych lin ponad dachem i ukośnych zastrzałów w poziomie parteru. Powinno to być robione nie rzadziej, niż co trzy tygodnie(...) Mamy tu korozję lin. Elementy konstrukcyjne są przeciążone. Budynek należy wzmocnić – ocenili naukowcy, dodając jednocześnie że po wykonaniu tych prac budynek uda się uratować i dzięki temu uniknąć jegoo rozbiórki.

Reklama

Wrocławski Trzonolinowiec to jeden z niewielu takich budynków w Europie i jedyny w Polce. Powstawał od góry. Najpierw wybudowano centralny trzon, a później na linach wciągano do góry kolejne kondygnacje. To dlatego wrocławianie mówili o tym budynku "dom na kurzej łapce". Konstrukcja wisi na linach.


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości