Reklama

Przebudowa okolic przejścia Świdnickiego ruszyła. Na pierwszy ogień poszedł plac przed barem Barbara

19/08/2014 00:00

W poniedziałek ruszyła zapowiadana od dawna przebudowa okolic przejścia Świdnickiego - na pierwszy ogień poszedł teren przed dawnym barem Barbara. Trwają już także poszukiwania firmy, która zajmie się budową naziemnego przejścia dla pieszych przez Świdnicką, zaadaptowaniem przejścia podziemnego na galerię sztuki i budową podwójnych przystanków tramwajowych.

Pod koniec lipca udało się wybrać wykonawcę pierwszego etapu przebudowy przejścia podziemnego i terenu w rejonie skrzyżowania ulicy Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej. W ramach tego przedsięwzięcia zagospodarowany zostanie plac przed dawnym barem Barbara, w którym powstaje siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016.

 


Wygrała najtańsza, opiewająca na 2 mln 198 tys. złotych, oferta złożona przez Spes City, która tylko nieznacznie przekraczała szacunki magistratu. Jak zapowiadali bowiem już wcześniej urzędnicy, miasto na tę inwestycję chciało przeznaczyć 2,1 mln złotych. 


 


Teren już ogrodzono, a w poniedziałek rozpoczęły się prace rozbiórkowe nawierzchni i schodów. We wtorek ruszyła natomiast operacja przesadzania 40-letnich cisów, które trafią do parku Wschodniego.


 


Prace skończą się w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oprócz przebudowy terenu przed dawnym barem Barbara, Spes City zajmie się też pielęgnacją zieleni w tym miejscu.

Reklama

 


>Zobacz, jak ma wyglądać teren przed dawnym barem Barbara


 

 


Dodajmy, że trwa już także przetarg na drugi etap całego przedsięwzięcia - jego wykonawca zajmie się budową naziemnego przejścia dla pieszych przez Świdnicką, zaadaptowaniem przejścia podziemnego na galerię sztuki i budową podwójnych przystanków tramwajowych. Termin składania ofert minie 27 sierpnia.


 


Powtarzane przetargi


 


Przypomnijmy - pierwszy, ogłoszony w kwietniu przetarg na zagospodarowanie terenu w rejonie skrzyżowania ul. Kazimierza Wielkiego i Świdnickiej wraz z przebudową przejścia podziemnego zakończył się fiaskiem.

Reklama

 


Okazało się bowiem, że tą inwestycją zainteresowana jest tylko jedna firma - Pro Tra Building, która zaproponowała cenę 24 mln 243 tys. 300 złotych. Było to o wiele więcej niż szacowali urzędnicy - magistrat na sfinansowanie zamówienia zamierza przeznaczyć jedynie 15,1 mln złotych. Przetarg więc unieważniono.


 


Urzędnicy postanowili wtedy rozbić całe przedsięwzięcie na kilka odrębnych zadań.


 


- Podzielimy prace na trzy etapy: jako pierwszy zagospodarowany zostanie plac przez barem Barbara, potem przebudowane zostanie przejście podziemne i zbudowane przejście naziemne, a na koniec powstaną nowe przystanki tramwajowe - zapowiadała Małgorzata Szafran.

Reklama

 


W połowie maja Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił nowy przetarg na pierwszy etap przedsięwzięcia, czyli przebudowę terenu przez dawnym barem Barbara, obecnie przebudowywanym na siedzibę Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Do przetargu stanęło dwóch chętnych: konsorcjum firm Elektrotim i Drobud, które zaproponowało cenę nieco ponad 3 mln 480 tys. złotych i spółka Radpol z ofertą opiewającą na 3 mln 608 tys. złotych.


 


Okazało się, że to znów za dużo jak na możliwości miasta, więc przetarg kolejny raz unieważniono. Udało się dopiero za drugim podejściem, gdy swoją ofertę złożyło Spes City.

Reklama

 


Jak zmienią się okolice przejścia Świdnickiego?


 


W ramach całej inwestycji ma powstać przejście naziemne na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego, na nowo zagospodarowany zostanie plac przed dawnym barem Barbara, zbudowane zostaną podwójne przystanki tramwajowe  i wreszcie zaadaptowane zostanie przejście podziemne na potrzeby galerii sztuki.


 


W ostatnim etapie przebudowy, nad zabudowanym przejściem podziemnym pojawią się wiaty przystankowe z prętów z włókna szklanego, imitujące budynki, które niegdyś stały w tym miejscu.

Reklama

 


- To będzie taka instalacja szklista, która stanie się pewnym znakiem Europejskiej Stolicy Kultury i będzie bardzo ładnie podświetlona - zapewniał niedawno prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.


 


>Zobacz zdjęcia konstrukcji z włókna szklanego, która stanie nad przejściem Świdnickim


 


O planach przebudowy przejścia Świdnickiego wiadomo już od 2012 roku - wtedy rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. W magistracie tłumaczyli wtedy, że likwidacja przejścia w obecnej formie ma pomóc ulicy Świdnickiej w odzyskaniu reprezentacyjnego charakteru.

Reklama

 


- Ulica Świdnicka z przecinającą ją przejściem podziemnym zawsze będzie kaleka. Likwidacja przejścia podziemnego jest pierwszym krokiem pozytywnie zmieniającym to miejsce -  mówił wówczas Piotr Fokczyński, główny architekt miasta.


 


Zmiana oblicza tej okolicy już się rozpoczęła - jej pierwszy etap to trwająca przebudowa dawnego baru Barbara na rogu ul. Świdnickiej i Szewskiej, gdzie znajdzie się siedziba biura przygotowującego obchody Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.


 


>Zobacz, jak ma wyglądać przejście Świdnickie po przebudowie
Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości