Reklama

Radni w końcu dogadali się w sprawie opłaty targowej. Łatwo nie było!

21/10/2016 14:24

Z początkiem 2017 we Wrocławiu przestaje obowiązywać opłata targowa! Taka decyzja zapadła podczas październikowej sesji rady miejskiej. Choć pomysł od kilku miesięcy cieszył się poparciem wystarczającej liczby radnych, losy zniesienia daniny do samego końca nie były takie oczywiste.

Z pomysłem likwidacji opłaty targowej latem tego roku wystąpili działacze wrocławskiego oddziału Nowoczesnej. Partia przy wsparciu lokalnych aktywistów rozpoczęła zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w tej sprawie.


Inicjatorzy próby zniesienia opłaty targowej niespodziewanie doczekali się sojuszników - swoją pomoc przy jak najszybszym przeforsowaniu uchwały zaproponowali wrocławscy radni Prawa i Sprawiedliwości. PiS i Nowoczesna w radzie miejskiej mają w sumie 20 przedstawicieli. Taka liczba radnych wystarczyłaby do przegłosowania projektu bez konieczności zbierania podpisów. - Po co robić „teatr” i tracić czas na zbieranie podpisów – pytał na początku sierpnia Marcin Krzyżanowski , szef klubu radnych PiS, który w imieniu swojego środowiska złożył w radzie miejskiej projekt uchwały znoszącej opłatę.

Reklama

Sprawa mogła znaleźć rozwiązanie już na wrześniowej sesji, jednak w porządku obrad oprócz propozycji PiS-u znalazł się podobny projekt autorstwa klubu radnych Nowoczesnej. Choć oba projekty zakładały to samo, a radni PiS-u zapowiedzieli swoje poparcie także dla „konkurencyjnej” propozycji, zdecydowano (w tym głosami radnych Nowoczesnej), że uchwały zostaną skierowane do drugiego czytania.


Pozycj i dotycząc ej zniesienia opłaty targowej próżno jednak było szukać w harmonogramie październikowej sesji. Zdziwieni tym faktem d ziałacze PiS-u korzystając z innego trybu, wniosek o wpisanie obu projektów zgłosili na początku czwartkowego posiedzenia. Propozycja została przyjęta i ostatecznie sprawa zniesienia opłaty znalazła się na agendzie – znów jako dwie różne propozycje .

Reklama

W pierwszej kolejności rozpatrywany był projekt klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie zyskał on poparcia większości. Za propozycją firmowaną przez PiS opowiedziało się 16 radnych, przeciw było 18, w tym przedstawiciele Nowoczesnej.


- Byliśmy przeciw, bo uznaliśmy, że PiS składając ten projekt miał złe intencje. W naszej opinii to był trik polityczny i antyobywatelska próba rozbicia inicjatywy społecznej. Proponowaliśmy złożenie wspólnego projektu, ale odpowiedź ze strony radnych PiS była negatywna – tłumaczy Piotr Uhle, przewodniczący klubu Nowoczesnej.

Reklama

7 minut później podjęto kolejną próbę likwidacji podatku, tym razem udaną. Projekt autorstwa Nowoczesnej zyskał 31 głosów. Przeciwko zniesieniu opłaty opowiedzieli się tylko Urszula Wanat i Bohdan Aniszczyk (oboje z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą Obywatelską).

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości