Reklama

Roszady w Sejmie. Oni mogą zostać nowymi posłami z Wrocławia

24/04/2024 16:49

Krzysztof Mieszkowski i Mateusz Żak mogą zostać nowymi wrocławskimi posłami Koalicji Obywatelskiej. Wprawdzie w październikowych wyborach do Sejmu zdobyli zbyt mało głosów, by uzyskać mandat, jednak teraz mogą zająć miejsca tych, którzy z pracy w parlemencie zamierzają zrezygnować.

Miejsce w Sejmie zapewne już na początku maja zwolni lider dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej Michał Jaros. Wszystko wskazuje na to, że zostanie nowym marszałkiem Dolnego Śląska. Zgodnie z kodeksem wyborczym, w takiej sytuacji jego mandat poselki otrzyma osoba z listy Koalicji Obywatelskiej, która w ostatnich wyborach w okręgu wrocławskim zdobyła najwięcej głosów, spośród tych którzy nie dostali się do Sejmu.


Tą osobą jest Krzysztof Mieszkowski, polityk Nowoczesnej, były poseł i były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. 15 października głosowało na niego 7031 wyborców. Mieszkowski mógł mówić o dużym pechu, bo do zwycięstwa zabrakło mu wtedy tylko 232 głosów. Już w maju będzie mógł jednak wrócić na Wiejską.

Reklama

Szansę na mandat poselski ma także Mateusz Żak z Platformy Obywatelskiej, który jesienią zdobył 5931 głosów. Jest drugi w kolejce po Mieszkowskim. Mandat może mu przypaść w czerwcu, jeśli obecny poseł Bogdan Zdrojewski dostanie się do Parlamentu Europejskiego. Zdrojewski ma na to bardzo duże szanse. Dziś Rada Krajowa PO zdecydowała, że w czerwcowych wyborach będzie "jedynką" w okręgu wrocławskim.


g

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości