Reklama

Ruska będzie zielonym deptakiem, ale... na środku zostaną stare tory tramwajowe. Konserwator: "To ślad naszej historii"


Ulicę Ruską na odcinku od Kazimierza Wielkiego do pl. Solnego czeka przebudowa. Pojawi się tu 26 nowych klonów i lip oraz blisko tysiąc innych roślin. Do tego nowe ławki i siedziska. Chodnik zostanie zrównany z jezdnią, tak by ulica była deptakiem z prawdziwego zdarzenia. A na środku zostaną... resztki torów tramwajowych, po których tramwaj nie jeździ już od 47 lat. Gdy pokazaliśmy te projekty na TuWroclaw.com, w sieci zawrzało. A urzędnicy tłumaczą, że to decyzja konserwatora zabytków.


- To konserwator zabytków nakazał nam pozostawienie tych torów - mówi portalowi TuWroclaw.com Paulina Czarnota z Wrocławskich Inwestycji, miejskiej spółki odpowiadającej za przebudowę ul. Ruskiej.

TAK MA WYGLĄDAĆ ULICA RUSKA - KLIKNIJ I ZOBACZ

- To ostatni ślad historii. To są relikty przeszłości i muszą one pozostać w tym miejscu - argumentuje Katarzyna Dziura, zastępca dolnośląskiego konserwatora zabytków. - Rozumiem sytuację, kiedy po arterii jeździłyby pojazdy, ale to jest deptak, tamtędy będą chodzili ludzie, nie będzie ruchu aut - dodaje. Jej zdaniem, w tej sytuacji tory nie będą nikomu przeszkadzały, a staną się cenną pamiątką po dawnych latach.

Reklama

Takich pamiątek we Wrocławiu mamy mnóstwo. Ulice z fragmentami nieczynnych od lat torowisk można spotkać w całym Wrocławiu. Tęczowa, Prusa, Parkowa, Gepperta, Szajnochy... Przykłady można mnożyć.

Torowisko na Ruskiej zbudowali jeszcze Niemcy. Na początku po jednym torze jeździły tędy tramwaje konne. Z czasem dobudowano drugi tor. Od 1928 roku obowiązywała zasada, że po ulicy Ruskiej i dalej przez pl. Solny tramwaje jeździły tylko w jednym kierunku - do Rynku. W przeciwną stronę kursowały przez ul. św. Mikołaja (tak jest do dzisiaj na fragmentach Ruskiej i Mikołaja po drugiej stronie Kazimierza Wielkiego). Po odcinku Ruskiej leżącym bliżej Rynku ostatni tramwaj przejechał w 1978 roku. Torowisko zamknięto, bo tramwaje przeniosły się na nową trasę w-z, czyli ulicę Kazimierza Wielkiego.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 14/08/2025 18:02
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Borewicz 2025-08-14 19:06:57

    Mam dwa pytania do Ratuszowych szwaniaków:1. Ile kasy popłynie na to błaznowanie i 2. Jak ratuszowe wyobrażają sobie w przyszłości usuwanie awarii infrastruktury podziemnej na tym odcinku? Czy wy w ratuszu już całkiem odlecieliście? Najpierw chyba należy zrobić porządek z tym co podziemia a większość to początek XX wieku a dopiero brać się zaytrwonienie kasy PUBLICZNEJ KASY...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Awatar użytkownika
    Borewicz 2025-08-14 19:07:23

    Mam dwa pytania do Ratuszowych szwaniaków:1. Ile kasy popłynie na to błaznowanie i 2. Jak ratuszowe wyobrażają sobie w przyszłości usuwanie awarii infrastruktury podziemnej na tym odcinku? Czy wy w ratuszu już całkiem odlecieliście? Najpierw chyba należy zrobić porządek z tym co podziemia a większość to początek XX wieku a dopiero brać się zaytrwonienie kasy PUBLICZNEJ KASY...

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości