Reklama

Ruszył kapitalny remont wrocławskiego muzeum [ZDJĘCIA]

22/02/2021 09:53

Ruszyły prace budowlane we wrocławskim Muzeum Archidiecezjalnym, mieszczącym się przy Placu Katedralnym 16 i 17. W ramach inwestycji, wartej ok. 32,5 mln zł, zostaną przebudowane aż trzy budynki.

Przedsięwzięcie ma na celu poprawę układu funkcjonalnego budynku i powiększenie przestrzeni wystawienniczej. Obiekt zostanie te ż dostosowany do obowiązujących warunków technicznych i przepisów ochrony przeciwpożarowej. Dzięki tej inwestycji wzrośnie atrakcyjność oferty kulturalnej, poprawią się również warunki udostępniania bezcennych zbiorów muzealnych i księgozbioru. Zakończenie prac planowane jest na październik 2022 r.


- Projekt przebudowy muzeum zakłada także lepsze skomunikowanie budynków. Dodatkowo powstaną przestronna strefa wejściowa wraz z recepcją i szatnią oraz nowa klatka schodowa, którą będzie można dostać się do piwnic gotyckiego budynku, gdzie zlokalizowana zostanie kawiarnia. Na poddaszu budynków B i C zaprojektowano sale wystaw tymczasowych oraz restaurację – informuje Marcin Śniegowski, dyrektor wrocławskiego oddziału Alstal Grupy Budowlanej.

Reklama

Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu jest jedną z najstarszych tego typu instytucji w kraju i pierwszych placówek muzealnych na terenie miasta. W zbiorach muzeum znajduje się ponad 5 tysięcy zabytków o najwyższej klasie artystycznej i ponadregionalnym znaczeniu. Budynki są zabytkami architektury, wpisanymi do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Remont Muzeum Archidiecezjalnego nie jest jedyną inwestycją, realizowaną we Wrocławiu przez firmę Alstal Grupa Budowlana. Bydgoska firma przeprowadza też modernizację budynku Prokuratury Okręgowej przy ulicy Podwale 27. W ramach pierwszego etapu zakończyły się już prace na zewnątrz budynku, a aktualnie trwają prace wewnątrz.

Reklama

Po zakończeniu prac część księgozbioru zostanie przeniesiona do Biblioteki Archidiecezjalnej. Według założeń wrocławskiej kurii po remoncie muzeum będzie w stanie przyjąć nawet 50 tysięcy gości (standardowo odwiedza je ok. 4 tys. osób rocznie). Projekt remontu muzeum nadzoruje Fundacja dla Ostrowa Tumskiego we Wrocławiu, która starała się o dotacje unijne na ten cel. Czekamy na informację od inwestora, ile ostatecznie wyniosło to dofinansowanie.


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości