Reklama

Sporo chętnych do udziału w Mikrograntach. Oto wyniki pierwszego w tym roku naboru

15/03/2021 12:05

Cykl osiedlowych koncertów, przygotowany wspólnymi siłami ogródek społeczny i zin feministyczny, w którym przywołane zostaną historie działających na osiedlu kobiet. To niektóre z projektów, nagrodzonych w ramach pierwszego w tym roku naboru do Mikrograntów.

W trwającym od 1 do 15 lutego, pierwszym w 2021 roku naborze do Mikrograntów można było zgłosić propozycje na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. Tradycyjnie nabór podzielony był na trzy ścieżki– dla pełnoletnich osób fizycznych i grup nieformalnych, dla organizacji pozarządowych oraz dla młodzieżowych grup nieformalnych.

– Aż 190 propozycji zgłoszonych w mijającym naborze to najlepszy sezonowy wynik od trzech lat – wrocławianie i wrocławianki po raz kolejny udowodnili, że niepewna i trudna sytuacja w jakiej się wciąż znajdujemy, nie zmniejsza ich chęci do aktywnego działania na rzecz lokalnych społeczności – mówią organizatorzy wydarzenia. I dodają, że spośród nadesłanych zgłoszeń wybranych zostało 49 projektów, które otrzymają wsparcie administracyjne, organizacyjne, logistyczne, promocyjne oraz finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych w zależności od ścieżki).


Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych


Ze 107 pomysłów nadesłanych w skierowanej do wszystkich pełnoletnich wrocławian i wrocławianek ścieżki komisje wybrały 14 inicjatyw – po 3 z Psiego Pola i Krzyków oraz 4 ze Śródmieścia i Fabrycznej. – Wśród zwycięskich projektów pojawiły się propozycje, które mają na celu odtworzenie (lub wzmocnienie) zagubionych po roku pandemii relacji – wyjaśniają organizatorzy. Mieszkańcy i mieszkanki Szczepina zintegrują się na zajęciach rękodzielniczych, na Złotnikach odbędą się międzypokoleniowe warsztaty uwrażliwiających na potrzeby najstarszych członków naszego społeczeństwa, na Gaju cykl osiedlowych jam sessions, a na Psim Polu powstanie zin o tematyce feministycznej, w którym przywołane zostaną historie działających na osiedlu kobiet.

Reklama

Z kolei sąsiedzi i sąsiadki jednego z podwórek na osiedlu Powstańców Śląskich spotkają się na wakacyjnych śniadaniach połączonych z warsztatami promującymi postawy proekologiczne – równie istotny w tym naborze wątek. O najbliższe otoczenie i środowisko zadbać będzie można też na Gajowicach, a na osiedlu Swojczyce-Wojnów-Strachocin odbędzie się seria spotkań, której finałem będzie otwarcie przygotowanego wspólnymi siłami ogródka społecznego. Na miłośników natury czekać będą też m.in. indywidualne i grupowe spacery po parkach: Grabiszyńskim i Południowym.


Mikrogranty młodzieżowe


– Wrocławska młodzież, mimo trwającej od roku pandemii tym razem postanowiła wziąć miasto w swoje ręce jeszcze mocniej – podkreślają organizatorzy tej inicjatywy. I dodają, że w ścieżce dla nieformalnych grup złożonych z minimum trzech osób w wieku od 13 do 21 lat każdy z 35 zgłoszonych projektów spotkał się ze sporym uznaniem komisji, ale ostatecznie wsparcie otrzyma 25 najwyżej ocenionych projektów. W tym naborze młodzi realizatorzy i realizatorki położyli mocny nacisk na sprawy związane z ekologią, proponując m.in. cykl utrzymanych w duchu less waste warsztatów, serię spotkań edukacyjnych o smogu i jakości powietrza w mieście, a także wspólne nasadzenia krzewów i drzew w Światowy Dzień Ziemi i nagranie „zielonego” podcastu. Na Kozanowie, poprzez wspólne tworzenie domowych ogródków i rozgrywki w planszówki, spróbują zintegrować młodzież z osiedla, a na Przedmieściu Oławskim wraz z mieszkankami okolicy stworzą film ukazujący problemy, z którymi na co dzień zmagać muszą się mieszkające tam dziewczyny. Wiosną wrocławska młodzież zorganizuje też m.in. „laboratorium smaków”, czyli zajęcia kulinarne dla osób w różnym wieku, a także cykl warsztatów cyrkowych, a nawet serię koncertów orkiestry symfonicznej na świeżym powietrzu.

Reklama

Mikrogranty NGO


W działania we Wrocławiu ponownie zaangażują się także lokalne NGO-sy. W ścieżce dla organizacji pozarządowych (działających do 5 lat oraz tych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto) spośród 48 zgłoszonych propozycji wybranych zostało 10 projektów.Co w ramach Mikrograntów NGO odbędzie sięna osiedlach? Mieszkańcy i mieszkanki Jagodna, Przedmieścia Oławskiego i Tarnogaju w trakcie gier miejskich i debat poszukają istoty wrocławskiej międzykulturowości, na Nadodrzu i Kleczkowie uderzą w pandemię śmiechem, z kolei na Popowicach ruszą na sąsiedzkie sprzątanie terenów zielonych. – Dzięki jednemu z pomysłów młodzież z Psiego Pola będzie miała okazję, by wzmocnić wiarę we własne umiejętności i nauczyć się w bardziej świadomy sposób planować swoją przyszłość – mówią organizatorzy. Wiosną odbędą się również edukacyjne spacery, podczas których będzie można posłuchać „mowy” nietoperzy oraz poznać bioróżnorodność miasta.


Terminy realizacji wszystkich wybranych propozycji ustalone zostaną po negocjacjach z każdą osobą, grupą i organizacją i przy uwzględnieniu sytuacji pandemicznej. Kolejny nabór do Mikrograntów odbędzie się w maju 2021 roku – więcej informacji zostanie ogłoszonych w przyszłym miesiącu.


mh/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości