Reklama

Światowej sławy fizycy na Politechnice Wrocławskiej. O czym opowiedzą?

07/09/2017 11:56

Dyskusje nad najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie fizyki, spotkania z trzema laureatami Nagrody Nobla i debaty naukowe, to główne punkty 44. Zjazdu Fizyków Polskich, który 10 września rozpocznie się na Politechnice Wrocławskiej. Spotkaniu towarzyszą konferencja dydaktyczna, otwarta sesja popularnonaukowa oraz pokazy doświadczeń.

 – Udział w zjeździe zapowiedziało ponad tysiąc osób, wśród nich największe sławy w dziedzinie fizyki, ale także doktoranci, nauczyciele czy laureaci olimpiad – mówi prof. Arkadiusz Wójs, dziekan Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i współorganizator imprezy.


Przez sześć dni naukowcy zajmujący się m.in. fizyką biologiczną, jądrową, medyczną, a także grawitacją, kosmologią, optyką i fotoniką czy technologiami kwantowymi będą prezentować najnowsze osiągnięcia w tych dziedzinach i dyskutować.

Reklama

Będzie to okazja, aby posłuchać m.in. wykładu o niedawnym odkryciu fal grawitacyjnych. W programie zaplanowano w sumie 30 wykładów plenarnych i 140 referatów. W trakcie zjazdu o swoich badaniach opowiedzą trzej laureaci nagrody Nobla z fizyki - profesorowe: Gerard Hooft, Theodor Hänsch i Shuji Nakamura.


Program został przygotowany nie tylko z myślą o naukowcach. W środę, 13 września, odbędzie otwarta sesja popularnonaukowa, połączona z pokazami eksperymentów fizycznych. W programie spotkania zaplanowano wykłady prof. Antona Zeilingera z uniwersytetu w Wiedniu i prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.
W środę będą również miały miejsce pokazy doświadczeń „Magia światła” przygotowane przez doc. Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej, która tego samego dnia poprowadzi też drugi pokaz – „Fizyka dla magika” - o godzinie 17.30, na który zaproszeni są wszyscy zainteresowani, bez ograniczeń wiekowych.

Reklama

Organizatorami 44. Zjazdu Fizyków Polskich są Wrocławski Oddział PTF oraz Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Wrocławski, Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości