Reklama

Ulica Legnicka stanie się zieloną tętnicą Wrocławia. Podyskutuj z autorami koncepcji

15/12/2015 00:00

Zielone tętnice Wrocławia to projekt, dzięki któremu pięć głównych arterii wjazdowych do naszego miasta ma się zazielenić. Pierwszy w kolejce jest odcinek od Glinianek do placu Jana Pawła II - znamy już zwycięzców konkursu na koncepcję ukształtowania zieleni wzdłuż ulicy Legnickiej, Lotniczej i Kosmonautów. We wtorek będzie można z nimi podyskutować.

Na początku grudnia poznaliśmy nagrodzone prace w konkursie na pierwszą zieloną tętnicę Wrocławia, czyli ulicę Legnicką.


 


- Wśród nich znajdziemy wiele ciekawych pomysłów, jak zazielenić jedną z ważniejszych tras wjazdowych do Wrocławia - tłumaczy Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.


 


We wtorek 15 grudnia o godzinie 18 w Barbarze będzie można podyskutować z autorami zwycięskich pomysłów, urzędnikami i specjalistami.


 


- Chcemy porozmawiać z mieszkańcami na temat samych projektów, liczymy na ich zdanie, czy zaproponowane w koncepcjach rozwiązania podobają się im, czy może Wrocław potrzebuje jeszcze czegoś innego - mówi Tomasz Ossowicz z Biura Rozwoju Wrocławia.

Na spotkanie obowiązuje rejestracja. Wstęp jest bezpłatny.

Reklama

 


>Zobacz zwycięską pracę w konkursie na zieloną tętnicę Wrocławia


 

 


Ulica Legnicka zazieleni się


 


Zielonymi tętnicami miasta ma w najbliższych latach stać się pięć głównych arterii, którymi do stolicy Dolnego Śląska można wjechać z czterech stron świata.


 


- Zaczniemy od zachodu - zapowiadał na początku czerwca prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.


 


Magistrat w lipcu ogłosił otwarty, studialny konkurs na ukształtowanie zieleni wzdłuż ulicy Legnickiej, Lotniczej i Kosmonautów - od placu Jana Pawła II do okolic kąpieliska Glinianki i powstającego osiedla Nowe Żerniki. To na tym odcinku powstanie pierwsza zielona tętnica miasta.

Reklama

 


- W ten projekt wpisze się nie tylko sam ciąg ulicy, ale też najbliższe okolice, czyli zieleń na placach Jana Pawła II, Solidarności i Strzegomskim, skwer przy ulicy Stacyjnej nieopodal dworca Mikołajów, plac Wiślany, wejście do parku Zachodniego, okolice stadionu i Glinianek - wylicza Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w magistracie.


 


Wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl tłumaczy, że przebudowa ulic Legnickiej i Lotniczej przebiegała wieloetapowo, stąd czasami brak tam spójności w zagospodarowaniu terenu.

Reklama

 


- Poprzez stworzenie zielonej tętnicy chcemy tę spójność tam wprowadzić - podkreśla Grehl.


 


Konkurs ma radykalnie podnieść wartość krajobrazu ciągu ulic prowadzących na zachód miasta, wykreować miejsca publiczne, atrakcyjne dla mieszkańców, przyczynić się do złagodzenia negatywnych skutków ruchu ulicznego i korzystnie wpłynąć na rozwój różnego rodzaju działalności w otoczeniu.


 


- Wybrane koncepcje lub ich fragmenty będą podstawą do sporządzenia opracowań szczegółowych projektów do etapowej realizacji - zapowiadają urzędnicy.

Reklama

 


Znamy zwycięzców


 


Termin składania prac konkursowych minął w połowie listopada. Do konkursu zostało złożonych 7 prac. W czwartek 3 grudnia poznaliśmy wyniki.


 


Pierwsze miejsce zajęła koncepcja przygotowana przez pracownię Sum Architekci Krajobrazu - autorzy otrzymali nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. Drugie miejsce przypadło pracowni studialno-projektowej Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (27 tys. złotych nagrody), a trzecie - spółce ARC2 Fabryka Projektowa (8 tys. złotych).

Reklama

 


W jury zasiadały osoby z Zarządu Zieleni Miejskiej, Biura Rozwoju Wrocławia, ale także osoby z zewnątrz, w tym naukowcy z wrocławskich (a także jeden z krakowskiej) uczelni.


 


- Jury będzie mogło zasugerować miastu, by przy realizacji uwzględnić pomysły z różnych projektów, jeśli np. okaże się, że jeden fragment został znakomicie rozwiązany w zwycięskiej pracy, a inny w projekcie, który zajmie drugie miejsce - tłumaczy Rafał Dutkiewicz.


 


Potem kolejne tętnice


 


W przyszłym roku magistrat zamierza ogłosić podobny konkurs na kolejną tętnicę. Którą? Tego na razie urzędnicy nie chcą zdradzić.

Reklama

 


- Jeszcze się nad tym zastanawiamy, niewykluczone, że zapytamy też samych mieszkańców, którą częścią miasta powinniśmy się w następnej kolejności zająć - wyjaśnia Dutkiewicz.


 


Zielony tętnicami miasta, oprócz ulicy Legnickiej i Lotniczej, mają stać się także wjazdy przez al. Karkonoską i Jana III Sobieskiego oraz ul. Opolską i Żmigrodzką.


 


Urzędnicy podkreślają, że oprócz przedstawionego projektu zazieleniania wjazdów do Wrocławia, do 2018 roku posadzą w całym mieście ponad 300 tys. drzew.
Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości