Reklama

Ultranowoczesne pociągi wyjadą na dolnośląskie tory jeszcze w tym roku!

13/01/2017 13:54

Nowosądecki Newag dostarczy Kolejom Dolnośląskim 11 nowoczesnych, 5-członowych pociągów, które jeszcze w tym roku wyjadą na dolnośląskie tory. Przedstawiciele producenta oraz przewoźnika w piątek, na wrocławskim Dworcu Głównym podpisali umowę na dostarczenie nowych pojazdów.

– Będą to najnowocześniejsze pojazdy, spełniające wszystkie wymogi nowoczesnej kolei aglomeracyjnej – zapewnia Zbigniew Konieczek, prezes Newag S.A. Wszystkie nowe składy będą wyposażone w komfortowe siedzenia, dostęp do sieci WiFi, gniazdka elektryczne, graficzny i głosowy system informacji pasażerskiej oraz dodatkowy, wysuwany automatycznie stopień, który pozwoli na łatwiejsze wsiadanie do pojazdu z przystanków o niskich peronach. Pociągi mają też być przyjazne dla osób niepełnosprawnych – zarówno poruszających się na wózkach inwalidzkich, jak i osób niewidomych i słabo widzących. W pojazdach będą wyznaczone też specjalne miejsca dla osób podróżujących z dziećmi i rowerami. – Newag Impuls to prawdziwie Polski pociąg. Zaprojektowany przez polskich inżynierów. Złożony w większości z podzespołów produkowanych w naszym kraju – zapewnia prezes spółki.


– Dużo mówiliśmy o rozwoju Kolei Dolnośląskich. Dziś słowo stało się ciałem. Podpisujemy umowę na budowę i dostarczenie 11 nowoczesnych pociągów. Mam nadzieję, że ten zakup przyczyni się do tego, że jeszcze większa liczba mieszkańców naszego województwa wybierze kolej – mówił tuż przed podpisaniem umowy Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Reklama

Władze województwa na nowe pociągi wydadzą 266,5 mln złotych brutto. 81,2% tej kwoty pochodzi ze środków unijnych. Wszystkie 11 nowych pociągów łącznie będzie mogło przewieźć prawie 6 tys. pasażerów. Jak zapewnia prezes Newagu pierwsze trzy elektryczne zespoły trakcyjne na Dolnym Śląsku mają pojawić się do końca września, wszystkie pojazdy będą gotowe jeszcze w tym roku.


To jednak nie koniec inwestycji kolejowych planowanych przez urząd marszałkowski. Władze województwa planują dalsze zakupy (w tym pojazdów spalinowych) oraz rewitalizację kolejnych tras kolejowych. – Robimy rewolucją kolejową na Dolnym Śląsku. Tylko w tym tygodniu przeznaczyliśmy na ten cel już 1,5 mld złotych – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – To jednak nie koniec rozwoju Kolei Dolnośląskich. Do naszego zespołu wkrótce dołączy inżynier Piotr Malepszak, który odpowiadał m.in. na uruchomienie systemu Pendolino – dodał Michalak.

Reklama

O tym, że inwestycje w kolej przynoszą efekty przekonany jest Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich. – W ostatnich latach w 12 polskich województwach odnotowano spadek zainteresowania koleją. Na Dolnym Śląsku w tym samym czasie zanotowaliśmy wzrost liczby pasażerów o 31%. To znak, że idziemy dobrą drogą – zapewnia prezes.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości