Reklama

Urzędnicy obiecują: posadzimy we Wrocławiu 30 tysięcy drzew i 40 hektarów lasów. A co z wycinką?

17/10/2014 00:00

Magistrat właśnie przedstawił plany związane z nasadzeniami na najbliższe lata. - Łącznie do końca 2018 roku posadzimy co najmniej 30 tysięcy drzew i 40 hektarów lasów - zapowiadają urzędnicy. Nie wiadomo jednak, ile to wszystko będzie kosztować, bo miasto nie dysponuje szczegółowymi szacunkami. Ciężko też o odpowiedź, ile dokładnie drzew znika rocznie z Wrocławia.

W czerwcu miasto pochwaliło się planem nasadzeń drzew w korytarzu Odry we Wrocławiu na lata 2014-2017. Teraz urzędnicy przedstawili bardziej szczegółowy harmonogram całej operacji.


 


Drzewa wzdłuż Odry...


 


Magistrat zawarł porozumienie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w sprawie nasadzeń, które zrekompensują straty zieleni związane z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego.


 


- W ramach tego porozumienia zasadzone zostaną 1772 drzewa: 252 na bulwarach i promenadach, 1424 jako zieleń przyuliczna i 96 na skwerach i zieleńcach - wylicza Krzysztof Działa, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Reklama

 

 


Wszystkie te drzewa mają pojawić się jeszcze tej jesieni (ponad 700) i wiosną przyszłego roku (tysiąc).


 


- Łącznie w korytarzu Odry w latach 2014-2017 planujemy nasadzenia 3000 tysięcy drzew - podkreśla Krzysztof Działa.


 


Jak dodaje Tomasz Ossowicz, dyrektor Biura Rozwoju Wrocławia, 90 procent tego planu zostanie zrealizowane do wiosny 2015 roku.


 


- To radykalne przyśpieszenie względem naszych pierwotnych założeń - tłumaczy Ossowicz.


 


...i w całym mieście


 


Krzysztof Działa wylicza, że w tym roku na terenach zieleni miejskiej w całym Wrocławiu zasadzonych zostanie łącznie 2900 drzew. Z tego ponad tysiąc nasadzono już wiosną.

Reklama

 


- Czyli łącznie z porozumieniem z RZGW, w naszym mieście w tym roku pojawi się w sumie ponad 3600 drzew - wylicza Działa.


 


Nowe drzewa zasadzono m.in. w parku Tysiąclecia, parku Szczytnickim, na wzgórzu Słowiańskim, w zieleńcach przy Kiełczowskiej i Rękodzielniczej, a także przy ulicy Bystrzyckiej i Kunickiego. Jesienią kolejne drzewa pojawią się m.in. na bulwarze Joliot-Curie, przy ulicy Głównej i w parku Zachodnim.


 


30 tysięcy drzew i 40 hektarów lasów


 


Urzędnicy przedstawili też plan nasadzeń we Wrocławiu na lata 2015-2018.

Reklama

 


- To plan otwarty na propozycje ze strony mieszkańców czy organizacji pozarządowych - podkreśla Tomasz Ossowicz.


 


Plan przewiduje, że do końca 2018 roku we Wrocławiu pojawi się co najmniej 30 tysięcy drzew i 40 hektarów lasów, czyli 280 tys. małych drzew.


 


- Czyli łącznie wyjdzie 310 tys. drzew. Biorąc pod uwagę, że obecnie mamy we Wrocławiu 1,2 mln drzew poza lasami, to znaczna liczba - mówi Tomasz Ossowicz.


 


Jeśli chodzi o zieleń przyuliczną, to nowe drzewa mają pojawić się m.in. wzdłuż Lotniczej, Górniczej, Hutniczej, Odolanowskiej i Żmigrodzkiej.

Reklama

 


Będą nowe parki


 


W planach magistratu jest stworzenie kilku nowych parków. Między cmentarzem Grabiszyńskim a planowanym nowym cmentarzem Oporowskim ma powstać park Avicenny z blisko 3,5 tys. drzew, z kolei na Klecinie - na terenie cukrowni - park Migdałowy z prawie 600 drzewami.


 


Nowy park, z ponad tysiącem drzew, mają dostać też mieszkańcy Stabłowic - powstanie przy ulicy Głównej, na razie nie ma jeszcze nazwy.


 


- Na park czekają też mieszkańcy Muchoboru Wielkiego. I taki powstanie - nad rzeką Kasiną. Będzie miał około 7,2 tys. drzew - zapowiada Ossowicz.

Reklama

 


Zieleń pojawi się też na skwerach (przy ul. Ułańskiej, Wojanowskiej, Róży Wiatrów i Zefirowej), powstaną parki leśne (nad Ługowiną i na Brochowie), około 180 tys. drzew zostanie zasadzonych w lesie Opatowickim.


 


- Zajmiemy się też nasadzeniami wzdłuż Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, przy węźle Stadion i na Nowych Żernikach - dodaje Tomasz Ossowicz.


 


Urzędnicy zapewniają, że sam Zarząd Zieleni Miejskiej będzie rocznie sadzić około 3 tysięcy drzew, 2 hektarów parków leśnych i 10 hektarów lasów. Do tego dojdą nasadzenia wynikające z potrzeb pielęgnacyjnych i inwestycji prowadzonych przez różne jednostki miejskie.

Reklama

 


Plan nasadzeń ma być aktualizowany dwa razy do roku.


 


W magistracie nie znają dokładnej odpowiedzi na pytanie, ile realizacja planu będzie kosztować. Krzysztof Działa wylicza, że koszt nasadzenia jednego drzewa to od 800 do 1000 złotych, a hektar lasu to wydatek rzędu 50 tysięcy złotych.


 


Ile wycięli?


 


Jak tłumaczy Grzegorz Mikołajczyk - kierownik Działu Ochrony Przyrody i Leśnictwa Wydziału Środowiska i Rolnictwa - kompetencje w sprawie usuwania drzew ma nie tylko prezydent Wrocławia, ale też m.in. wojewoda, dyrektor RZGW czy konserwator zabytków. I stąd brak dokładnych danych, ile wszystkich drzew jest rocznie wycinanych.

Reklama

 


Wiadomo jednak, że z upoważnienia prezydenta w 2013 roku wycięto 8 tysięcy drzew. W zamian wykonano 3,5 tys. nasadzeń kompensacyjnych, a do budżetu miasta z tytułu wycinek wpłynęło ponad 11 mln złotych.


 


W 2014 roku wycięto już z kolei 6400 drzew, w zamian posadzono nieco ponad 3 tysiące, a budżet miasta wzbogacił się o ponad 6 mln złotych.


 


 


Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości