Grafit przy ul. Namysłowskiej pierwotnie miał być przede wszystkim tętniącą życiem halą kupiecką. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te plany - hala świeciła pustkami, a nieliczni handlarze szybko stamtąd uciekli. W międzyczasie zarządzanie obiektem przeszło z rąk jednej miejskiej spółki do drugiej, która zajęła się przebudową Grafitu. Aktualnie trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby przychodni i oddziałów sądu apelacyjnego, właśnie ogłoszono też konkurs na projekt biblioteki multimedialnej na parterze.
Halę kupiecką Grafit z wielką pompą otwarto w maju 2012 roku. Szybko jednak okazało się, że wybudowany za 36 mln złotych (z czego większość pieniędzy pochodziła z zaciągniętego kredytu) przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej obiekt to niewypał. Większości stoisk kupieckich nie udało się wynająć, a hala świeciła pustkami.
Wedle wstępnych założeń 75 procent stoisk mieli wynająć kupcy z placu Grunwaldzkiego. Tak się jednak nie stało.
- Taka była pierwsza wersja, jeszcze z 2009 roku. Ale otwarcie hali się przeciągało, a ARAW narzucił kupcom godziny otwarcia, zmuszające do zatrudnienia pracowników na dwie zmiany i wysokie kaucje za stoiska. Ludzi nie było po prostu stać na wynajęcie powierzchni handlowej w Graficie – tłumaczyła nam Anna Mierzejewska, która była prezesem stowarzyszenia kupców „Grunwald 1410”, a potem miała swój sklep spożywczy w Graficie.
Potem rozważano nawet sprzedaż obiektu, ostatecznie jednak ARAW wydzierżawił go Wrocławskim Mieszkaniom, czyli innej miejskiej spółce. Ta w lutym zeszłego roku otrzymała od miasta 4 mln złotych na przebudowę budynku, a w międzyczasie z Grafitu zaczęli uciekać pozostali kupcy.
Do Grafitu przeniesiono z kolei należący do gminy Zarząd Obsługi Jednostek Miejskich, swoje biura ma tam także firma Tax Care i Centrum Edukacji Zawodowej CARGO. Aktualnie trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby przychodni Lek-Trans, powstaje tam także Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa Sądu Apelacyjnego.
Wiadomo już także, że na parterze powstanie multimedialna biblioteka. Spółka Wrocławskie Mieszkania właśnie ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej biblioteki, a także zagospodarowania placu przed budynkiem i holu obiektu.
Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej otrzyma zaproszenie do podpisania umowy na opracowanie dokumentacji projektowej biblioteki wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę i pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.
Na stworzenie biblioteki (razem z dokumentacją projektową) spółka Wrocławskie Mieszkania zamierza przeznaczyć maksymalnie 345 tys. złotych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze