Reklama

W Graficie po kupcach nie ma już śladu. Będzie tam przychodnia, sąd i multimedialna biblioteka

25/02/2014 00:00

Grafit przy ul. Namysłowskiej pierwotnie miał być przede wszystkim tętniącą życiem halą kupiecką. Rzeczywistość zweryfikowała jednak te plany - hala świeciła pustkami, a nieliczni handlarze szybko stamtąd uciekli. W międzyczasie zarządzanie obiektem przeszło z rąk jednej miejskiej spółki do drugiej, która zajęła się przebudową Grafitu. Aktualnie trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby przychodni i oddziałów sądu apelacyjnego, właśnie ogłoszono też konkurs na projekt biblioteki multimedialnej na parterze.

Halę kupiecką Grafit z wielką pompą otwarto w maju 2012 roku. Szybko jednak okazało się, że wybudowany za 36 mln złotych (z czego większość pieniędzy pochodziła z zaciągniętego kredytu) przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej obiekt to niewypał. Większości stoisk kupieckich nie udało się wynająć, a hala świeciła pustkami.


 


Wedle wstępnych założeń 75 procent stoisk mieli wynająć kupcy z placu Grunwaldzkiego. Tak się jednak nie stało.


 


- Taka była pierwsza wersja, jeszcze z 2009 roku. Ale otwarcie hali się przeciągało, a ARAW narzucił kupcom godziny otwarcia, zmuszające do zatrudnienia pracowników na dwie zmiany i wysokie kaucje za stoiska. Ludzi nie było po prostu stać na wynajęcie powierzchni handlowej w Graficie – tłumaczyła nam Anna Mierzejewska, która była prezesem stowarzyszenia kupców „Grunwald 1410”, a potem miała swój sklep spożywczy w Graficie.

Reklama

 

 


Potem rozważano nawet sprzedaż obiektu, ostatecznie jednak ARAW wydzierżawił go Wrocławskim Mieszkaniom, czyli innej miejskiej spółce. Ta w lutym zeszłego roku otrzymała od miasta 4 mln złotych na przebudowę budynku, a w międzyczasie z Grafitu zaczęli uciekać pozostali kupcy.


 


Do Grafitu przeniesiono z kolei należący do gminy Zarząd Obsługi Jednostek Miejskich, swoje biura ma tam także firma Tax Care i Centrum Edukacji Zawodowej CARGO. Aktualnie trwa adaptacja pomieszczeń na potrzeby przychodni Lek-Trans, powstaje tam także Centrum Kompetencji i Informatyzacji Sądownictwa Sądu Apelacyjnego.

Reklama

 


Wiadomo już także, że na parterze powstanie multimedialna biblioteka. Spółka Wrocławskie Mieszkania właśnie ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej biblioteki, a także zagospodarowania placu przed budynkiem i holu obiektu.


 


Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej otrzyma zaproszenie do podpisania umowy na opracowanie dokumentacji  projektowej  biblioteki wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę i pełnieniem nadzoru autorskiego nad realizacją inwestycji.


 


Na stworzenie biblioteki (razem z dokumentacją projektową) spółka Wrocławskie Mieszkania zamierza przeznaczyć maksymalnie 345 tys. złotych.


Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości