Reklama

W przyszłym roku wybudują pętlę na Zwycięskiej. W końcu dojedziemy tam tramwajem?

28/12/2016 15:15

Do końca 2017 roku oddana do użytku ma zostać nowa pętla przy ul. Zwycięskiej. Na razie tylko autobusowa, ale w perspektywie 4 lat ma zostać rozbudowana tak, by umożliwić do niej dojazd tramwajem.

Nowa pętla przy granicy Partynic i Ołtaszyna powstanie na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Zwycięskiej. Będzie miała dwa perony oraz pełną infrastrukturę przystankową wraz z wiatami dla pasażerów. – Oddanie do użytku nowej pętli autobusowej umożliwi skierowanie dodatkowej linii autobusowej do osiedla Partynice i tego rejonu miasta. O tym, jaka to będzie linia i jak będzie przebiegała jej trasa, zdecydujemy po konsultacjach społecznych – mówi Adam Więcek z wydziału transportu urzędu miejskiego.


Budowa pętli i wydłużenie linii autobusowych w tym rejonie nie oznacza jednak, że miasto wycofało się z planów budowy torowiska w kierunku Ołtaszyna. – Od kilku lat mamy koncepcję poprowadzenia tam linii tramwajowej. Realne możliwości doprowadzenia tramwaju pojawiły się dopiero, wtedy gdy zniknęła jednostka wojskowa przy ul. Zwycięskiej. Dopiero po przekazaniu tych terenów miastu i uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania można było przygotować plan poprowadzenia linii tramwajowej na tym terenie – tłumaczy Zbigniew Komar, zastępca departament Infrastruktury i Gospodarki.

Reklama

Niestety przez najbliższe cztery lata mieszkańcy Partynic i Ołtaszyna będą musieli zadowolić się jedynie komunikacją autobusową. – Na razie budujemy pętlę autobusową, ale przyjdzie czas na budowę pętli tramwajowej – przyznaje Zbigniew Komar, zastępca departament Infrastruktury i Gospodarki i zdradza, że według najnowszych planów linia będzie przebiegała ulicą Ślężną od obecnej pętli przy Parku Południowym. Taki wybór trasy sprawi, że tramwaje pojadą wydzielonym torowiskiem aż w okolice Dworca Głównego.


Największym wyzwaniem przy budowie tego odcinka będzie krzyżowanie się torów tramwajowych z infrastrukturą kolejową. – Głównym problemem jest przekroczenie linii kolejowej do Sobótki. W pierwotnych planach nie stanowiło to większego problemu, bo linia była wykorzystywana tylko do przewozów towarowych realizowanych co kilka dni i pod nadzorem kolejarzy. W tej chwili są plany przywrócenia na tym odcinku przewozów pasażerskich o dużej częstotliwości – zauważa Komar.

Reklama

Urzędnicy planują, że inwestycję uda się zrealizować najwcześniej w 2021 roku. Budowa ma być częściowo sfinansowana ze środków unijnych, o które magistrat będzie się ubiegał w najbliższym czasie. – Inwestycje tego typu mają duże szanse na takie finansowanie – ocenia Zbigniew Komar.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości