Reklama

We wtorek debata o wrocławskich radach osiedli (WEŹ UDZIAŁ W DYSKUSJI)

09/11/2016 16:48

W najbliższy wtorek w ratuszu ma się odbyć otwarta debata o przyszłości wrocławskich rad osiedli. W dyskusji wezmą udział przedstawiciele różnych stowarzyszeń i środowisk działających na terenie naszego miasta. Organizatorzy do udziału w debacie zachęcają też radnych osiedlowych i mieszkańców.

W mieście aktualnie trwają konsultacje związane ze zmianą ordynacji wyborczej do rad osiedlowych. W myśl poprawki zaproponowanej przez komisję ds. osiedli i partycypacji społecznej, aby rada w ogóle mogła powstać, do wyborów musiałaby stanąć większa liczba kandydatów niż liczba mandatów. Do tej pory w przypadku zgłoszenia się liczby kandydatów równej liczbie mandatów rada tworzona była bez wyborów.


- Urzędnicy wyszli z propozycją zmian, która moim zdaniem ogranicza rady osiedla. Frekwencja w wyborach do rad osiedli jest bardzo mała, cały czas rozmawiamy jak to zmienić. Nie zgadzam się z retoryką, że rady osiedli nie działają – mówi Renata Granowska, wiceprzewodnicząca rady miejskiej. - Rady współpracują ze szkołami, tworzą kluby seniora, współpracują ze świetlicami środowiskowymi – zauważa radna Platformy Obywatelskiej.

Reklama

Radna wraz z aktywistami miejskimi z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego, stowarzyszenia OK Wrocław 2018, Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia oraz inicjatywy WrObywatel w środę zaprosili wszystkich zainteresowanych wrocławian do udziału w debacie „Posprzeczajmy się o Wrocław” poświęconej przyszłości wrocławskich rad osiedli.


O konieczności przeprowadzenia dyskusji na temat rad osiedli, już jakiś czas temu wspominał Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego. - Teraz przyspieszamy z naszymi pracami. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc w organizacji spotkania do radnej Platformy Obywatelskiej, bo wiemy, że ten temat będzie poruszany na najbliższej sesji rady miejskiej – powiedział aktywista miejski. - Chcemy aby wszyscy, którym zależy na sprawach lokalnych mieli możliwość wypowiedzenia się. Wierzę, że ta dyskusja nie będzie jednostronna – dodał Owczarek.

Reklama

Zapowiadana debata ma się odbyć we wtorek, 15 listopada o godz. 17:00 w sali sesyjnej wrocławskiego ratusza. W pierwszej części przedstawiciele różnych wrocławskich środowisk zaproponują swoje rozwiązania.


- Ze swojej strony zaproponujemy zwiększenie budżetu na rady osiedla i wygospodarowanie części pieniędzy z budżetu miasta na inwestycje, które byłby proponowane przez rady. Radni osiedlowi powinni też mieć inicjatywę uchwałodawczą – zapowiada Tomasz Owczarek.


- Ja, jako wiceprzewodnicząca rady miejskiej i była radna osiedlowa, będę chciała wzmacniać rady. To one mają tworzyć pierwszy szczebel samorządności we Wrocławiu – dodaje Renata Granowska.

Reklama

W drugiej części spotkania głos otrzymają wrocławianie, którzy będą mogli zabrać głos i wyrazić swoją opinię o przyszłości rad osiedli.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości