Reklama

Wizytacja wielkiej inwestycji we Wrocławiu. Warta jest niemal tyle, co budowa stadionu

02/04/2014 00:00

Trwają modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego, to jedna z największych inwestycji hydrotechnicznych w naszym kraju. Jest warta 901 milionów złotych. We wtorek przebieg prac wizytował rządowy przedstawiciel.

Wiceminister Stanisław Gawłowski, w towarzystwie m.in. Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witolda Sumisławskiego, Edwarda Nawirskiego - Dyrektora RZGW we Wrocławiu, Wojewody Dolnośląskiego Tomasza Smolarza oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, zwiedził kilka punktów na mapie realizacji tej potężnej, wartej ok. 901 mln zł inwestycji, która wydatnie poprawi bezpieczeństwo powodziowe stolicy Dolnego Śląska.


 


Objazd po WWW rozpoczęła wizyta na Stopniu Wodnym Rędzin, gdzie trwa przystosowanie tego obiektu do przepuszczania wód powodziowych, remont konstrukcji komór śluz oraz przebudowa ich głów. Kolejnym przystankiem był Stopień Wodny Różanka z modernizowaną śluzą i rozbudowywanym o dodatkowe czwarte przęsło jazem.

Reklama

 


Uczestnicy delegacji obejrzeli także przystosowywany do przepuszczania wód powodziowych Kanał Miejski, budowę przepławki przy jazie Psie Pole oraz teren realizacji zadania związanego ze zwiększeniem przepustowości Kanału Powodziowego. Ostatnim elementem była wizyta w ścisłym centrum Wrocławia, gdzie realizowane są dwa kolejne zadania - gruntowna przebudowa Jazu Wrocław I przy Moście Pomorskim oraz modernizacja bulwarów Odry Śródmiejskiej.


 

 


Na każdym z placów budowy uczestnicy objazdu mieli okazję porozmawiać z kierownikami i przedstawicielami wykonawców na temat bieżących spraw realizacyjnych, postępów prac budowlanych oraz planowanych terminach odbioru poszczególnych etapów inwestycji.

Reklama

 


Po zakończeniu objazdu po Wrocławskim Węźle Wodnym, Minister Stanisław Gawłowski, wraz z Prezesem KZGW i Dyrektorem RZGW we Wrocławiu, uczestniczył w "IV Debacie U Przyrodników" na Uniwersytecie Przyrodniczym. Podczas tego spotkania minister zaprezentował założenia przygotowywanej reformy gospodarki wodnej i wziął udział w ciekawej dyskusji na temat gospodarki wodnej w Polsce.


 


Kolejnym punktem programu wizyty była zorganizowana w siedzibie RZGW we Wrocławiu konferencja prasowa. Spotkanie z dziennikarzami okazało się dobrą sposobnością do podjęcia interesujących tematów nie tylko z zakresu modernizacji WWW, ale również szeroko pojętej gospodarki wodnej.

Reklama

 


Przypomnijmy, że modernizacja Wrocławskiego Węzła Wodnego jest jednym z głównych elementów Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry (POPDO). Prace w ramach tej potężnej inwestycji składają się z trzech komponentów. Pierwszy z nich realizuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (RZGW) i obejmuje modernizację koryt i kanałów Odry, urządzeń przeciwpowodziowych oraz bulwarów. Podstawowym i najważniejszym celem Modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego jest znacząca poprawa zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów usytuowanych na obszarze miasta Wrocławia oraz miejscowości zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie.

Reklama

 


Całkowita wartość realizowanego przez RZGW we Wrocławiu komponentu Modernizacji Wrocławskiego Węzła sięga sumy 901 088 291,53 zł. Ta potężna inwestycja wsparta jest pokaźną dotacją ze środków Unii Europejskiej - wartość tego dofinansowania wynosi 518 172 121,73 zł.


jg

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości