Reklama

Wrocław ma nowy nadodrzański bulwar. Już otwarty po remoncie

28/07/2021 16:36

Rewitalizacja fragmentu bulwaru Słonecznego oraz budowa ścieżki upamiętniającej 100-lecie przyznania praw wyborczych Polkom oraz historię uzyskiwania praw obywatelskich przez kobiety w innych krajach trwała 8 miesięcy i kosztowała 1,6 mln zł. 

Modernizacja objęła odcinek od skrzyżowania z ul. Probusa do mostów Młyńskich i placu Bema. Wyremontowano 551 m kw. powierzchni przeznaczonej dla ruchu pieszego i 300 m ścieżki rowerowe. Pojawiły się również nowe miejskie meble: dwa 25-metrowe, betonowe siedziska, 8 tradycyjnych ławek, 3 nowe latarnie, 3 kosze oraz nasadzenia zieleni.


Inwestycja miała na celu zagospodarowanie obszaru pomiędzy skrzyżowaniem ul. Probusa i placem Bema. Nasadzenia
zieleni i meble miejskie tworzą spójną aranżację z traktem obrazującym historię praw wyborczych kobiet na świecie
i jubileuszem praw wyborczych kobiet w Polsce. Dzięki rewitalizacji bulwar stał się nowym kameralnym i przytulnym miejscem spacerowo-rekreacyjnym we Wrocławiu.

Reklama

- W ciągu 8 miesięcy trwania inwestycji zagospodarowano na nowo cały obszar na odcinku 370 metrów, przywracając komfort jego użytkowania. Chodnik o powierzchni 551 m kw. został wyremontowany, a ponad 300-metrowy odcinek ścieżki rowerowej wyróżniono innym rodzajem nawierzchni, czyli betonem asfaltowym. Bardzo ciekawy efekt dają dwa łukowe betonowe siedziska, które wspólnie z tradycyjnymi ławkami oraz specjalnie skomponowanymi nasadzeniami krzewów i kwiatów, utworzyły owalny skwer - mówi Tomasz Staruchowicz, dyrektor ZDiUM.

Przy okazji nasadzono 55 lip, brzóz i osik, oraz 1157 krzewów i bylin takich jak mak wschodni, lawenda, rudbekia, bukszpan, róża kwitnąca i sosna górska. Do budowy traktu pieszego zastosowano trzy rodzaje nawierzchni: płyty granitowe i kostkę granitową od mostów Młyńskich jako nawiązanie do zrewitalizowanych bulwarów odrzańskich po drugiej stronie mostów, kostkę cięto-łupaną na skwerze centralnym z płytą główną, dla zaakcentowania wyjątkowości tego miejsca oraz płyty betonowe skomponowane z zabudową powstałą w ramach przebudowy ul. Probusa i wyznaczania wyniesionego przejścia z przejazdem rowerowym przez ul. Drobnera.


- Dodatkowo w zieleńcu wzdłuż chodnika zamontowano 162 płyty: 81 z nazwą kraju i 81 z rokiem, w którym kobiety otrzymały w tym kraju prawa wyborcze. Dla komfortu użytkowników zdecydowaliśmy się umieścić płyty tworzące ścieżkę historii w zieleńcu wzdłuż głównego ciągu pieszego, co umożliwi na swobodną lekturę umieszczonych na tablicach treści – dodaje Grażyna Wojewódzka, dyrektorka ds. technicznych ZDiUM.

Reklama

Jako pierwsze pojawiają się kraje, które najwcześniej wprowadziły prawa wyborcze, m.in. Finlandia (1906) i Dania
(1908), a wkrótce po nich Polska (1918), której tablica znajduje się za małym rondem zaplanowanym w bliskim
sąsiedztwie placu Bema.


– Remont bulwaru i uznanie kobiet za patronki tego miejsca, to ważny akcent w dzisiejszych czasach. Wolność wyboru nie była wszak kobietom ofiarowana, musiały ją sobie wywalczyć. To miejsce stanie się pretekstem do opowiedzenia, jak istotna była rola kobiet w odzyskiwaniu niepodległości i budowie nowego państwa – komentuje Joanna Nyczak, przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kobiet.


mgo/mat. pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości