Reklama

Wrocław: to będzie kolejny dobry rok dla rowerzystów [INWESTYCJE ROWEROWE NA 2017]

07/12/2016 12:01

Za nami świetny rok dla wrocławskich rowerzystów, a z zapowiedzi magistratu wynika, że kolejny ma być co najmniej tak samo dobry, jak nie lepszy! Wrocławski oficer rowerowy w połowie grudnia podsumował mijający sezon oraz zapowiedział, jakich inwestycji wrocławscy cykliści mogą spodziewać się w 2017 roku.

Wrocławianie zakochali się w rowerach i świadczą o tym nie tylko pierwsze korki na ścieżkach rowerowych, ale przede wszystkim liczby. Kilka razy w ciągu sezonu informowaliśmy o kolejnych rekordach wrocławskiej wypożyczalni rowerów miejskich. Wrocławski oficer rowerowy już kilka jakiś czas temu podsumował wszystkie miejskie działania związane z transportem rowerowym. Magistrat zanotował, że w porównaniu do 2014 roku ruch rowerowy na ulicach miasta wzrósł o 14,8%. – To dwa razy więcej niż w latach 2012-2014 – zauważa Daniel Chojnacki, który we wrocławskim Ratuszu odpowiada za politykę rowerową.


Ulicę Powstańców Śląskich oraz Most Grunwaldzki z powodzeniem już dziś możemy nazwać „rowerowymi autostradami”. Rekordowo ścieżką na Powstańców w ciągu godziny przejechało 822 rowerzystów – oznacza to, że użytkownik jednośladu pojawiał się tu średnio co 4 sekundy!

Reklama

Wzrost zainteresowania wrocławian rowerem jako środkiem transportu miejskiego idzie w parze z inwestycjami w infrastrukturę. Obecnie we Wrocławiu mamy 255 km ścieżek rowerowych oraz dodatkowe 98 km tras dla rowerzystów poprowadzonych wałami. W tym roku do użytku udało się oddać m.in. ścieżki rowerowe na Mickiewicza, Marszowickiej czy łącznik Buforowej z Konduktorską. – Ta ostatnia inwestycja to pierwsze połączenie Brochowa z miejską siecią rowerową – zauważa Chojnacki.


W ubiegłym roku na inwestycje rowerowe w budżecie zarezerwowanych było 17 mln złotych i jak zapewnia oficer rowerowy, prawie cała ta kwota została wykorzystana. Obok inwestycji w infrastrukturę magistrat starał się promować rower jako środek transportu. W ramach ogólnopolskiej akcji Rowerowy Maj, wrocławskie placówki oświatowe zachęcały swoich uczniów, by dojeżdżali do szkoły rowerem. Prymusem okazała się Szkoła Podstawowa nr 43 z ul. Wałbrzyskiej. Ze statystyk wynika, że w maju tego roku aż 98% dojazdów realizowanych było przy pomocy jednośladu! - Takich wyników nie mają nawet szkoły holenderskie – cieszy się Daniel Chojnacki.

Reklama

Starsi wrocławianie też przystąpili do rywalizacji. W ramach European Bike Challenge 2133 mieszkańców naszego miasta wykręciło 333 tys. kilometrów. - To drugi wynik wśród wszystkich europejskich miast biorących udział w tym projekcie – mówi z dumą oficer.


Choć w magistracie cieszą się z tych liczb, nikt nie zamierza spoczywać na laurach. W 2017 roku zaplanowano, że na Wrocławski Program Rowerowy wydanych zostanie kolejne 17 mln złotych. Za te pieniądze powstaną m.in. ścieżki na tasach:




Piłsudskiego/pl. Legionów — Świdnicka,

Reklama



Dubois — Drobnera - Łokietka,




Na Grobli — Traugutta - Pułaskiego,




Stawowa — Borowska/Piłsuskiego — Ślężna,




Grabiszyńska/Hallera — pl. Legionów,




Grabiszyńska/Hallera — Odkrywców,




Trzebnicka/Słowiańska — Ołbińska,




Żmigrodzka/Most Trzebnicki — Kasprowicza,




Nowa/Fosa Miejska — Piotra Skargi,




Wyszyńskiego — ok. ulic Sienkiewicza, Nowowiejskiej i Damrota.




Dodatkowo rozpoczęte (zakończenie inwestycji planowane na 2018 roku) mają zostać budowy ścieżek rowerowych:




Sułowska/Żmigrodzka – Widawa,




Powstańców Śląskich/Orla – Krzycka,

Reklama



Karkonoska — Krzycka — Francuska.





Inwestycje rowerowe na 2017 we Wrocławiu będą kosztować 17 mln zł. #rower #wrocław #rowerowywrocław #oficerrowerowy pic.twitter.com/QWNLmDxhxr


— Bartosz Senderek (@BartoszSenderek) 7 grudnia 2016




Władze miasta zapowiadają też, że nadal chcą inwestować w promocję i edukację. Najmłodsi wrocławianie ponownie wystartują w kolejnej edycji Rowerowego Maja, magistrat chce też powalczyć o jeszcze lepszy wynik w European Bike Challenge. Oprócz tego możemy spodziewać się serii kolejnych filmów instruktażowych poświęconych poruszaniu się jednośladem po zatłoczonych ulicach miasta. – W ten sposób chcemy edukować nie tylko rowerzystów, ale też i kierowców – tłumaczy Daniel Chojnacki.

Reklama

W 2017 roku na ulicach Wrocławia mają pojawić się też kolejne kontrapasy, czyli miejsca, w których rowerzyści mogą jeździć pod prąd. Takie rozwiązanie możliwe jest dzięki zmianie przepisów z przełomu 2015 i 2016 roku. Dotychczas we Wrocławiu kontrapasy wyznaczono na 24 ulicach. - Wy wyniku konsultacji z mieszkańcami wytypowaliśmy około 70 ulic, gdzie można zastosować takie rozwiązanie. Myślę, że w przyszłym roku rowerzyści będą mogli jeździć pod prąd na kolejnych 50 ulicach – dodaje oficer.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości