Reklama

Wrocław: Wydarzenia z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim [PROGRAM]

19/04/2021 15:05

W poniedziałek, 19 kwietnia, odbędą się wydarzenia z okazji 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Za pośrednictwem internetu transmitowane będą m.in. czytania w wykonaniu aktorów, spotkania wokół książki „I była miłość w getcie” oraz dyskusja o tym, jak uczyć o Zagładzie. Chętni będą także mogli wysłuchać utworu muzycznego „List do mojego syna”.

O godz. 18 rozpocznie się spotkanie online z Paulą Sawicką i aktorem Andrzejem Sewerynem wokół książki „I była miłość w getcie”, która powstała na podstawie wspomnień Marka Edelmana. Poprowadzi je dziennikarka Anna Wacławik-Orpik. Edelman przywołał z rozmowie z Sawicką „najintymniejsze chwile z życia swoich przyjaciół, znajomych, niekiedy zupełnie obcych ludzi”. – Wypływa z nich uniwersalne przesłanie: to uczucie pokonuje wszystko, pozwala na szczęście, wyzwala od strachu, także przed śmiercią – można przeczytać w opisie książki.  


O godz. 19:20 będzie zaś można usłyszeć utwór muzyczny „List do mojego syna” w wykonaniu Anny Błaut, której akompaniował Tomasz Kaczmarek. W następnej kolejności odbędzie się z kolei dyskusja zatytułowana „Wiedza (nie)umiejscowiona. Jak uczyć o Zagładzie?”. Wezmą w nim udział: redaktorka książki o tym tytule Katarzyna Liszka, artystka Bente Kahan oraz Ewa Skrzywanek – koordynatora projektu „Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości (przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu)”.

Wydarzenia będzie można oglądać za pośrednictwem strony internetowej.

Reklama

Realia obozu koncentracyjnego


Z kolei Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty poleca seans online filmu László Nemesa „Syn Szawła”. – To niezwykle realistyczny i porażający obraz realiów hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, ukazany z perspektywy więźnia - węgierskiego Żyda. Namacalność i przełamanie typowych dla fabuł o Holokauście klisz narracyjnych czyni z „Syna Szawła” dzieło o potężnej mocy – czytamy w komunikacie Gminy Wyznaniowej. Film znajduje się na platformie VOD Nowych Horyzontów


Teatry w hołdzie dla zgładzonych


Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Ester Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie, zainicjowała z kolei akcję czytań online poezji poświęconej Zagładzie. W wydarzeniu weźmie udział m.in. Teatr Polski we Wrocławiu. Nagrane utwory zostaną zamieszczone na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących uczestniczących w tej inicjatywie, a Teatr Żydowski będzie emitował zmontowane materiały wszystkich teatrów. Czytania rozpoczęły się 19 kwietnia i potrwają przez tydzień. Więcej informacji o tej inicjatywie można znaleźć tutaj.

Reklama

Wrocław pamięta


Rocznicę upamiętnił też prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który złożył kwiaty na pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego. – Pamiętamy o dziesiątkach tysięcy ofiar tej niepotrzebnej wojny. Ta pamięć we Wrocławiu była, jest i pozostanie żywa. Niech to będzie także przestroga dla przyszłych pokoleń - nigdy więcej wojny – napisał na Facebooku Sutryk. – W tym dniu zazwyczaj jesteśmy razem. I dziś też jesteśmy - myślami i w duchu pamięci o tamtych tragicznych wydarzeniach – dodaje prezydent miasta.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości