Reklama

Wyciek danych we wrocławskim urzędzie. Jak sprawdzić, czy informacje o nas są bezpieczne?

04/11/2025 15:27

Numery nawet tysiąca ksiąg wieczystych z Wrocławia mogły trafić w niepowołane ręce na skutek pomyłki miejskich urzędników z Wrocławia. Ratusz ostrzega, że na podstawie tych numerów można teraz ustalić imiona i nazwiska właścicieli nieruchomości, dane ich rodziców, numery Pesel, a nawet informacje o hipotekach i egzekucjach komorniczych. - Konsekwencją mogą być kradzież tożsamości albo oszustwa z wykorzystaniem danych - ostrzega urząd. Uruchomiono specjalną wyszukiwarkę, która pozwala sprawdzić czy nasz numer księgi jest bezpieczny.


- W trakcie prowadzenia sprawy dotyczącej wydania pozwolenia na budowę doszło do omyłkowego udostępnienia stronie postępowania dokumentacji dotyczącej innej sprawy. W treści udostępnionej dokumentacji znajdowały się numery ośmiu ksiąg wieczystych - poinformował Urząd Miejski Wrocławia. - Znajomość numeru księgi wieczystej umożliwia dostęp do jej treści poprzez system Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. W księdze wieczystej mogą być ujęte dane osobowe osób władających nieruchomością: imiona i nazwiska, imiona rodziców, numer PESEL, forma władania oraz inne dane, jak np. hipoteki, informacje o egzekucjach itp. W jednej księdze wieczystej mogą być wpisane kolejne numery ksiąg wieczystych, a pod nimi jeszcze kolejne - wyjaśniają urzędnicy.

Trwa ustalanie kolejnych numerów ksiąg wieczystych powiązanych z numerami ksiąg w udostępnionej dokumentacji. Dotąd urzędnicy naliczyli już 926 numerów, do których można dotrzeć na skutek pomyłki. Liczenie jednak wciąż trwa.

Reklama

- Konsekwencją nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych zawartych w księgach wieczystych mogą być np. kradzież tożsamości osoby, oszustwa z wykorzystaniem danych osoby itp. - podkreśla Urząd Miejski Wrocławia.

Jak sprawdzić, czy numer naszej księgi mógł trafić w niepowołane ręce? W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie https://bip.um.wroc.pl/incydent/szukaj 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Borewicz 2025-11-04 20:46:45

    Sprawa jest bardzo prosta jeśli ktoś stwierdzi że jego dane wyciekły należy wytoczyć sprawę o odszkodowanie Miastu Wrocław. Może wreszcie ktoś się ogarnie w tym łez padole

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości