Reklama

Z szefem na „cześć”? Czyli jak pisać maile w firmie rodzinnej

17/05/2021 14:17

Nie wiesz, jak zacząć pisanie maila? Nie jesteś pewien czy „witam” jest poprawne w korespondencji służbowej i czy powitanie zakończyć wykrzyknikiem, kropką czy przecinkiem? Jak napisać postscriptum? Weź udział w webinarze z językoznawcą i dowiedz się, jak pisać maile, by nie mieć wątpliwości.

Maile kojarzą nam się zazwyczaj z sytuacjami oficjalnymi. Sprawy urzędowe, informacje dla klientów, korespondencja służbowa. Często pisanie tego typu wypowiedzi wywołuje stres i poczucie niepewności. Szczególnie jeśli nasze relacje i zależności w firmie są bardziej skomplikowane, na przykład w sytuacji, gdy szefem jest nasz rodzic.


Zdarza się, że ubranie w słowa spraw uzgodnionych podczas rozmowy telefonicznej czy bezpośredniego spotkania, sprawia kłopot. Tym większy, im bardziej złożona jest relacja i zależności pomiędzy korespondującymi osobami.

Reklama

Z częścią współpracowników, z którymi korespondujemy dobrze się znamy i mówimy sobie po imieniu, a z częścią możemy mieć bardzo formalne stosunki. Zastanawiać też może, czy kulturalnie jest zaczynać mail od słowa „witam” lub czy możemy stosować wytłuszczenia w tekście albo znaki emoji, czyli grafiki wyrażające emocje.


W firmach rodzinnych może być to szczególnie skomplikowane, na przykład, gdy musimy napisać służbowo do szefa, który jest jednocześnie naszym rodzicem, a odbiorcami wiadomości są też osoby spoza rodziny – współpracownicy, kontrahenci albo klienci.

Reklama

– Problem może wydawać się błahy, ale trzeba pamiętać, że język komunikacji wpływa na relacje w całej firmie, a ton, w jakim ze sobą rozmawiają lub korespondują osoby zarządzające to przykład, który idzie z góry i będzie powielany przez pracowników. Mając to na uwadze warto unikać błędów i zadbać o dobre wzorce, dlatego zapraszam serdecznie wszystkich zainteresowanych na wyjątkowy webinar – mówi dr hab. Krzysztof Safin, prof. WSB, inicjator Kongresu Firm Rodzinnych we Wrocławiu.


Webinar pt. „Tradycja i nowoczesność. Jak pisać mejle w firmie rodzinnej?” odbędzie się 20 maja 2021 r. o godzinie 17:00. Poprowadzi go dr hab. Tomasz Piekot z Uniwersytetu Wrocławskiego, językoznawca i współwłaściciel firm firmy Logios, autor poradników o sztuce pisania, który od lat wspiera firmy w upraszczaniu języka pisanego.

Reklama

– Pandemia sprawiła, że rzadziej się widujemy, a częściej do siebie piszemy. Co gorsza, styl pisania współtworzy nasz profesjonalny wizerunek. Od lat badam korespondencję biznesową pod względem efektywności i elegancji. Okazuje się, że tradycyjny polski list nie umarł. Zmienił się w „listel” – elegancki list elektroniczny – mówi dr hab. Tomasz Piekot.


Webinar poprzedza IV edycję Kongresu Firm Rodzinnych, który odbędzie się pod hasłem przewodnim „Gotowi na jutro”. Udział w webinarze jest całkowicie bezpłatny. Formularz zapisu jest dostępny na stronie internetowej Kongresu oraz na profilu wydarzenia na Facebooku. 


ks/mat. prasowe

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości