Reklama

Zarobki nauczycieli we Wrocławiu. Będziesz zdziwiony, jakie to kwoty!

01/09/2025 15:20

Średnie miesięczne zarobki nauczyciela we Wrocławiu to 9600 brutto. Nauczyciele dyplomowani dostają przeciętnie około 11 tysięcy złotych. To oficjalne wyliczenia Urzędu Miejskiego Wrocławia. Te kwoty stawiają nauczycieli wśród lepiej opłacanych zawodów w mieście. W sąsiednich gminach w oświacie zarabia się już dużo mniej.


Wspomniane 9 600 brutto to niemal dokładnie tyle, ile wynosi obecnie średnia miesięczna pensja dla całego Wrocławia - według GUS, na koniec drugiego kwartału 2025 roku było to dokładnie 9 603,53 zł. Najbardziej doświadczeni nauczyciele dyplomowani zarabiają jednak dużo więcej. Ich przeciętne wynagrodzenie w naszym mieście wynosi 11 tysięcy złotych brutto. Więcej we Wrocławiu zarabia się tylko w branży komunikacyjnej (prawie 15 tys. zł brutto) oraz w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (11,7 tys. zł). Dla porównania, w najsłabiej opłacanej gastronomii i hotelarstwie można zarobić średnio niespełna 7,5 tys. zł miesięcznie, w administracji - 7,6 tys. zł, a w kulturze i rozrywce - 7,8 tys. zł.

Jak urząd miejski wyliczył średnie pensje nauczycieli? - To kwoty brutto, obejmujące zarówno podstawę, jak i wszystkie dodatki. A także uwzględniające trzynastą pensję - tłumaczy portalowi TuWroclaw.com Monika Dubec z Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wyliczenia dotyczą średniej pensji przypadającej na pojedynczy etat. To oznacza, że jeśli któryś z nauczycieli pracuje w kilku miejscach na różnych etatach, jego zarobki z poszczególnych placówek nie były przez urzędników sumowane.

Reklama

Średnie pensje nauczycieli we Wrocławiu

  • nauczyciel początkujący - 7 200 zł brutto
  • nauczyciel mianowany (można nim zostać po 3 latach pracy) - 8 500 zł brutto
  • nauczyciel dyplomowany (można nim zostać po kolejnych 6 latach) - 11 000 zł brutto

Co składa się na pensję nauczyciela? 

Po pierwsze, to wynagrodzenie zasadnicze, tak zwana podstawa. Jej wysokość zależy od stopnia awansu zawodowego i jest określana przez ministerstwo. Nauczyciel początkujący z tytułem magistra dostaje obecnie 5 153 zł brutto, mianowany - 5 310 zł, a dyplomowany - 6 211 zł.

Każdemu nauczycielowi w Polsce przysługuje także obowiązkowy dodatek za wysługę lat - za każdy przepracowany rok dostaje 1 procent pensji zasadniczej. Jest jednak limit - to 20 procent. Daje to więc maksymalnie dodatkowe 1242,20 zł miesięcznie dla nauczyciela dyplomowanego.

Reklama

Do tego dochodzą jednak inne dodatki. W każdym mieście ich wysokość może być już inna. We Wrocławiu są całkiem spore.

Po pierwsze, to dodatek motywacyjny. Jest on uznaniowy, a decyzję o jego wypłaceniu i o stawce podejmuje dyrektor szkoły. Można go wypłacać przez 2 - 10 miesięcy w roku. To dyrektor podejmuje decyzję, czy chce przyznać pieniądze dużej grupie nauczycieli, ale w mniejszej wysokości, czy też chce wyróżnić tych naprawdę pracowitych i ambitnych. Zgodnie z przepisami, dodatek należy się np. za przygotowanie uczniów do konkursów, turniejów i olimpiad, wspomaganie uczniów mających trudności w nauce, uzyskiwanie przez uczniów osiągnięć edukacyjnych, wprowadzanie innowacji pedagogicznych czy też opiekę nad samorządem uczniowskim .

Reklama

Rada Miejska Wrocławia zdecydowała, że miesięczna stawka dodatku motywacyjnego we Wrocławiu może sięgać obecnie nawet 7729,50 zł. Dodatek może więc znacznie przewyższać podstawową pensję nauczyciela - jeśli taka będzie decyzja dyrektora. Rocznie na dodatki motywacyjne Wrocław przeznacza ze swojego budżetu 37 mln zł. 

Kolejny dodatek należy się wychowawcy klasy lub grupy przedszkolnej. W miejskich placówkach we Wrocławiu to 500 złotych co miesiąc. 

Nauczyciel pracujący w trudnych warunkach może liczyć na kolejny dodatek - maksymalnie 3091,80 zł.

Reklama

Najwięcej zarobią dyrektorzy. Im, oprócz już wymienionych dodatków, przysługuje także dodatek funkcyjny. We Wrocławiu to minimalnie 2576,50 zł, a maksymalnie 14428,40 zł miesięcznie (dla wicedyrektorów - od 1545,90 do 6183,60 zł). 

Im starszy nauczyciel, tym większe zarobki

Czy średnie zarobki nauczycieli dyplomowanych oznaczają, że każdy taki nauczyciel we Wrocławiu zarabia po 11 tys. zł brutto? Nie. Średnią stawkę windują nauczyciele z ogromnym stażem, często już emeryci. Oprócz stałej pensji, najwyższego dodatku za wysługę lat i sporego często dodatku motywacyjnego, karta nauczyciela gwarantuje im także nagrody jubileuszowe. To 75% miesięcznej pensji za 20 lat pracy, 100% - za 25 lat pracy, 150% - za 30 lat pracy, 200% - za 35 lat i aż 250% - za 40 lat w zawodzie.

Reklama

- W 2024 roku pensje nauczycieli wzrosły o 30–33%, a w 2025 – o kolejne 5% - podkreśla Urząd Miejski Wrocławia.  – We Wrocławiu doceniamy pracę nauczycieli i chcemy, by czuli realne wsparcie ze strony miasta. Dlatego, poza ogólnopolskimi podwyżkami, zwiększyliśmy dodatki za wychowawstwo, a dodatki funkcyjne dla dyrektorów podnieśliśmy dwukrotnie, każdorazowo o 1000 zł. Wiemy, jak ciężką i odpowiedzialna pracę wykonują dlatego, jak tylko możemy chcemy naszym nauczycielom zapewnić jak najlepsze warunki pracy – podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/09/2025 14:21
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    Maciula_Breslau 2025-09-01 15:57:21

    Haha co za bzdura. Moja żona z 10 letnim stażem zarabia w państwówce na pełen etat 5000 brutto, czyli jakieś 3900 na rękę. Za tyle to samemu się nie da wyżyć obecnie w mieście.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis
  • Maciula_Breslau 2025-09-01 15:59:49

    Dodam, że oczywiście poza samym etatem praca w szkole wiąże się z mnóstwem dodatkowych zajęć jak wyjazdy dla dzieci, egzaminy wstępne, zastępstwa itd.

    • Zgłoś wpis
  • Ewa.Kowa 2025-09-01 17:49:00

    Hahaha!!! Sprawdź gdzie żona wdaje pieniądze :-)))))!! ŚCIEMNIASZ!!!10 lat stażu to nauczyciel mianowany lub dyplomowany czyli wg tabeli ministerialnej to ZASADNICZA 5310 mianowany, 6211 dyplomowany. Do tego dodaj 10% wysługi, bo ma 10 lat pracy, czyli mianowany 5841 zł , dyplomowany 6832 zł. Do tego dodatek motywacyjny 250 - 300 zł. dodatek za wychowawstwo 500 zł i wypłata za każdą godzinę lekcyjną zastępstw (straszny wysiłek - z reguły dzieci coś tam oglądają, a pan/pani twardo siedzą na stołku :-) . Więc proszę nie ośmieszaj się, chyba, że zapomniałeś napisać, że żona pracuje na część etatu :-))). Do tego dochodzą "13", świadczenie urlopowe, z czasem nagrody jubileuszowe. I jeszcze jedno. Dlaczego nauczyciele nie chcą., żeby wprowadzić 40 godzin tygodniowo (teraz mają 18) pracy na miejscu w szkole, żeby nie "zabierać prac/klasówek i innych takich" do domu? Bo w tym czasie pracują w 2 a nawet i 3 szkołach.

    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości