Reklama

Prezes MPK: "mówimy stanowcze "nie" baranom bez maseczek w komunikacji miejskiej"

09/10/2020 13:11

W Polsce w ostatnich dniach notujemy szybki wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem. W piątek na rondzie Reagana we Wrocławiu prezes MPK, Krzysztof Balawejder, i epidemiolog, prof. Krzysztof Simon, rozdawali maseczki, przekonując do konieczności używania ich w tramwajach i autobusach.

- Mówimy stanowcze „nie” wszystkim baranom bez maseczek w komunikacji – powiedział na piątkowej konferencji prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – Polacy są cudownym narodem, mamy wspaniałe cechy. Dzisiaj jednak nie jest czas na ułańską fantazję, ale na solidarność. Wyrazem naszej solidarności i współczesnego XXI-wiecznego patriotyzmu jest noszenie maseczek - przekonuje.


Najnowsze badania z Azji i Europy wskazują, że podróżowanie komunikacją miejską jest w erze koronawirusa bezpieczne. Wśród badanych 100 tys. zarażonych COVID-19 w Hong Kongu tylko 68 zachorowało w transporcie publicznym (1). Natomiast we Francji obliczono, że jedynie 1,2 proc. chorych zaraziło się koronawirusem w transporcie publicznym. Najwięcej zachorowań (24,9 proc.) zanotowano z biurach (2). Tak niski wskaźnik zarażeń w komunikacji jest prawdopodobnie spowodowany ostrym „reżimem maseczkowym”.

Reklama

SPRAWDŹ: KOLEJNE REKORDY ZAKAŻEŃ W KRAJU I REGIONACH


- Wirus nie przenosi się od komara, muszki, motylka, tylko z człowieka na człowieka. Jeśli o to nie zadbamy, będzie kompletna katastrofa. Każda akcja, która przekona tych dziwnych, lekceważących zagrożenie ludzi, jest słuszna. Zachęcajcie do noszenia masek, mycia rąk i dystansu - apelował podczas spotkania na rondzie Reagana prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego szpitala przy Koszarowej.


Obecnie w pojazdach komunikacji miejskiej limit pasażerów wynosi połowę miejsc stojących i siedzących. Kontrolerzy MPK Wrocław już od kilku miesięcy, wspólnie z policją i strażą miejską, rozdają maseczki osobom, które w tramwaju lub autobusie nie mają zakrytego nosa i ust. Dystrybucja objęła już kilkanaście tysięcy maseczek.

Reklama

CZYTAJ TEŻ: MPK WROCŁAW PRZYWRACA STREFY BEZPIECZEŃSTWA W POJAZDACH


MPK przypomina, że niestosujące się do rozporządzenia Ministra Zdrowia osoby ryzykują mandatem. Kierowca i motorniczy mają także prawo zatrzymać pojazd i żądać od pasażera bez maseczki jego opuszczenia.


(1) Źródło: Sante publique. Badania z Francji pomiędzy 1 maja a 28 września


(2) Źródło: Sky News, 7.10.2020 r., Hong Kong


mgo/mat.pras.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości