Reklama

R. Dutkiewicz: Nowe Żerniki to będzie osiedle all-inclusive

30/09/2016 15:41

Nowe Żerniki mają być osiedlem przyjaznym osobom w każdym wieku. Coś dla siebie znajdą tu zarówno młode małżeństwa, studenci, jak i seniorzy. Ideą osiedla Europejskiej Stolicy Kultury ma być różnorodność i zapewnienie najwyższego komfortu życia.

- Chcemy zwalczyć monokulturę, która panuje na nowych polskich osiedlach. Na osiedlu Wilanów w Warszawie mieszkają w zasadzie tylko ludzie w wieku 30-40 lat z kredytem na mieszkanie. Ludzi starszych praktycznie się tam w ogóle nie widzi – mówi Zbigniew Maćków , kurator ESK ds. architektury.


Oferta mieszkaniowa ma być dostosowana do potrzeb ludzi w różnym wieku i o różnym statusie majątkowym. Ciekawostką jest fakt, że obok mieszkań na sprzedaż, budowane są ta m również mieszkania przeznaczone na wynajem – władze liczą, że te w szczególności przypadną młodym mieszkańcom Wrocławia.

Reklama

Na Nowych Żernikach równolegle do inwestycji mieszkaniowych powstają sklepy, przychodnia, przedszkole, dom kultury, klub seniora, a nawet osiedlowy bazarek, na którym będzie można kupić świeże produkty spożywcze.


- To będzie osiedle, na którym mieszkańcy będą mogli załatwić wszystkie najważniejsze sprawy bez wsiadania do samochodu. Można je określić mianem osiedla all-inclusive – mówił tuż po konferencji Rafał Dutkiewicz . - To będzie wyglądało tak, że w sobotę tata będzie mógł zaprowadzić dziecko na zajęcia do domu kultury, zrobić zakupy czy załatwić inne sprawy, a na koniec z całą rodziną udać się do kawiarni i wszystko zrobi w swojej okolicy – dodaje prezydent Wrocławia.

Reklama

Obecnie na terenie osiedla pracuje 8 żurawi. Prawie gotowa jest już infrastruktura techniczna: drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Lada dzień mają wjechać tam meble miejskie. Pierwsi mieszkańcy na modelowym osiedlu ESK mają wprowadzić się do swoich mieszkań jeszcze w tym roku.


- Nie oczekujemy fajerwerków. Oczekujemy osiedla, gdzie ludzie będą się dobrze czuli. Budowę osiedla w tej części miasta w pewnym sensie zawdzięczamy mistrzostwom Euro 2012. To wtedy zapała decyzja o aktywizacji tej części miasta – dodaje Rafał Dutkiewicz .

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości