Reklama

Rafał Dutkiewicz dostał absolutorium. PiS i PO były przeciwko

27/04/2017 16:27

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz otrzymał absolutorium za wykonanie budżetu miasta w 2016 roku. Poparcie dla wykonania budżetu prezydentowi udzieliło 19 z 37 radnych miejskich. Zwolennicy Rafała Dutkiewicza twierdzili, że był to jeden z lepszych budżetów w ostatnim czasie. Przeciwnicy podkreślali ogromne zadłużenie miasta oraz brak środków na inwestycje, których oczekują mieszkańcy.

Miejski skarbnik Marcin Urban uznał, że budżet za rok 2016 był najlepszym w tej dekadzie. Miasto najwięcej środków przeznaczyło na oświatę (28% całości wydatków). Spory udział miały też wydatki na transport publiczny i drogi (15%). Po stronie dochodów skarbnik chwalił się wzrostem wpływów z podatków PIT i CIT.


Prezydent Rafał Dutkiewicz przed głosowaniem absolutorium przypomniał, że w trakcie głosowania rada nie odnosi się do polityki miasta, a do sposobu wykonania budżetu miasta. – Rok 2016 był dla Wrocławia rokiem dobrym pod względem finansowym – podsumowywał Rafał Dutkiewicz.

Reklama

Za udzieleniem absolutorium głosowała cała koalicja rządząca Wrocławiem. – Nie ma merytorycznych przesłanek do tego, aby prezydentowi absolutorium nie udzielić – mówił Piotr Uhle z Nowoczesnej.


Przeciwny udzieleniu absolutorium był z kolei klub Prawa i Sprawiedliwości. Radny Krystian Mieszkała zarzucił, że przedstawiony przez skarbnika budżet nie uwzględnia zadłużenia zaciąganego przez miejskie spółki, co ukrywa realne zadłużenie.


– Do tej pory prezydent Rafał Dutkiewicz, zawsze był pewny absolutorium. W tym roku wyglądało na to, że tego absolutorium nie będzie pewny do końca, ale zadziały się różne dziwne rzeczy – komentował Marcin Krzyżanowski, przewodniczący klubu PiS. – My będziemy konsekwentni. Od wielu, wielu lat mówimy, że z finansami Wrocławia nie jest za dobrze. Uważamy, że środki z budżetu powinny być wydawane w większym stopniu na problemy mieszkańców – argumentował radny.

Reklama

Absolutorium prezydentowi nie udzieliła też trójka radnych z Platformy Obywatelskiej, która jeszcze nie tak dawno była częścią koalicji rządzącej. – Czujemy się odpowiedzialni za Wrocław, nie chcemy jednak ponosić odpowiedzialności za budżet, na który PO nie miała wpływu. Nasze propozycje były odkładane na później, które nie nastawało nigdy – argumentowała decyzję swojego środowiska Agnieszka Rybczak z PO. Zdaniem wrocławskiej Platformy Rafał Dutkiewicz nie wykorzystał szansy, jaką dawał okres zwiększonych dotacji unijnych. Prezydent został skrytykowany też za brak odpowiedniej ilości inwestycji drogowych oraz związanych z transportem publicznym, a także za to, że przed ubieganiem się o tytuł Zielonej Stolicy Europy nie był zainteresowany stanem zieleni oraz rewitalizacją podwórzy. Radna PO zwróciła też uwagę na wysoki poziom zadłużenia miasta. – Obecne długi nie są możliwe do spłaty nawet w ciągu dwóch kolejnych kadencji. Jaki Wrocław zostawia pan swoim następcą? – pytała Agnieszka Rybczak.


W kontrze radna prezydenckiego klubu Urszula Wanat, zarzuciła działaczom PO, że nie udzielając absolutorium ulegli partyjnym rozkazom. – Byłam we wspólnym klubie (z radnymi Rafała Dutkiewicza – przyp. red.). Widziałam, jaka jest dyscyplina w tym klubie i chyba w żadnej partii politycznej nie ma tak mocnej dyscypliny – odpowiedziała Renata Granowska z Platrofmy.

Reklama

Zdziwienia brakiem poparcia przez PO nie krył też jedyny radny Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Trochę mnie dziwi zachowanie kolegów z Platformy Obywatelskie, którzy przyjmowali budżet na 2016 rok, a teraz idą trochę inną drogą. Ja tego budżetu nie popierałem, ale zauważyłem, że pan prezydent zaczął realizować wiele lewicowych postulatów – mówił Dominik Kłosowski , choć poparcie radnego SLD (o zwycięstwie Rafała Dutkiewicza mógł zdecydować 1 głos) oczywistym stało się dopiero w ubiegły wtorek, kiedy to podczas wspólnej konferencji z wiceprezydent Piasecką ogłosił, że prezydent „odblokował lewe ucho”. Rafał Dutkiewicz jeszcze przed głosowaniem absolutorium podziękował radnemu SLD za, jak to określił „polityczny deal w dobrym znaczeniu”. – Politykę trzeba kształtować w ten sposób, że ustala się cele i szuka większości, która zapewni ich realizację – stwierdził prezydent.


W głosowaniu nie brała udziału niezrzeszona radna Katarzyna Obara-Kowalska , która w trakcie głosowania była w podróży i przesłała do przewodniczącego rady miejskiej wniosek z prośbą o przesunięcie głosowania na koniec sesji. Radni nie przychylili się jednak do jej prośby, tym samym nie dając opozycyjnej radnej szansy na udział w dyskusji.

Reklama

Za udzieleniem absolutorium opowiedziało się 19 radnych. Odrzucenia sprawozdania prezydenta chciało 16 radnych. Oprócz radnej Obary-Kowalskiej, w momencie głosowania na sali nieobecny był też Krzysztof Szczerba z Prawa i Sprawiedliwości.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości