Reklama

”Rząd nas nie szanuje”. Demonstracja przed strajkiem nauczycieli [ZDJĘCIA]

07/04/2019 17:45

W niedzielę na wrocławskim Rynku odbyła się demonstracja pod hasłem „Wrocław wspiera nauczycieli”, której uczestnicy okazali solidarność domagającym się podwyżek nauczycielom. Kartki z napisem „Rząd mnie nie szanuje” trzymali zarówno nauczyciele, jak i uczniowie.

– Niskie wynagrodzenia, oszczerstwa, zastraszanie, chaos spowodowany ostatnią reformą – warunki pracy polskich nauczycieli pozostawiają wiele do życzenia – mówi Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, inicjatorka wrocławskiej demonstracji.


– To całkowicie zrozumiałe, że nauczyciele w końcu powiedzieli „dość” i zdecydowali się na strajk. W niedzielę chcemy pokazać, że jako mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska popieramy ich decyzję, i że mogą liczyć na nasze wsparcie. Rządowi z kolei chcemy przekazać, że wzrost wynagrodzeń w oświacie to nie tylko postulat nauczycieli – to także żądanie rodziców, uczniów, samorządowców i obywateli niezwiązanych bezpośrednio ze szkolnictwem. W całej Polsce nauczyciele dowiedzą się, że nie są w swojej walce osamotnieni – komentuje Dziemianowicz-Bąk, która jeszcze do niedawna była jedną z czołowych działaczek partii Razem.

Reklama

Przypomnijmy, że pod koniec marca prezydent Jacek Sutryk zamieścił na Twitterze wpis, w którym wyraził wsparcie dla strajkujących nauczycieli i zapewnił, że magistrat nie zamierza obniżać pensji protestujących nauczycieli, gdy w trakcie protestu nie pojawią się na zajęciach.


– W związku z obawami, że ze względu na strajk obniżone zostaną pensje protestujących nauczycieli chciałbym uspokoić: wszystkie środki przewidziane na wynagrodzenia zostaną wypłacone w całości. Bez względu na to ile potrwa planowany strajk – napisał prezydent Sutryk.

Reklama

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Związku Nauczycielstwa Polskiego do strajku nauczycieli może dojść już w najbliższy poniedziałek, 8 kwietnia. Związek Nauczycielstwa Polskiego w swoich postulatach domaga się natychmiastowej podwyżki pensji nauczycieli o 1 tys. zł oraz wypłacenia wyrównania do tej kwoty za okres od 1 stycznia 2019.


Według danych podawanych na stronach ZNP w spór zbiorowy z rządem weszło 78% szkół i placówek oświatowych w całym kraju.



mh, bas/fot. Magda Pasiewicz

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości