Reklama

Władze województwa dolnośląskiego podsumowały pierwsze 100 dni nowej kadencji

06/03/2019 17:14

Za nami pierwsze 100 dni nowej kadencji dolnośląskiego samorządu. W środę pierwsze trzy miesiące wspólnych działań podsumowali marszałek Cezary Przybylski oraz minister Michał Dworczyk. Mówili nie tylko o tym, co się udało do tej pory zrobić, ale też o planach na przyszłość, w tym tych dotyczących dokończenia budowy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

Programy drogowe i kolejowe, wsparcie instytucji kulturalnych i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych, ale też uruchomienie pilotażu programu Krajowej Sieci Onkologicznej oraz przygotowania do budowy nowego szpitala onkologicznego – to tylko niektóre działania, którymi na konferencji podsumowującej pierwsze 100 dni dolnośląskiego samorządu chwalili przedstawiciele Bezpartyjnych Samorządowców i Prawa i Sprawiedliwości.


  Porozumienie, które zostało zawarte na rzecz regionu trzy miesiące temu, rozwija się w pozytywny sposób – mówił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk . – Oczywiście jak w każdym „małżeństwie”, w każdej relacji, zdarzają się różnego rodzaju tarcia, lepsze i gorsze dni, ale nasza współpraca jest pozytywna, a przede wszystkim korzystna dla regionu – dodał.

Reklama

Marszałek Cezary Przybylski podkreśla ł z kolei , że Dolny Śląsk jest liderem, jeżeli chodzi o realizację projektów ze środków Unijnych. − Kwota środków unijnych wdrożonych w tym okresie przekroczyła 1 mld 300 mln zł, a więc jest porównywalna do budżetu województwa, który wynosi 1 mld 350 mln zł – wyliczył.


W trakcie konferencji podsumowującej pierwsze trzy miesiące rządów członkowie koalicji podkreślali, że samorząd województwa nadal inwestuje w kolej i infrastrukturę, a także zdrowie mieszkańców regionu.

Reklama

–  Przejęliśmy od PKP pierwszą z 22 linii kolejowych. Przetarg na rewitalizację linii Bielawa-Dzierżoniów już trwa. Wystartowaliśmy z pilotażowym programem Krajowej Sieci Onkologicznej, który ma poprawić wyniki leczenia pacjentów – zaznacza Przybylski .


Wśród ważnych z punktu widzenia Wrocławia decyzji marszałek wymienia m.in. samorządowe dofinansowanie dla PKP, dzięki któremu będzie mogła zostać zrewitalizowana i uruchomiona trasa kolejowa z Wrocławia do Świdnicy przez Kobierzyce, czy rozpoczęcie procedur związanych z budową nowego szpitala onkologicznego, który ma stanąć na Złotnikach i połączyć dotychczasowe Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i klinikę hematologiczną.

Reklama

S amorząd województwa ogłosił też, że startuje z przetargiem na budowę fragmentu Wschodniej Obwodnicy Wrocławia między Żernikami a Bielanami Wrocławskimi przez Wysoką. Prace prowadzone są również na odcinku północnym między Łanami a Długołęką – tam wykonawca wkrótce otrzyma zgodę Wojewody na rozpoczęcie prac budowlanych w terenie. Ze względu na błędy formalne wykonawców powtarzany jest przetarg na odcinek od Żernik Wrocławskich do ul. Grota - Roweckiego. Oddanie całej inwestycji planowane jest na 2022 r.


Innymi zadaniami, jakimi w ciągu pierwszych 100 dni zajmował się dolnośląski samorząd są m.in. przebudowa ośrodka sportowego na Polanie Jakuszyckiej (rozwiązanie przetargu ma nastąpić jeszcze w tym miesiącu), milionowe wsparcie dla organizacji pozarządowych zajmujących się potrzebami osób niepełnosprawnych, zwiększenie liczby miejsc w żłobkach czy działania na rzecz ochrony zabytków.

Reklama

Marszałek Przybylski podkreśla, że jednym z większych wyzwań na najbliższy czas będzie negocjacja środków, jakie zostaną przyznane Dolnemu Śląskowi w ramach nowej perspektywy podziału środków w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.


− Największym Kapitałem Dolnego Śląska są jego mieszkańcy, aby jakość życia Dolnoślązaków była coraz lepsza, realizujemy wiele inwestycji. Finansujemy je w dużej mierze ze środków unijnych. Nasz region rozwija się dynamicznie dzięki obecnej perspektywie unijnej, która ma wartość 9 mld zł i będzie trwała do 2020 roku. Już teraz staramy się o finansowanie w ramach nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Z taką misją byłem przed kilkoma tygodniami w Brukseli razem z delegacją samorządowców – podsumowuje marszałek.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości