Czy Wrocław zapłaci dodatkowe miliony za budowę Narodowego Forum Muzyki? Pierwszy wykonawca, spółka Mostostal Warszawa S.A. wygrała proces w Sądzie Arbitrażowym. Warszawska firma domagała się od Wrocławia 82 mln zł.
Przypomnijmy, że konflikt pomiędzy Mostostalem i miastem rozpoczął się w październiku 2013 roku, gdy wykonawca opuścił budowę i jednostronnie rozwiązał umowę. Prezydent Rafał Dutkiewicz mówił wtedy - J eżeli firma podchodzi do przetargu z ofertą wykonania robót opiewającą na 300 milionów złotych, a po jakimś czasie chce za te same prace 350 milionów, to nie możemy się na takie praktyki zgodzić. Chodzi przecież o szacunek do publicznych pieniędzy.
Od dłuższego czasu przed Sądem Arbitrażowym toczy się spór pomiędzy pierwszym wykonawcą NFM a wrocławskim magistratem. W ostatnich dniach sąd orzekł, że Mostostal Warszawa miał podstawy do zerwania współpracy, odrzucając tym samym argumenty miasta o winie wykonawcy. Nie wskazano natomiast dokładnej kwoty odszkodowania. Konsorcjum, na czele którego znajduje się Mostostal Warszawa, domaga się 82 mln zł.
Ale to jeszce nie koniec roszczeń. W rozmowie z Radiem Wrocław – Agata Falęcka, rzeczniczka Mostostalu potwierdziła, że firma walczy też o pieniądze za straty poniesione jeszcze w czasie trwania budowy. Ma być to kwota rzędu 56 mln zł.
Magistrat nie zgadza się z wyrokiem Sądu Arbitrażowego i rozważa kolejne kroki prawne. Do 10 grudnia miasto może odwołać się od wyroku. - Istnieje też możliwość polubownego rozwiązania konfliktu, ale z pewnością może to sporo kosztować – podkreśla Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji, odpowiedzialnych za budowę NFM
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze