Reklama

10 mln zł na walkę z cukrzycą

24/02/2020 13:41

10 mln złotych to kwota, jakąś dolnośląski samorząd przekazał na profilaktykę antycukrzycową. O te pieniądze mogą ubiegać się szpitale i placówki ochrony zdrowia, które będą w stanie zrealizować program zmierzający do zmniejszenia zachorowalności na cukrzycę typu 2 wśród mieszkańców naszego województwa.

Konkurs na realizatora programu startuje 25 lutego i będzie koordynowany przez Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Projekt zostanie zrealizowany ze środków europejskich. Kwota 10 mln złotych ma być podzielona na cztery subregiony: wałbrzyski, wrocławski, jeleniogórski i legnicko – głogowski). W każdym z nich wybrany zostanie wybrany jeden realizator programu zdrowotnego.


–  Rozpoczynamy kolejny, niezwykle istotny program profilaktyczny skierowany do mieszkańców regionu. Doświadczenie pokazuje, że skuteczna profilaktyka może uratować życie, dlatego zachęcam mieszkańców w wieku aktywności zawodowej Dolnego Śląska, aby korzystali z możliwości, jakie dla nich przygotowujemy – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski .

Reklama

Celem programu jest nie tylko zadbanie o dobre samopoczucie mieszkańców, ale też lokalna gospodarkę i rynek pracy.


– Często padają pytania, co wspólnego z rynkiem pracy mają programy profilaktyczne. A wbrew pozorom bardzo dużo. Zależy nam, by Dolnoślązacy jak najdłużej mogli pozostawać na rynku pracy, a bardzo często właśnie na przeszkodzie stają sprawy zdrowotne. Samorząd województwa dolnośląskiego od lat angażuje się w działania profilaktyczne w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć – tłumaczy Zuzanna Bielawska, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Reklama

Program ma być skierowany do osób w wieku między 35 i 64 rokiem życia, które nie miały do tej pory rozpoznanej cukrzycy typu 2 oraz posiadają przynajmniej jeden z poniższych czynników ryzyka:




osoby z nadwagą lub otyłością




osoby mało aktywne fizycznie




osoby ze stwierdzoną hiperglikemią




osoby z chorobą układu sercowo-naczyniowego




osoby z dyslipidemią




osoby z nadciśnieniem tętniczym




kobiety z zespołem policystycznych jajników




kobiety z przebytą cukrzycą ciążową




kobiety które urodziły dziecko o wadze powyżej 4kg

Reklama



osoby z cukrzycą występującą w rodzinie




osoby w stanach generujących insulinoodporność m.in. przewlekle leczonych sterydami, analogami somatostatynami i innymi lekami o działaniu diabetogennym.




Do udziału w Programie będą mogły przystąpić również osoby, które nie są objęte wymienionymi czynnikami ryzyka, a które nie miały wykonywanych badań stężenia glukozy we krwi i testu obciążenia glukozą w ciągu ostatnich 3 lat. Jedna osoba może wziąć udział tylko w jednym projekcie, który przyczynia się do realizacji programu.

Reklama

Program składać się będzie z 4 etapów




działania informacyjno-edukacyjne,




działania diagnostyczne,




spotkania konsultacyjne,




ocena skuteczności i realizacji celów Programu.




bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości