Reklama

20-lecie współpracy Dolnego Śląska i Saksonii. W Dreźnie powstanie regionalne biuro

28/05/2019 14:32

Na Politechnice Wrocławskiej odbyły się obchody jubileuszu 20-lecia współpracy województwa dolnośląskiego z Saksonią. Podczas wspólnego posiedzenia władz obu regionów została podpisana deklaracja o dalszej współpracy. Marszałek Przybylski zapowiedział, że wkrótce w Dreźnie ma zostać otwarte biuro, które będzie reprezentować interesy naszego regionu.

– Dzisiejsze wspólne posiedzenie to przede wszystkim patrzenie w przyszłość – mówił po spotkaniu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. – Ożywiona wymiana gospodarcza, kulturalna, edukacyjna, wspólne przedsięwzięcia, które do tej pory realizujemy, świadczą o tym, że jesteśmy sobie potrzebni – podsumowywał marszałek.


W trakcie posiedzenia omówione zostały plany związane z elektryfikacją linii kolejowej Zgorzelec – Węgliniec, modernizacją autostrad A4 i A18. Władze obu regionów omówił też wyzwania związane z ochroną środowiska i nauką, a także szukały pomysłu na wzajemnie promowanie atrakcji turystycznych oraz inicjatyw kulturalnych i sportowych. Dolny Śląsk i Saksonia pracują też nad przygotowaniem wspólnego stanowiska dotyczącego środków unijnych przyznawanych w ramach następnej perspektywy.

Reklama

– Dolny Śląsk i Saksonia to naszym zdaniem dwa dynamiczne regiony, które powinny współpracować jeszcze ściślej – mówił premier rządu Saksonii Michael Kretschmer, który podobnie, jak przedstawiciele strony polskiej, podkreślał konieczność modernizacji infrastruktury drogowej i kolejowej pomiędzy naszymi regionami, a także mówił o wyzwaniach związanych ze współpracą na rzecz rozwoju elektromobilności, budowy pojazdów autonomicznych, czy rozwoju sieci 5G.



Marszałek Cezary Przybylski przypomniał też, że wkrótce w Dreźnie ma zostać utworzone biuro województwa dolnośląskiego. Będzie to miejsce, w którym przedstawiciele biznesu uzyskają informacje na temat możliwości inwestowania w obu regionach. Z biura korzystać będą mogli też obywatele RP, którzy podczas wizyty u naszych zachodnich sąsiadów będą potrzebowali pomocy lub porady.

Reklama

Współpraca między województwem dolnośląskim i Wolnym Państwem Saksonia trwa od 1999 roku i owocuje wieloma wspólnymi inicjatywami dotyczącymi rozwoju gospodarczego, kultury i turystyki, ale też pomaga w rozwiązywaniu problemów związanych z bezpieczeństwem czy ekologią.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości