Reklama

80. rocznica wybuchu II wojny światowej we Wrocławiu. Uroczystości na cmentarzu i manifestacja przed niemieckim konsulatem

31/08/2019 11:15

W niedzielę mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Oficjalne wrocławskie obchody rozpoczną się o 4:45 na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przy ul. Grabiszyńskiej. Oprócz oficjalnych obchodów w mieście swoje wydarzenia szykują też nacjonaliści i Zieloni.

Oficjalne uroczystości obejmujące m.in. okolicznościowe przemówienia i salwę honorową odbędą się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przy ul. Grabiszyńskiej (wzgórze koło pętli „Oporów”). Wojewoda zachęca wrocławian, by na miejscu pojawić się już o 4:15, by zapalić znicze na grobach żołnierzy.


W związku z tak wczesną porą obchodów w mieście zostaną uruchomione cztery specjalne linie autobusowe, które dowiozą uczestników z różnych części Wrocławia. Odjazdy autobusów z pętli Kozanów, Kromera, Ronda Reagana i pętli Gaj zostały zaplanowane o 4:00 (rano) a powroty z pętli Oporów po zakończeniu uroczystości około godziny 5:45 (rano).

Reklama

Autobusy pojadą następującymi trasami:




KOZANÓW - OPORÓW – KOZANÓW




Kozanów – Dokerska – Gwarecka – Pilczycka – Hutnicza – Lotnicza – Bajana – Bystrzycka – Balonowa – Horbaczewskiego – Bystrzycka – Gądowianka – Klecińska – Grabiszyńska – Oporów




Oporów – Grabiszyńska – Klecińska – Gądowianka – Bystrzycka – Horbaczewskiego – Balonowa – Bystrzycka – Bajana – Lotnicza – Górnicza – Gwarecka – Dokerska – Kozanów






KROMERA - OPORÓW – KROMERA




Kromera – Toruńska – Kromera – mosty Warszawskie – Wyszyńskiego – most Pokoju – pl. Społeczny – Traugutta – Oławska – pl. Dominikański – Kazimierza Wielkiego – Krupnicza – Sądowa – pl. Legionów - Grabiszyńska – Oporów

Reklama



Oporów – Grabiszyńska – pl. Legionów – Sądowa – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – pl. Dominikański – Oławska – Traugutta – pl. Społeczny – most Pokoju – Wyszyńskiego – mosty Warszawskie – Kromera






PLAC GRUNWALDZKI - OPORÓW - PLAC GRUNWALDZKI




Pl. Grunwaldzki – Rondo Reagana (peron 3) – pl. Grunwaldzki – most Grunwaldzki - pl. Społeczny – Traugutta – Oławska – pl. Dominikański – Skargi – Podwale - Sądowa – pl. Legionów - Grabiszyńska – Oporów




Oporów – Grabiszyńska – pl. Legionów – Piłsudskiego – Kościuszki – Kołłątaja – Skargi - pl. Dominikański – Oławska – Traugutta – pl. Społeczny – most Grunwaldzki – pl. Grunwaldzki – Rondo Reagana (peron 2) – pl. Grunwaldzki

Reklama





GAJ - OPORÓW – GAJ




Gaj-pętla – Świeradowska – Borowska – Armii Krajowej – Wiśniowa – Hallera - Grabiszyńska – Oporów




Oporów – Grabiszyńska – Hallera – Wiśniowa - Armii Krajowej – Borowska – Świeradowska – Gaj-pętla






Upamiętnienie żołnierz na cmentarzu przy Bujwida


Z kolei w południe na Cmentarzu św. Rodziny przy ul. Bujwida odbędzie się  uroczystość uhonorowania kolejnych grobów bohaterów polskiej niepodległości w ramach trwającego od 2017 roku projektu „Ocalamy”.


–  Wyróżnione specjalnym insygnium „Ojczyzna Swemu Obrońcy” zostaną miejsca spoczynku czterech żołnierzy Kampanii Polskiej 1939 roku, którzy 80 lat temu stanęli w obronie niepodzielności i suwerenności Rzeczpospolitej Polskiej – tłumaczy Barbara Kiwała z Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Patriotyczny symbol pojawi się na grobach podpułkownika Władysława Żabińskiego, komandora porucznika Mieczysława Wróblewskiego, podporucznika Stanisława Kiałki oraz kapitan dypl. Romana Paulika.


Akademia pacyfistyczna na pl. Solnym


O godzinie 16:00 na placu Solnym odbędzie się „Akademia pacyfistyczna” organizowana przez Zielonych. Organizatorzy wydarzenia chcą, by obchody kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej stały się realnym sprzeciwem wobec „nacjonalistycznych i faszyzujących manipulacji historii”.


– Uważamy, że pokój i miłość są wartościami pod coraz większym naporem rosnących podziałów i nienawiści. Dlatego też w gronie aktywistek, działaczy, obywatelek i obywateli Wrocławia spotykamy się w tym ważnym dniu, by przypomnieć, jak ważne są to dla nas: pokój i miłość – zapowiada Robert Reisigova-Kielawski z partii Zieloni.

Reklama

Manifestacja pod Konsulatem Generalnym Niemiec


Wrocławscy nacjonaliści z kolei wieczorem zorganizują manifestację pod niemieckim konsulatem przy Podwalu. O godzinie 19:39 mają tam upamiętnić bohaterów i ofiary, które w czasie wojny zginęły z rąk niemieckich żołnierzy, a także domagać się reparaji za straty wojenne.


– Od kilku lat coraz odważniej mówi się o niemieckich reparacjach wobec Polski. Reparacjach, które nie przywrócą życia milionom polskich ofiar, ale są symboliczną rekompensatą i formą pokuty narodu niemieckiego za ludobójstwo przeprowadzone na naszym narodzie. Niestety, mimo to, niemieccy politycy, także ci, których biologiczni przodkowie kilkadziesiąt lat temu pastwili się nad polskim narodem, nie poczuwają się do odpowiedzialności, by w ten symboliczny sposób dokonać narodowej ekspiacji za ludobójstwo na Polakach, tylko dlatego że byli Polakami – tłumaczy Jacek Międlar, który jest jednym z organizatorów manifestacji. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyć występ rapera Sotpy.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości