Gorąco? To dopiero przedsmak tego, co czeka nas we Wrocławiu w najbliższych dniach! Na środę IMGW planuje wydanie dla Wrocławia pomarańczowego alertu - ostrzeżenia meteorologicznego drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Oznacza to możliwe zagrożenie zdrowia i życia. Tego dnia temperatura we Wrocławiu może wzrosnąć aż do 33 stopni Celsjusza! W czwartek ma być jeszcze cieplej.
Już w sobotę od południa we Wrocławiu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Według danych z obserwatorium meteorologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kosiby na Dąbiu, w najcieplejszym momencie dnia - po godz. 17 - temperatura we Wrocławiu wzrosła do 29,5 st. Celsjusza.
Co oznacza drugi stopień ostrzeżenia meteo, jaki zamierza ogłosić dla Wrocławia IMGW? - Wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - tłumaczą synoptycy. I apelują: Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu, przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Upały to efekt antycyklonu Ines, który dotarł do Polski, powodując znaczącą poprawę pogody po okresie deszczów i chłodów. Antycyklon Ines to wyż ciśnieniowy, który zmienia cyrkulację powietrza na ciepłą południową, napływającą znad Afryki, co powoduje silny wzrost temperatur i słoneczne dni. Wraz z jego nadejściem w Polsce kończą się ulewy, a wilgotność i zachmurzenie znacząco spadają. W wyniku tego zjawiska wraca typowa letnia pogoda o stabilnych warunkach atmosferycznych.
Jakiej temperatury we Wrocławiu możemy spodziewać się w kolejnych dniach?
We Wrocławiu najwyższa odnotowana temperatura to 38,9°C. Tak gorąco było 8 sierpnia 2015 roku. Był to absolutny rekord ciepła dla miasta, zmierzony przez termometry w obserwatorium meteorologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kosiby na Dąbiu (obok dzisiejszej Alei Wielkiej Wyspy).
Jeśli chodzi o rekord temperatury w Polsce, to najwyższa oficjalnie uznana temperatura wynosi 40,2°C i została zmierzona 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola. Temperatura ta pozostaje niepobita do dziś i jest uznawana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W tym samym dniu w innych miejscowościach Wielkopolski, takich jak Zbiersk czy Pętkowo, również odnotowano ekstremalne upały sięgające około 40°C.
Oficjalny światowy rekord najwyższej temperatury powietrza wynosi 56,7°C i został zmierzony 10 lipca 1913 roku w Dolinie Śmierci (Death Valley) w Kalifornii, USA. Pomiar ten jest uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) za najwyższą temperaturę powietrza odnotowaną na Ziemi od początku prowadzenia regularnych pomiarów meteorologicznych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze