Reklama

Antycyklon Inez na Dolnym Śląsku. Ostrzeżenie dla Wrocławia: "Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu"


Gorąco? To dopiero przedsmak tego, co czeka nas we Wrocławiu w najbliższych dniach! Na środę IMGW planuje wydanie dla Wrocławia pomarańczowego alertu - ostrzeżenia meteorologicznego drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Oznacza to możliwe zagrożenie zdrowia i życia. Tego dnia temperatura we Wrocławiu może wzrosnąć aż do 33 stopni Celsjusza! W czwartek ma być jeszcze cieplej.


Już w sobotę od południa we Wrocławiu obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia. Według danych z obserwatorium meteorologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kosiby na Dąbiu, w najcieplejszym momencie dnia - po godz. 17 - temperatura we Wrocławiu wzrosła do 29,5 st. Celsjusza.

Co oznacza drugi stopień ostrzeżenia meteo, jaki zamierza ogłosić dla Wrocławia IMGW? - Wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - tłumaczą synoptycy. I apelują: Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu, przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

Reklama

Upały to efekt antycyklonu Ines, który dotarł do Polski, powodując znaczącą poprawę pogody po okresie deszczów i chłodów. Antycyklon Ines to wyż ciśnieniowy, który zmienia cyrkulację powietrza na ciepłą południową, napływającą znad Afryki, co powoduje silny wzrost temperatur i słoneczne dni. Wraz z jego nadejściem w Polsce kończą się ulewy, a wilgotność i zachmurzenie znacząco spadają. W wyniku tego zjawiska wraca typowa letnia pogoda o stabilnych warunkach atmosferycznych.

Jakiej temperatury we Wrocławiu możemy spodziewać się w kolejnych dniach?

Reklama
  • niedziela - do 26 st. C
  • poniedziałek - do 26 st. C
  • wtorek - do 29 st. C
  • środa - do 33 st. C
  • czwartek - do 34 st. C
  • piątek - do 34 st. C

Czy padnie rekord ciepła we Wrocławiu?

We Wrocławiu najwyższa odnotowana temperatura to 38,9°C. Tak gorąco było 8 sierpnia 2015 roku. Był to absolutny rekord ciepła dla miasta, zmierzony przez termometry w obserwatorium meteorologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kosiby na Dąbiu (obok dzisiejszej Alei Wielkiej Wyspy). 

Jeśli chodzi o rekord temperatury w Polsce, to najwyższa oficjalnie uznana temperatura wynosi 40,2°C i została zmierzona 29 lipca 1921 roku w Prószkowie koło Opola.  Temperatura ta pozostaje niepobita do dziś i jest uznawana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W tym samym dniu w innych miejscowościach Wielkopolski, takich jak Zbiersk czy Pętkowo, również odnotowano ekstremalne upały sięgające około 40°C.

Reklama

Oficjalny światowy rekord najwyższej temperatury powietrza wynosi 56,7°C i został zmierzony 10 lipca 1913 roku w Dolinie Śmierci (Death Valley) w Kalifornii, USA. Pomiar ten jest uznawany przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) za najwyższą temperaturę powietrza odnotowaną na Ziemi od początku prowadzenia regularnych pomiarów meteorologicznych.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 09/08/2025 17:47
Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości