Reklama

Ostrzeżenia meteo: to już dziś i jutro czekają nas ekstremalne upały bliskie 40 stopni. Pilnujemy rekordu!

27/06/2026 06:55

Wszystko na to wskazuje, że prognozy się sprawdzą i już w sobotę termometry wskażą blisko 40 stopni ciepła. Bardzo możliwe jest pobicie rekordu z 8 sierpnia 2015 roku, gdy we Wrocławiu odnotowano najwyższą temperaturę w historii - 38,9°C. Służby apelują do wszystkich mieszkańców: pijcie dużo wody, unikajcie przebywania na słońcu w godzinach południowych i nie zostawiajcie zwierząt w zamkniętych, nagrzanych samochodach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w ostrzeżeniu, w którym przestrzega przed upałami, wskazuje też na rekordowe temperatury. I tak w sobotę temperatura maksymalna w dzień ma wahać się od 34°C do 38°C. Dzień później, w niedzielę, ma być najgoręcej. Na termometrach pojawią się wartości od 36°C do 42°C.  Odrobinę chłodniej, zdaniem meteorologów, będzie w poniedziałek. Wtedy maksymalna przewidywana wartość to 34°C. Temperatura minimalna w weekend w nocy też nas nie oszczędzi, będzie od 19°C do 24°C.

Do upałów przygotowują się też służby miejskie. We współpracy ze Strażą Pożarną miasto uruchamia kurtyny wodne w kilkunastu punktach Wrocławia - pierwsze z nich działają już na Rynku. Równolegle na terenie miasta działa 14 zdrojów z bezpłatną kranówką, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach. Z wody mogą korzystać zarówno mieszkańcy, jak i zwierzęta, przy każdym zdroju ustawiona została miska dla czworonogów.

Reklama

MPK Wrocław zapewnia, że w ten weekend na linie wyjadą wyłącznie pojazdy klimatyzowane. Aktualnie 85% autobusów i 75% tramwajów jest w pełni klimatyzowanych. Pojazd bez klimatyzacji może pojawić się jedynie wyjątkowo, w razie awarii i konieczności zastępstwa.

Czy w weekend pobite zostaną rekordy temperaturowe? We Wrocławiu najwyższa odnotowana temperatura w historii to 38,9°C. Tak gorąco było 8 sierpnia 2015 roku. Był to absolutny rekord ciepła dla miasta, zmierzony przez termometry w obserwatorium meteorologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kosiby.

Reklama

Jeśli natomiast chodzi o obecne tereny Polski, to tu palma pierwszeństwa należy do dolnośląskiej Ścinawy, w której w sierpniu 1943 roku zanotowano na termometrach 40,5 stopnia.

 

 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 27/06/2026 06:55
Reklama

Komentarze opinie

  • Awatar użytkownika
    MikiMeen 2026-06-27 07:35:46

    29 lipca 1921 roku, w Prószkowie położonym niedaleko Opola, odnotowano najwyższą temperaturę na obszarze położonym w dzisiejszych granicach Polski, dokładnie 40,2 stopnia. Czyli dalej gawiedzi cisną pierdoły o ociepleniu. A inna sprawa to sianie paniki bo ma być ciepło no może gorącą przez trzy dni z rzędu.

    odpowiedz
    • Zgłoś wpis

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości