Reklama

Antyterroryści weszli do NFM, Hali Stulecia i na dworzec (NAGRANIE WIDEO)

04/11/2016 11:17

Antyterroryści z Polski i Słowacji w ciągu jednego dnia weszli do Narodowego Forum Muzyki, Afykarium, Hali Stulecia i na teren Dworca Głównego. Doszło do strzelaniny, zamachowcy pojmali zakładników... Bez obaw! Wszystko dobrze się skończyło, bo to tylko fragment scenariusza ćwiczeń, jakie maiły miejsce we Wrocławiu.

W naszym mieście odbyły się ćwiczenia będące częścią projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”. Podczas wspólnych manewrów w kilku charakterystycznych punktach Wrocławia swoje umiejętności sprawdzali antyterroryści, grupy ratownictwa specjalistycznego oraz żołnierze z różnych części Polski i Słowacji.


Scenariusz ćwiczeń obejmował działania z zakresu bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej, w których potencjalne zagrożenie atakiem terrorystycznym jest największe. W ciągu jednego dnia we Wrocławiu doszło do kilku symulowanych ataków terrorystycznych. Zdarzenia wystąpiły na terenie miasta w różnych miejscach i różnym czasie.

Reklama

Pierwszy atak wystąpił w Afrykarium w momencie wpuszczania zwiedzających na teren wrocławskiego ZOO, chwilę później doszło do dwóch kolejnych zamachów. Terroryści ujawnili się jednocześnie w poczekalni Dworca Głównego i w Urzędzie Bezpieczeństwa przy placu Dominikańskim. Sprawcy wzięli zakładników, używając broni i materiałów wybuchowych, ranili też przypadkowe osoby. Kolejni napastnicy zaatakowali w Narodowym Forum Muzyki oraz w Hali Stulecia, gdzie podczas odbywającego się koncertu doszło do strzelaniny. Pododdziały antyterrorystyczne natychmiast podjęły działania zmierzające do likwidacji zagrożenia, zatrzymania terrorystów, uwolnienia zakładników i udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.


Reklama

Celem ćwiczeń było doskonalenie procedur działania funkcjonariuszy Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji i innych jednostek antyterrorystycznych, w tym również zagranicznych, ujednolicenie taktyki działania policyjnych jednostek antyterrorystycznych, wymiana doświadczeń, zsynchronizowanie działań jednostek policyjnych i wojskowych, a także działań grup szturmowych z działaniami formacji ratownictwa specjalistycznego.


Kolejnymi założeniami ćwiczeń było sprawdzenie możliwości reagowania lokalnych systemów bezpieczeństwa, rozwijanie współpracy pomiędzy formacjami ratowniczymi, a formacjami policyjnymi i wojskowymi, doskonalenie procedur siłowego odbicia zakładników oraz taktyki działań ratowniczych skierowanych wobec osób rannych, a prowadzonych w strefie zagrożenia.

Reklama

W ćwiczeniach udział wzięło łącznie blisko 100 funkcjonariuszy i żołnierzy różnych formacji antyterrorystycznych oraz członków grup ratownictwa specjalistycznego. Były to już kolejne tego typu ćwiczenia realizowane w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”. W zeszłym roku takie szkolenie przeprowadzono w Archikatedrze Wrocławskiej, w pociągu na dworcu kolejowym i autobusie komunikacji miejskiej, a także w budynku urzędu miasta i jednej z wrocławskich szkół.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości