Reklama

Barokowe skrzypce na peronie dworca

01/07/2016 10:01

Już 3 lipca kolejny koncert z cyklu „Zapomniane Miasto”. Tym razem – na dawnym Dworcu Kolejki Wąskotorowej przy pl. Staszica, gdzie Zbigniew Pilch zagra na skrzypcach barokowych. Na stacji pojawi się również oryginalna lokomotywa.

- Do dziś został fragment torów wychodzących ze stacji, ale niewielu wrocławian wie, że w tym miejscu działał regularny dworzec kolejowy. Ten koncert to okazja, by odkryć to miejsce. Barokowe skrzypce Zbigniewa Pilcha, który sam pasjonuje się koleją i dawnym Wrocławiem, wydobędą magię tego miejsca, łączącego klimat industrialny z bajkowym – mówi Marta Niedźwiecka, kierownik artystyczny cyklu "Zapomniane Miasto".


Dworzec Kolejki Wąskotorowej został zamknięty w 1951 roku. Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz staraniu architektów z biura Creoproject Bartosza Żmudy przeprowadzona została rewitalizacja peronu – odtworzony został jego oryginalny kształt wraz z torami oraz elementami zagospodarowania terenu. Prace zakończyły się w czerwcu 2016 roku, a w ostatnim dniu miesiąca na peronie ustawiony został zabytkowy parowóz wąskotorowy 600mm, Tx2 355 wraz z wagonem towarowym wypożyczone z Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Reklama

Zbigniew Pilch jest wirtuozem skrzypiec barokowych oraz jednym z najwybitniejszych znawców muzyki dawnej. Koncertuje jako solista, kameralista i dyrygent, jest także koncertmistrzem Wrocławskiej Orkiestry Barokowej. Artysta zaprezentuje zupełnie nieznaną, improwizowaną muzykę taneczną pochodzącą z XVII w. W programie znajdzie się również fragment „Tierkreis” Karlheinza Stockhausena (Lew). Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00


„Zapomniane Miasto” to cykl 12 koncertów organizowanych od maja do końca sierpnia na 12 niezwykłych estradach we Wrocławiu – na klatkach schodowych oraz w podwórkach i wnętrzach secesyjnych kamienic, na zabytkowych dworcach kolejowych, placach i skwerach. Za każdym razem występują wirtuozi innych instrumentów. Następny koncert z cyklu odbędzie się już 10 lipca – Tomasz Hajda zagra na puzonie.

Reklama

Projekt „Zapomniane Miasto” realizowany jest przez Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego w ramach programu muzycznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.


Wstęp na wszystkie koncerty cyklu jest bezpłatny.


ds

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości