Reklama

Bezpłatny pokaz teatralnego hitu. Wystawione zostaną „Dziady” z Bartoszem Porczykiem

06/12/2020 23:46

W niedzielę, 20 grudnia, w formie muzycznego koncertu, wystawiony zostanie spektakl „Dziady część III Ustęp” w reżyserii Michała Zadary. W przedstawieniu ponownie będzie można m.in. zobaczyć Bartosza Porczyka, który przez wiele lat był gwiazdą Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Spektakl zostanie wystawiony w ramach projektu, który został zainicjowany jeszcze w 2016 roku przez „Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu”. Na czele oddolnego ruchu wrocławian stoją Magdalena Chlasta-DzięciołowskaPaweł Zaręba.

– Idea wznowienia – oddania Wrocławiowi fenomenalnych, bezprecedensowych, 14-godzinnych Dziadów stanowiła punkt wyjścia czteroletniej walki o pozyskanie środków i partnerów – mówi Mariusz Turchan z Teatru Polskiego – w podziemiu. I dodaje, że po ogłoszeniu informacji o zdjęciu „Dziadów” z afisza Teatru Polskiego – założona przez nich fundacja powołała komitet honorowy. Jego celem było przywrócenie wrocławskiego przedstawienia „Dziady/bez skrótów” w reżyserii Michała Zadary na scenę Teatru Polskiego we Wrocławiu. Działania Komitetu dotyczyły również realizacji festiwalu „Dziadów” we wrześniu 2021 roku, a także wykonania profesjonalnej dokumentacji  filmowej spektaklu i zabezpieczenia jego pełnej scenografii .


O wznowienie spektaklu zabiegali więc zarówno realizatorzy „Dziadów”, wystawianych w latach 2013-2016, czyli: Michał Zadara (reżyser), Marta Streker (druga reżyserka spektaklu), Robert Rumas (scenograf) oraz m.in. pisarka Olga Tokarczuk, dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak, teatrolog Dariusz Kosiński, krytyk teatralny Tomasz Kireńczuk, krytyk teatralny, dyrektor Muzeum Pana Tadeusza Marcin Hamkało, oraz organizatorzy wydarzenia, do których dołączył Instytut Grotowskiego, reprezentowany przez dyrektora Jarosława Freta.

Reklama

– Plany wznowienia 14-godzinnych Dziadów, jako wspólnotowego, ponad instytucjonalnego  zdarzenia artystyczno-społecznego, które w swojej idei miały z gigantyczną mocą egzorcyzmować wrocławską, teatralną rzeczywistość – ze względów pandemicznych musiały  jednak zostać zweryfikowane – tak, że do końca roku uda nam się wystawić „Dziadów części III Ustęp” – wyjaśnia Turchan. I dodaje, że wybór ten wynikał z wielu przyczyn. – Po pierwsze – „Ustęp” stanowił dotąd integralną część całości „Dziadów”, teraz zaistnieje w formie samodzielnego spektaklu – mówi. – Po drugie - ta część spektaklu wciąż nie ma swojej profesjonalnej rejestracji video. Po trzecie - dzięki Instytutowi Grotowskiego może ona zostać wystawiona w przestrzeni Piekarni. Centrum Sztuk Performatywnych, co technicznie daje możliwość wystawienie jej jeszcze w tym roku – dodał.


Ze względu na to, że wciąż zamknięte dla publiczności są instytucje kultury, spektakl zostanie zrealizowany za pomocą technologii live streaming na fanpage’u Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu. Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z twórcami i aktorami.

Reklama

Spektakl „Dziady część III Ustęp” zostanie wystawiony 20 grudnia o godz. 19 w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia. Spektakl będzie można zobaczyć bezpłatnie. Szczegóły znajdują się tutaj.


Powrót do Wrocławia


– Na scenie zobaczymy aktorów, którzy współtworzyli „Dziady 2013-2016”, a za którymi zdążyliśmy się już we Wrocławiu bardzo stęsknić – podkreśla Turchan. Będą to: Anna Ilczuk, Julia Leszkiewicz, Marta Zięba, Jakub Giel, Andrzej Kłak, Igor Kujawski, Dariusz Maj, Marcin Pempuś, Rafał Kronenberger oraz Bartosz Porczyk.

Reklama

Teatralna gwiazda


Bartosz Porczyk to aktor teatralny i telewizyjny. Po ukończeniu studiów przez kilka lat współpracował z Teatrem Muzycznym Capitol, a 2006 roku związał się z Teatrem Polskim we Wrocławiu, gdzie grał w spektaklach  Jana Klaty, Wiktora Rubina i Łukasza Twarkowskiego.


W 2006 roku we współpracy z Natalią Korczakowską stworzył monodram „Smycz”, za który otrzymał m.in. główną nagrodę dla najlepszej roli męskiej na Fringe Festival w Dublinie. Zagrał także Gustawa-Konrada w trzyczęściowym spektaklu Michała Zadary „Dziady”. Jego rola została doceniona zarówno przez jurorów 39. Opolskich Konfrontacji Teatralnych, a także przez zespół miesięcznika „Teatr”, który przyznał mu Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. W 2011 roku Porczyk został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest też zwycięzcą grand prix Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Od października 2016 roku wchodzi w skład zespołu Teatru Studio.


 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości