Reklama

Co dalej z kąpieliskiem na Oporowie? Elegancki park, a może "aquapark"?

24/09/2019 17:11

W mieście dobiegają końca konsultacje społeczne na koncepcję zagospodarowania kąpieliska przy ul. Harcerskiej. W trakcie spotkań i rozmów dominowały dwie koncepcje: uporządkowania terenu i utrzymania naturalnego kąpieliska oraz budowy obiektu rekreacyjnego.

Przypomnijmy, że obecnie przy ul. Harcerskiej działa miejskie kąpielisko. Odwiedzający mogą korzystać z plaży i naturalnego zbiornika wodnego. W przeszłości jednak, w bezpośrednim sąsiedztwie działały odkryte baseny (dziś obiekt jest zamknięty i nie nadaje się już do użytku). Potrzeba zmian w tym miejscu podyktowana jest nie tylko względami estetycznymi, ale jak podkreślają zgodnie urzędnicy, radni i sami mieszkańcy, także względami bezpieczeństwa. Jak tłumaczą nam: w godzinach wieczornych, teren ten staje się polem popisów imprezowiczów.


Wrocławski magistrat w ramach konsultacji społecznych zorganizował dwa spotkania, na których dyskutowane były losy obiektu. W jednym brali udział przedstawiciele miejscowej rady osiedla oraz deweloperzy budujący okoliczne inwestycje, drugie było otwarte dla wszystkich mieszkańców.

Reklama

Jak tłumaczy Michał Kwiatkowski z Wrocławskiego Forum Osiedlowego, które było liderem konsultacji, w dyskusji o przyszłości terenu przy ulicy Harcerskiej dominowały dwie wizje: uporządkowanie obecnego terenu oraz rozbudowa obiektu i przywrócenie funkcji basenowej.


Wizja pierwsza zakładała utrzymanie terenu we władaniu Gminy Wrocław. – Mieszkańcy proponowali, by ten teren miał charakter eleganckiego parku. Moglibyśmy przyrównać to do Parku Południowego, gdzie również znajduje się staw – tłumaczy Kwiatkowski, który zaznacza, że według wstępnych szacunków inwestycja taka mogłaby zmieścić się w kwocie 14 mln złotych.

Reklama

Drugą opcją jest większa inwestycja obejmująca m.in. budowę krytej pływalni porównywalnej choćby do modernizowanego basenu na Brochowie. Organizatorzy konsultacji, jak i sam magistrat zauważają jednak, że koszt takiej inwestycji najpewniej znacznie przekroczyłby 70 mln zł, a o wygospodarowaniu takich środków z budżetu, na razie nie ma mowy. Rozwiązaniem mogłoby być w tym przypadku partnerstwo publiczno-prywatne, ale sprawa i tak ciągnęłaby się latami. – Taki projekt przewidywał praktycznie oddanie 1/3 terenu w ręce prywatne i wprowadzenie np. częściowej odpłatności za korzystanie – zaznacza Kwiatkowski.


Kierownik działu ds. Partycypacji Wydziału Partycypacji Społecznej Krzysztof Ziental dodaje też, że podczas konsultacji mieszkańcy okolicznych willi obawiali się, że utworzenie w tym miejscu nowej atrakcji, na dużą skalę, mogłoby skutkować wzmożeniem ruchu na osiedlowych uliczkach, gdzie już teraz są problemy choćby z parkowaniem.

Reklama

„Uszanujmy to, co zaplanował Konwiarz”


Zwolennikiem budowy obiektu o charakterze rekreacyjnym z funkcją basenową jest miejscowa rada osiedla. – Chcemy, żeby została zachowana tożsamość historyczna tego terenu i żeby w jakikolwiek sposób zostało uszanowane, to co zaplanował Konwiarz – tłumaczy Dobrosława Binkowska, Przewodnicząca Zarządu Osiedla, która dodaje, że radni nie chcą, by na tym terenie powstał wielki park wodny, a jedynie całoroczny obiekt, z którego mogliby korzystać mieszkańcy okolicznych osiedli. – Chcemy, żeby powstał tam obiekt o charakterze rekreacyjnym, którego elementem byłby basen kryty. Basen, o którym rozmawialiśmy, i który był uwzględniany w raporcie po zeszłorocznych warsztatach, to był mały basen rekreacyjny, a nie żaden pełnowymiarowy basen sportowy.  O takim obiekcie cały czas mówimy – dodaje radna z Oporowa.


Zdaniem rady osiedla takie rozwiązanie przyczyniłoby się do poprawy jakości życia na osiedlu i sprzyjało integracji mieszkańców, a przy okazji stało się miejscem spotkań, przestrzenią dla np. NGO, z którego można by było korzystać przez cały rok, a nie jak dotychczas tylko w sezonie letnim.

Reklama

W trakcie konsultacji pojawiały się tez pomysły pośrednie, wśród nich m.in. utworzenie w tym miejscu plaży komercyjnej (wzorem plaż, które działają nad Odrą) lub nieprzemianowywanie terenu na park, a jedynie uporządkowanie i utrzymanie możliwości korzystania ze stawu przez amatorów pływania.


Przeprowadzonym w ostatnim czasie konsultacjom towarzyszyło zbieranie ankiet. Kwestionariusze do urzędu miejskiego spływały do ubiegłej niedzieli. Wnioski z ich analizy poznamy najpewniej w październiku.

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości