Reklama

Dłużej poczekamy na decyzję w sprawie metrobusa. Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce: chcemy tramwaju!

21/01/2015 00:00

Postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla budowy buspasa między Nowym Dworem a centrum miasta potrwa dłużej niż planowano - termin przesunięto na drugą połowę marca. Tymczasem mieszkańcy coraz głośniej domagają się budowy obiecywanej od lat linii tramwajowej zamiast metrobusa. Zachęcają, by gremialnie wysyłać maile w tej sprawie zarówno do dyrekcji środowiska, jak i do magistratu.

Metrobus to lansowana od jakiegoś czasu koncepcja urzędników, w myśl której zamiast zapowiadanej od wielu lat linii tramwajowej na Nowy Dwór, powstanie wydzielona jezdnia dla autobusów.


 


Jesienią zeszłego roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wznowił zawieszone postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tego przedsięwzięcia i przystąpiono do przeprowadzania oceny oddziaływania projektu "metrobus" na środowisko.


 


W środę 21 stycznia przedstawiciele RDOŚ poinformowali, że wydanie decyzji środowiskowej dla metrobusa opóźni się.

Reklama

 


- Przyczyną zwłoki jest trwająca procedura z udziałem społeczeństwa oraz konieczność przeprowadzenia dalszych czynności administracyjnych wynikających z przepisów obowiązującego prawa - tłumaczą w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


 


Nowy termin załatwienia sprawy wyznaczono na 20 marca.


 

 


Każdy może napisać 


 


Do składania uwag i wniosków do prowadzonego przez RDOŚ postępowania prawo ma każdy zainteresowany. Konsultacje społeczne ruszyły we wtorek 13 stycznia i potrwają do 2 lutego.


 


Sprawy w swoje ręce postanowili wziąć mieszkańcy naszego miasta, którzy coraz głośniej domagają się rezygnacji z koncepcji metrobusa i powrotu do planów budowy tramwaju na Nowy Dwór i Muchobór Wielki. Zwolennicy tramwaju grupują się na Facebooku. Powstało też specjalne wydarzenie związane z trwajacymi konsultacjami.

Reklama

 


- Urzędnicy Urzędu Miejskiego nigdy nie zapytali mieszkańców o zdanie. Teraz swoje konsultacje prowadzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.
Interesują ich głównie sprawy ekologiczne. Warto pamiętać, że dobra komunikacja miejska jest zawsze ekologiczna, bo zachęca do przesiadki z własnego samochodu  - czytamy na stronie wydarzenia.


 


Jest tam podana szczegółowa instrukcja, co należy zrobić:


 


- Wysyłamy mail z uwagami o tytule "Metrobus - uwagi w ramach konsultacji społecznych", na dwa adresy: [email protected] i [email protected] (żeby magistrat także je dostał), podając w treści swoje imię i nazwisko. Domagamy się uwzględnienia w analizach wariantu tramwajowego! Każdy może sam napisać argumenty w mailu, można natomiast wykorzystać argumenty ekologiczne, które podało Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia.

Reklama

 


Przypomnijmy, że Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia zostało dopuszczone jako strona do tego postępowania.


 


- Zależy nam na tym, aby wybrany został najlepszy wariant. A trudno za taki uznać ten, który jest sprzeczny z od lat planowaną, dofinansowywaną przez UE nawet w 85% (a więc bardzo tanią dla budżetu Wrocławia) linią tramwajową. Dlatego chcemy zaproponować analizę budowy torowiska w wersji proponowanej przez naukowców z PWr, a więc z wiaduktem podobnym do przystanku tramwajowego nad linią kolejową przy stadionie, który w sumie kosztował mniej niż 50 mln złotych - tłumaczył nam w listopadzie zeszłego roku Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

Reklama

 


Zdaniem miejskich aktywistów budowa buspasa jest także sprzeczna z uchwałami wrocławskiej rady miejskiej.


 


Z kolei w trakcie kampanii wyborczej Rafał Dutkiewicz zdradził nam, że jeśli miasto nie dostanie dotacji na metrobus, powróci do koncepcji tramwaju.


 


- Kluczem do odpowiedzi, czy zbudujemy metrobus jest to, czy dostaniemy na niego unijną dotację. Jeżeli nie dostaniemy, a będzie ona wyłącznie związana z tramwajem, to będziemy budować tramwaj. Ale w tej chwili wydaje się, że dostaniemy to dofinansowanie. Planujemy, że będą tam jeździć ekologiczne autobusy: elektryczne lub hybrydowe - podkreślał Rafał Dutkiewicz.

Reklama

 


Ta deklaracja ucieszyła miejskich aktywistów.  


 


- Apelujemy jednak, by tę decyzję podjąć już teraz, by nie czekać na ewentualne decyzje ministerstwa. Rozpoczęcie planowania trasy tramwajowej już teraz pozwoli jak najszybciej mieszkańcom Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego cieszyć się szybkim i sprawnym transportem - dodają członkowie Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.


 


Tymczasem w nowym Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasta na lata 2015-2019 na metrobus zapisano ponad 87 mln złotych. Z tego środki własne mają wynieść jedynie 21 mln złotych (plus 5 mln zł to wkład MPK), a ponad 60 mln złotych ma dołożyć Unia Europejska.

Reklama

 


>Czytaj też: Na Muchoborze Wielkim będą walczyć o obiecywany od lat tramwaj. Nie chcą metrobusa


 


Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości