Reklama

Dolnośląski Konkurs Filmowy. Dofinansowanie dla filmów o słynnej himalaistce i kontrowersyjnej artystce

03/11/2020 11:32

Budżet tegorocznej edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego wyniósł 500 tys. złotych. dofinansowanie otrzymały w tym roku cztery filmy – dwie fabuły i dwa dokumenty. Są wśród nich filmy o słynnej himalaistce Wandzie Rutkiewicz oraz o kontrowersyjnej artystce Natalii LL. Ich koproducentem będzie Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Dofinansowanie otrzymały filmy  fabularne: „Tak ma być” w reż. Łukasza Grzegorzka (Koskino) w wysokości  220 tys. zł oraz „Sonata” Bartosza Blaschke (Mediabrigade) w wysokości 165 tys. zł.

Co ciekawe, przy filmie „Tak ma być" pracowały cztery szefowe pionów pochodzące z Dolnego Śląska: Weronika Bilska (zdjęcia), Jagna Dobesz (scenografia), Monika Kaleta (charakteryzacja) i Maria Zuba (montaż). W rolę Polonistki wcieliła się zaś wałbrzyszanka Karolina Bruchnicka. W filmowej ekipie znaleźli się też pochodzący z Dolnego Śląska: rekwizytor planowy - Rafał Supranionek, kierownik planu - Rafał Turzański oraz dyżurni: Mariusz Haska, Marcin DudzikMax Turzański.

Bohaterką filmu jest Joanna “Jo” Lisiecka (w tej roli Agata Buzek) – kochająca matka, wspierająca żona, troskliwa córka i świetna nauczycielka, która prowadzi jednak podwójne życie. W mieszkaniu po swoich rodzicach potajemnie spotyka się z kolegą z pracy. „Sytuację komplikuje fakt, że jej syn i syn kochanka są uczniami w tej samej szkole, a jej mąż, Witek (50), jest tam dyrektorem” – czytamy w opisie filmu.

„Sonata” to z kolei pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke. To oparta na faktach poruszająca historia Grzegorza Płonki, u którego dopiero w wieku 14 lat stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. „Późna, prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Dzięki rodzicom, lekarzowi prof. Skarżyńskiemu oraz implantowi słuchowemu, zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje” – czytamy w opisie filmu.


Wsparcie dla dokumentów

Reklama

Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu dofinansowania dwóm filmom dokumentalnym: „Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej (Braidmade) w wysokości 70 tys. zł oraz „Sztuka Natalii LL” Andrzeja Sapija (Kamerovid) w wysokości 45 tys. zł. „Ostatnia wyprawa” to dokument o polskiej himalaistce, Wandzie Rutkiewicz, który reżyseruje autorka filmu „K2.Dotknąć nieba”.  „Sztuka Natalii LL” będzie zaś opowiadać o jednej z najwybitniejszych współczesnych polskich artystek, której prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie.


Decyzja jury

Reklama

– Rozstrzygnięcie było wyjątkowo trudne zarówno z uwagi na wysoką jakość zgłoszonych projektów, jak i bardzo skromny wymiar funduszu filmowego – mówi Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego i przewodniczący komisji konkursowej. I dodaje, że decyzję o przyznaniu wsparcia określonym produkcjom podejmowano kierując się opiniami ekspertów, związkiem tematyki filmów z Dolnym Śląskiem, udziałem dolnośląskich firm w produkcji, wysokością kwoty deklarowanej przez producentów do wydatkowania w regionie, dotychczasowym dorobkiem producenta i reżysera, rezultatami artystycznymi i ekonomicznymi poprzednich realizacji, spodziewanym efektem promocyjnym Wrocławia i Dolnego Śląska, stopniem zaawansowania prac nad produkcją oraz potencjalnym znaczeniem wkładu koproducenckiego dla realizacji całego przedsięwzięcia.


Do konkursu wpłynęło 27 projektów: 13 projektów filmów fabularnych, 10 projektów dokumentalnych i 4 projekty animowane. Producenci wystąpili o dofinansowanie w wysokości łącznie ponad 6 tysięcy zł.

Reklama

Projekty oceniane były przez trzy zespoły ekspercie:


-        filmy fabularne: Irena Strzałkowska, Anna Wydra, Kamil Przełęcki (dodatkowo ocena ekonomiczna)


-        filmy dokumentalne: Maria Zmarz-Koczanowicz, Arkadiusz Wojnarowski (dodatkowo ocena ekonomiczna)


-        filmy animowane: Magdalena Bargieł, Jarosław Sawko (dodatkowo ocena ekonomiczna).


Komisja Konkursowa obradowała 29 października w składzie: Jarosław Perduta (Dolnośląskie Centrum Filmowe, przewodniczący komisji), Agnieszka Dziedzic (urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego), Marta Libner-Zoniuk (urząd marszałkowski województwa dolnośląskiego), Jerzy Pietraszek (Urząd Miejski Wrocławia) i Anna Tatarska (Urząd Miejski Wrocławia).

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości