Reklama

Goryle wrócą do wrocławskiego zoo po ponad 30 latach [KONCEPCJE NOWEGO OBIEKTU]

19/10/2018 12:46

Wrocławski Ogród Zoologiczny przygotowuje się do budowy nowego obiektu ekspozycyjno-hodowlanego dla goryli i innych zwierząt lasów deszczowych Afryki równikowej. Rozważa trzy koncepcje architektoniczne. 

Pierwszy goryl Pussi przyjechał do wrocławskiego zoo z Liverpoolu w 1897 roku, a ostatnie (Poupe i Tonky) wyjechały w 1985 r. do ZOO Amsterdam. Teraz goryle wracają do Wrocławia – powstanie tu dla nich nowoczesny pawilon, odzwierciadlający ich naturalne środowisko życia. Na terenie o powierzchni ok 1,5 ha zamieszkają także antylopy bongo, sitatungi, mangaby rudoczelne, makaki czubate, a ich sąsiadami będą pawie kongijskie i duże chrząszcze goliat.
 
Pod koniec maja ZOO Wrocław ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej takiego obiektu ekspozycyjno-hodowlanego. O udział w konkursie wnioskowało 12 firm, z których dopuszczono 9. Do 10 września wpłynęło 6 prac. Miesiąc później komisja konkursowa ze Zbigniewem Maćkowem i Markiem Wisniewskim w składzie wybrała trzy koncepcje, których autorzy wezmą udział w negocjacjach, dotyczących stworzenia ostatecznej koncepcji. Są to Bartłomiej Damczyk Pracownia Projektowa Bd Project, Konsorcjum Dariusz Malinowski i R’house Renata Gajer-Hackermer oraz B2 Studio. 
 
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, goryle zamieszkają we Wrocławiu już w 2021 r. Kosztorys obiektu jest jeszcze wielką niewiadomą, choć szacuje się, że trzeba na to znaleźć co najmniej 50 mln zł. Będzie to suma dotacji unijnych, kredytu i środków własnych wrocławskiego zoo. 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości