Reklama

Kiedy wypłata 14. emerytury w 2021 roku? ZUS podał datę!

10/09/2021 22:28

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał już zasady i daty wypłacania tzw. czternastych emerytur. Wiadomo już nie tylko, kiedy zostaną wypłacone 14 emerytury, ale też jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać czternastkę. ZUS informuje też, że by otrzymać czternastą emeryturę, seniorzy nie muszą składać wniosku, ani żadnych podań.

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie, które dostanie spora grupa seniorów. Czternasta emerytura w najwyższej wysokości należy się emerytom o najniższych świadczeniach. Osoby pobierające wyższe emerytury otrzymają niższą czternastkę – zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.


Emeryci, którzy otrzymują świadczeni w wysokości wyżej niż 4150 zł w tym roku w ogóle nie załapią się na czternastkę.


Kiedy wypłata czternastej emerytury w 2021 roku?


Tzw. czternastka dla emeryta w 2021 roku będzie wypłacana razem z emeryturą lub innym świadczeniem za listopad 2021 roku.

Reklama

Prawo do dodatkowego świadczenia mają seniorzy, którzy do 31 października 2021 r. uzyskają prawo do tzw. świadczeń długoterminowych czyli emerytury, renty, renty socjalnej czy świadczenia przedemerytalnego.


Ile wyniesie 14-ta emerytura w 2021 r.?


Ustawodawca określił maksymalną wysokość wypłaty czternastej emerytury. W tym roku będzie to 1250,88 zł brutto. Jednak nie każdy otrzyma świadczenie w takiej wysokości.


- Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę” – mówi rzeczniczka. - To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie mniejsza o 100 złotych – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Reklama

„Czternastka” dla emeryta. Czy trzeba składać wniosek?


ZUS informuje, że czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Oznacza to, że emeryt, by otrzymać „czternastkę”, nie musi składać żadnych wniosków. Czternasta emerytura zostanie wypłacona w ten sam sposób, co zwyczajna emerytura.


– Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tzw. automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Reklama

Co ważne dodatkowe świadczenie nie będzie opodatkowane i oskładkowane na zasadach ogólnych. Z kwoty tej nie będą też dokonywane potrącenia czy egzekucje.


bas

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości