Reklama

Kolej masowo przebudowuje perony i stacje we Wrocławiu i okolicach

10/03/2015 00:00

21 zmodernizowanych peronów poprawiło obsługę podróżnych na dolnośląskim odcinku trasy Wrocław – Poznań. Największe zmiany przeszły stacje Żmigród, Oborniki Śląskie i Skokowa. Podróżni zyskali wygodniejsze warunki dostępu do pociągów, a dojścia na perony zapewnią bezpieczne, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych przejścia pod torami. Zmiany są efektem prowadzonej przez PLK za ponad 1,3 mld zł kompleksowej modernizacji linii E 59.

Pasażerowie w Obornikach Śląskich w miejsce niskich peronów zyskali nowy, wyższy obiekt zapewniający wygodny dostęp do pociągów. Peron o długości 400 metrów umożliwia postój pociągów dalekobieżnych. Wyposażony jest w estetyczne wiaty z siedzeniami i nowe oświetlenie. Oznakowanie zapewnia dobrą orientację przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągów m.in. turystom korzystającym ze szlaków krajobrazowych Obornik Śląskich.


 


Starą kładkę jeszcze w tym roku zastąpi bezpieczne, 40-metrowe przejście pod torami, biegnące od strony dworca na perony i na drugą stronę miasta. Będzie wyposażone w 3 windy. Modernizacja stacji kosztowała 42 mln zł. Dodatkowo wizerunek stacji poprawiła przeprowadzona przez PKP kompleksowa odnowa zabytkowego budynku dworca.

Reklama

 

 


W Skokowej pociągi jadą szybciej, a pasażerowie zyskali znacznie wyższy komfort obsługi. To efekt działań inwestora, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., który o kilkanaście metrów przesunął tory kolejowe. Dzięki temu na stacji powstało podziemne przejście z dworca na perony i drugą stronę miejscowości. Obiekt wyposażony jest w pochylnie dla osób o ograniczonej mobilności. Peron ma już nowe wiaty, oświetlenie i nagłośnienie oraz czytelne oznakowanie. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach ruchowych jest standardem przy modernizacjach linii realizowanych przez PLK.

Reklama

 


Tak jest również na wszystkich 21 zmodernizowanych i modernizowanych peronach dolnośląskiego odcinka trasy Wrocław – Poznań. Łącznie z terenem Wrocławia to 12 stacji i przystanków osobowych. Obiekty mają nową, antypoślizgową nawierzchnię z wyraźnie zaznaczonym pasem bezpieczeństwa oraz wypukłe oznakowanie dla osób niedowidzących. Na perony zaplanowano podjazdy lub windy i platformy przyporęczowe.


 


Połączenie na dolnośląskim odcinku E 59, od Rawicza do Wrocławia zapewnia ponad 20 par pociągów na dobę, a czas ich przejazdu czyni transport szynowy konkurencyjnym względem transportu samochodowego.

Reklama

 


Stacje i przystanki objęte modernizacją na dolnośląskim odcinku linii E 59: Wrocław Mikołajów, Wrocław Popowice, Wrocław Różanka (nowy), Wrocław Osobowice, Wrocław Świniary, Szewce, Pęgów, Oborniki Śląskie, Osola, Skokowa, Żmigród, Garbce, Korzeńsko.


 


Kompleksowa przebudowa stacji i przystanków realizowana jest w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E 59 na odcinku Wrocław - Poznań, Etap II - odcinek Wrocław - granica województwa dolnośląskiego”. Ogólny koszt wynosi ponad 1,3 miliarda złotych, z czego prawie 800 milionów złotych pochodzi ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie projektu w tym roku.


jg

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości