We Wrocławiu wkrótce ruszą testy pierwszego w Polsce autonomicznego minibusa. Bezzałogowy pojazd będzie przewoził seniorów i osoby niepełnosprawne po cmentarzu Osobowickim.
Prezentacja pojazdu odbyła się we wtorek, 23 września, na Cmentarzu Osobowickim. Licząca ponad 50 hektarów powierzchni nekropolia została wybrano nieprzypadkowo. - To największy wrocławski cmentarz, kilometry alejek - wyjaśniał Bartłomiej Świerczewski, dyrektor departamentu strategii podkreślił wyzwania techniczne: - To obiekt zabytkowy, mamy do czynienia z zabytkową architekturą i zabytkowymi drzewami. Te wszystkie elementy łączą się w dosyć trudne wyzwanie, żeby pojazd mógł bezpiecznie się poruszać.
Minibus, który ma wozić seniorów, to zaawansowane technologicznie pojazd. - Jest naszpikowany nowoczesną technologią. Na pokładzie ma kilkadziesiąt sensorów: lidary, radary, kamery, bardzo szybkie komputery, które pozwalają mu autonomicznie się poruszać i reagować na sytuacje na trasie – zapewnia Tomasz Pacan, prezes firma Blees z Gliwic.
Auto zostało zaprojektowane z myślą o osobach o ograniczonej sprawności ruchowej. - Może zabrać na pokład 15 osób, ma siedem miejsc siedzących, osiem stojących. Jest wyposażony w rampę dla osób z problemami w poruszaniu się - wózki inwalidzkie bez problemu wjadą do pojazdu – tłumaczy Pacan.
Pomimo autonomiczności, pojazd będzie miał na pokładzie operatora. - Zawsze będzie obecny operator lokalny, który będzie dbał o bezpieczeństwo pasażerów i w każdym momencie będzie mógł przejąć ręczne sterowanie - zapewniał prezes startupu.
Minibus przeszedł już testy w innych miastach: - Był testowany w Gliwicach, Chorzowie, Katowicach, Miechowie. Wszystkie testy przeszedł pomyślnie, przede wszystkim bezpiecznie.
Testy we Wrocławiu rozpoczną się 15 października i potrwają do końca miesiąca. Niewykluczone, że jeśli wypadną one pomyślnie, rozwiązanie zostanie wdrożone na stałe nie tylko na cmentarzu Osobowickim, ale także w innych częściach miasta.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.Wspaniałe! Ale może najpierw na cmentarzach zamontujcie bramki obrotowe wysokie by starsze osoby nie musiały chodzić do głównego wyjścia jeśli nie zdążą opuścić cmentarza przed zamknięciem bocznych wejść. To aż takie trudne w tym mieście? Czy może czas najwyższy wymienić wszystkich urzędników na takich, którzy chcą pracować?
Wspaniałe! Ale może najpierw na cmentarzach zamontujcie bramki obrotowe wysokie by starsze osoby nie musiały chodzić do głównego wyjścia jeśli nie zdążą opuścić cmentarza przed zamknięciem bocznych wejść. To aż takie trudne w tym mieście? Czy może czas najwyższy wymienić wszystkich urzędników na takich, którzy chcą pracować?
Wspaniałe! Ale może najpierw na cmentarzach zamontujcie bramki obrotowe wysokie by starsze osoby nie musiały chodzić do głównego wyjścia jeśli nie zdążą opuścić cmentarza przed zamknięciem bocznych wejść. To aż takie trudne w tym mieście? Czy może czas najwyższy wymienić wszystkich urzędników na takich, którzy chcą pracować?
Wspaniałe! Ale może najpierw na cmentarzach zamontujcie bramki obrotowe wysokie by starsze osoby nie musiały chodzić do głównego wyjścia jeśli nie zdążą opuścić cmentarza przed zamknięciem bocznych wejść. To aż takie trudne w tym mieście? Czy może czas najwyższy wymienić wszystkich urzędników na takich, którzy chcą pracować?