Reklama

Najważniejsze inwestycje drogowe 2014 roku: Krupnicza, Curie-Skłodowskiej, Nowowiejska...

02/01/2014 00:00

W 2014 roku ruszy kilka wyczekiwanych we Wrocławiu od lat inwestycji drogowych. Lada dzień zaczną się prace przy gruntownym remoncie ul. Curie-Skłodowskiej, wiosną wystartuje przebudowa ul. Zamkowej i Krupniczej, drogowcy pojawią się też m.in. na ul. Nowowiejskiej i Wyszyńskiego. A jeśli decyzja środowiska okaże się korzystna, powinna rozpocząć się także zapowiadana od dawna budowa obwodnicy Leśnicy.

W poniedziałek 30 grudnia radni przyjęli budżet Wrocławia na 2014 rok. Urzędnicy zamierzają wydać ponad 660 mln złotych na inwestycje, a spora część tej kwoty pójdzie na remonty i przebudowę wrocławskich ulic, a także na budowę nowych dróg.


 


Najszybciej, bo już w sobotę 4 stycznia rusza przebudowa ul. Curie-Skłodowskiej, na odcinku od ul. Norwida do mostu Zwierzynieckiego. W budżecie na 2014 rok na ten cel zarezerwowano ponad 15,6 mln złotych, a cała inwestycja opiewa na niemal 20 mln złotych - pozostałą część pieniędzy wyłoży MPWiK.

Reklama

 


Ponad 23 mln złotych zarezerwowano w tegorocznym budżecie miasta na budowę wyczekiwanej od lat obwodnicy Leśnicy. Wciąż jednak nie ma ostatecznej decyzji środowiskowej w sprawie tej inwestycji, ale wszystko wskazuje na to, że będzie ona pozytywna


 


 

 


W 2014 roku ma ruszyć także przebudowa ul. Nowowiejskiej między ulicą Piastowską a Wyszyńskiego. Pod koniec ubiegłego roku rozpisano przetarg na to zadanie, a cała inwestycja powinna zakończyć się do jesieni 2015 roku. W bieżącym roku z miejskiej kasy na ten cel zostaną wydane tylko nieco ponad 232 tys. złotych.

Reklama

 


W 2014 roku wyremontowany ma zostać także ostatni odcinek ul. Wyszyńskiego, między ul. Nowowiejską (razem ze skrzyżowaniem i kawałkiem torowiska) do ul. Mosbacha. Przypomnijmy, że ta ulica została w 2013 roku przebudowana między ul. Sienkiewicza a Nowowiejską.


 


Już w najbliższych miesiącach rozpocznie się też przebudowa dwóch ważnych ulic w samym centrum miasta. Chodzi o ul. Zamkową, która zostanie docelowo zamknięta dla samochodów, a także ul. Krupniczą, gdzie pojawią się przystanki wiedeńskie, wydzielone torowisko, a kierowcy będą mieli do dyspozycji tylko po jednym pasie w każdą stronę.

Reklama

 


Całkowity koszt przebudowy ul. Zamkowej to nieco ponad 10,5 mln złotych, a ul. Krupniczej - niemal 12 mln złotych. Obie inwestycje powinny być gotowe w grudniu i zbiec się z zakończeniem budowy Narodowego Forum Muzyki.


 


Przebudowy doczeka się także ul. Okulickiego na Zakrzowie na odcinku między ul. Przedwiośnie a Odolanowską, razem z pętlą autobusową. Cała inwestycja będzie gotowa w październiku 2015 roku, a w 2014 roku na to zadanie miasto wyda nieco ponad 668 tys. złotych.


 


Wreszcie ma ruszyć także zapowiadana od dawna przebudowa ul. Mińskiej na Muchoborze Wielkim - potrzeba na to około 6 mln złotych, a zadanie wpisano do budżetu na 2014 rok po wniosku radnych Platformy Obywatelskiej.

Reklama

 


Rozpocznie się też budowa nowego, mierzącego około 500 metrów odcinka ul. Racławickiej, którym dojedziemy aż do brzegu rzeki Ślęzy. Tę inwestycję sfinansuje jednak jeden z deweloperów, który buduje tam mieszkania.


 


Ponad 2,6 mln złotych zarezerwowano w miejskiej kasie na budowę infrastruktury technicznej na osiedlu Nowe Żerniki. Przypomnijmy, w 2014 roku powinna ruszyć budowa skrzyżowania Trasy Targowej z ul. Kosmonautów.


 


- Poszerzymy ulicę Kosmonautów do dwóch pasów w kierunku Leśnicy na odcinku około 230 metrów, wykonamy też pętlę o długości około 240 metrów, która umożliwi wjazd na Nowe Żerniki - wyjaśnia Sławomir Kanik ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Reklama

 


Budowa tego włączenia pochłonie w sumie blisko 8 mln złotych, a na cały układ drogowy w obrębie WUWY 2 miasto wyda prawie 24 mln złotych.


 


W 2014 roku drogowcy dokończą też niektóre inwestycje rozpoczęte jeszcze w zeszłym roku. Chodzi przede wszystkim o remont ul. Przyjaźni, gdzie wymianę torowiska blokuje konieczność wycinki drzew, a także o przebudowę ul. Starogroblowej w okolicy wiaduktu kolejowego i ulicy Marco Polo na Swojczycach, gdzie część kosztów pokrywa deweloper budujący tam ogromne osiedle


Tomek Matejuk

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.

Zaloguj się

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo tuWroclaw.com




Reklama
Najnowsze wiadomości