Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka, do tej pory mieszczący się przy ul. Traugutta i al. Wiśniowej, od poniedziałku przyjmuje pacjentów w nowej siedzibie przy ul. Fieldorfa. - Nowy szpital to jedna z największych inwestycji samorządu województwa dolnośląskiego. Warty ponad 380 milionów złotych obiekt jest jedną z najnowocześniejszych tego typu placówek w Polsce - podkreślają w urzędzie marszałkowskim.
Przeniesienie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka do nowej siedziby przy ul. Fieldorfa zaplanowano na poniedziałek 31 sierpnia.
- To niezwykle skomplikowane przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne wymagające spełnienia zaawansowanych procedur i zachowania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa - tłumaczą przedstawiciele urzędu marszałkowskiego.
Od godziny 7 rano w poniedziałek 31 sierpnia, działający do tej pory przy ulicy Traugutta Szpitalny Oddział Ratunkowy przyjmuje pacjentów już na ulicy Fieldorfa.
Pacjenci przebywający w dniu 31 sierpnia w oddziałach znajdujących się w obu dotychczasowych lokalizacjach szpitala zostaną w godzinach przedpołudniowych przetransportowani do nowego obiektu.
- W pierwszym tygodniu funkcjonowania Nowego Szpitala Wojewódzkiego liczba przyjmowanych pacjentów będzie ograniczona. Jest to czas potrzebny personelowi na zapoznanie się z nowym budynkiem, lokalizacją sal i nowym sprzętem. Pełną zdolność operacyjną Nowy Szpital Wojewódzki osiągnie 7 września - zapowiadają w urzędzie marszałkowskim.
Komfortowe warunki dla pacjentów
W nowej siedzibie do dyspozycji pacjentów jest ponad 550 łóżek, Szpitalny Oddział Ratunkowy z tzw. „gorącą platformą” i lądowiskiem dla helikopterów, 15 oddziałów wyposażonych w nowoczesny sprzęt oraz przychodnia z 20 poradniami.
Na małych pacjentów czekają przyjazne, kolorowe sale z dodatkowymi łóżkami dla rodziców. Na terenie szpitala działać będzie również szkoła prowadząca zajęcia lekcyjne z przebywającymi na leczeniu dziećmi.
Nowy szpital jest zaopatrzony m.in. w warty 5,5 mln złotych najnowocześniejszy w Polsce aparat O-ARM (tzw. ramię „O”) będące specjalnym typem tomografu komputerowego. Dzięki niemu możliwe będzie np. prowadzenie bardzo skomplikowanych operacji kręgosłupa.
W szpitalu znajdą się również zakład medycyny nuklearnej z dwoma gammakamerami, zakład rehabilitacji, dział endoskopii z czterema pracowniami, dział diagnostyki obrazowej wyposażony w dwa tomografy komputerowe, rezonans magnetyczny, dwa stacjonarne aparaty RTG, dwa angiografy, aparaty USG, centralna sterylizatornia oraz system poczty pneumatycznej łączącej wszystkie oddziały szpitala ze szpitalną apteką oraz laboratorium.
Nowy sprzęt kosztował 130 mln złotych, a całkowita wartość projektu to 385 mln złotych.
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Komentarze